Секрет успіху Уоррена Баффета

The Economist

Якби інвестори мали машину часу і могли б перенестися назад, у 1976 рік, які б акції вони придбали?

Для американців відповідь зрозуміла: це була б не технологічна компанія, а найбільш ризикостійкий конгломерат Уоррена Баффета - Berkshire Hathaway. Berkshire проявив себе краще за всі пайові інвестиційні фонди, які пережили тривалий період.

Деякі експерти вважають, що Баффет поза статистикою. Інші просто в захваті від його здатності вдало обирати акції, і вважають такий дар неповторним.

Але стаття, яка нещодавно вийшла під авторством дослідника з університета Нью-Йорка спільно з інвестиційним менеджером з AQR Capital Management, здається, виокремлює основні фактори, які призвели до надзвичайного результату.

Пояснення успішності пана Баффера вимагає короткого екскурсу в теорію інвестування.

Вчені розглядають акції з точки зору їх чутливості до ринку - "бета". Акції, які рухаються швидше за ринок - наприклад, на 10%, в той час, як ринок росте на 5% - вважаються акціями з "високим бета". Ті, що ростуть повільніше, мають "низький бета".

За цією моделлю інвесторам потрібний більший прибуток за володіння більш волатильними, і, відповідно, більш ризикованими акціями.

Проблема з цією моделлю в тому, що в довгому періоді часу реальність виявляється іншою. Акції з низьким "бета" проявляють себе краще з точки зору ризиків, ніж їх колеги з "високим бета".

За ілюстрацією статті, в теорії можливо використати цю аномалію, скупивши акції з "низьким бета" і повернути їх шляхом запозичення грошей. На жаргоні це називається "леверидж портфелю". Але аномалія існує тільки тому, що більшість інвесторів не можуть, або не будуть застосовувати цю стратегію.

Пенсійні і спільні фонди не можуть позичати грошей. Тож вони використовують альтернативні підходи для підвищення привабливості своїх портфелів. Вони скуповують акції з "високим бета". В результаті середній портфель спільного фонду волатильніший за ринок. І результатом ігнорування акцій з "низьким бета" є їх недооцінка.

Баффет користується цією аномалією. Він відомий тим, що скуповує акції високопрофесійних компаній в той час, як успіх відвертається від них. Серед них Coca-Cola у 1980 році - після провалу кампанії нової коли, і General Electric - під час фінансової кризи у 2008 році.

Одного разу Баффет сказав: "Набагато краще придбати чудову компанію за помірну ціну, ніж помірну компанію за чудову ціну".

Він також тримається стратегії бути подалі від волатильних секторів, таких як технології, де не можна бути впевненим у тривалій перевазі.

Без "левериджа" прибутки Баффета не так би вражали. Дослідники підрахували, що Berkshire в середньому скористалася левериджем свого капіталу на 60%, значно примноживши прибутки компанії. Ще цікавіше те, що компанія майже завжди позичає за низькою ціною. Її борговий рейтинг з 1989 по 2009 рік знаходився на рівні ААА.

Втім, недооціненим елементом левериджа Berkshire є її операції зі страхуванням, які забезпечують третину фінансування. Страхова компанія бере на себе авансові внески і потім виплачує за вимогою. По суті, це позичання грошей у страхувальників.

Така стратегія коштувала б дорого, якби компанія недооцінювала ризики. Але завдяки прибутковості своїх страхових операцій, Berkshire позичає під 2,2%.

Ще однією перевагою є стабільність фонду Berkshire. Як вже переконалися агенти з нерухомості, покладатися на позичені гроші для отримання прибутків може стати фатальним, коли кредитори втрачають впевненість.

Але "довготривала" природа коштів страхувала пана Баффета під час таких періодів - як, наприклад, 1990 роки, коли акції Berkshire були гіршими за ринок.

Ці два фактори - "низька бета" в портфелі і леверидж, на думку авторів, так чи інакше пояснюють суперприбутки Баффета.

Звичайно, це не привід казати, що такі довготривалі успіхи легко повторити. Як визнали самі автори, Баффет знає про ці принципи, і став застосовувати їх ще півстоліття до того, як стаття побачила світ.Коментарі

Додати коментар


Читайте у розділі

Перспективы мировой экономики во второй половине 2019 — первой половине 2020 года

Відео

Загрузка...

Тест-драйв

закрити
E-mail
Пароль
Також, ви можете авторизуватись через Facebook Facebook login

Якщо ви не зареєстровані, пройдіть цю просту процедуру.