Обама і Ромні. Перші дебати: бій за економіку

The New York Times

В середу Мітт Ромні звинуватив президента з тому, що він призвів країну до глибшого падіння, ніж за часів Великої Депресії.

Кандидат від республіканців використав перші дебати для того, щоб представити себе на рівні, як людину, як може вирішити ті проблеми, які Обама не спромігся вирішити.

Президент попросив американців бути терплячими і висунув контраргумент, що його політика вимагає більшого часу для втілення, попередивши, що зміна курсу зупинить весь економічний прогрес в країні, який зараз поступово відбувається.

Двоє завзято сперечалися навколо податкової політики, дефіциту бюджету і ролі держави. І кожен з них звинувачував іншого у введенні в оману виборців.

Але в очікуванні виборів, які відбудуться менш, ніж як за п'ять тижнів, дев'яностохвилинні дебати були більше схожими на семінар бізнес консультанта і університетського професора.

Обидва стверджували, що їх політика покращить життя середньому класу, але їх дискусія часто заходила в бур'яни, і вони розмовляли один з одним, мало замислюючись про виборців.

Якщо мета пана Ромні полягала в тому, щоб проявити себе на рівних з президентом, то він цього досяг, надавши кампанії другого дихання, на що так сподівалися республіканці.

Обама часто робив короткі зауваження специфічній політиці опонента, не вдаючись до тих аргументів, які задіяні в його тривалій передвиборчій кампанії.

В один момент пан Ромні зробив застереження: "Пане президенте, ви як президент маєте право на власний літак і власний будинок, але не на власну істину, чи не так?"

Подібні уколи він використовував під час всіх дебатів, в той час, як Обама часто витріщався на тумбу і робив помітки.

Шалена кампанія, що складалася з мітингів опонентів і безкінечного потоку телевізійної реклами, раптом тверезо обірвалася в студії, коли кандидати вперше стали обличчям до обличчя.

Обама, який перемагав в перегонах у найбільш важливих штатах, здається в цей вечір заразився вірусом обачності, чим розчарував деяких з його ліберальних прибічників.

"Ми збираємось наполягати на політиці, яка вплутала нас в це економічне непорозуміння, - спитав він, - чи ми запроваджуємо новий економічний патріотизм, який говорить: Америка почуває себе найкраще, коли середньому класу добре?"

Протягом усіх дебатів кандидати головували на сцені, не даючи слова модератору, Джиму Легреру з PBS, намагаючись переспорити один одного. Іноді, через нові правила, за якими дискусія ведеться глибше і вільніше, складалося враження, що модератор кудись пішов.

З загальної точки зору, це було зіткнення двох ідеологій, президентський демократичний погляд на державу, яка допомагає зростати економіці, і республіканські погляди Мітта Ромні про те, що держава має зійти зі шляху бізнесу, який сам знає, як створювати робочі місця.

Пан Ромні скористався цим моментом у прайм-тайм перед аудиторією у десятки мільйонів осіб, щоб скинути з себе образ, вигаданий для нього Обамою і його прибічниками, за яким він поставав як безкомпромісний прихильник політики, яка вже була спробувана до нього.

Натомість Ромні перевір стрілки на опонента.

"Ви чотири роки були президентом. Саме ви були президентом чотири останні роки, - в якійсь момент сказав Ромні. Він пройшовся по списку обіцянок, які давав Обама і не виконав, і заявив. - Було завдано удар по сім'ях із середнім рівнем доходу".

Жодна зі сторін не нанесла удар нокаутом, на який розраховувала. Однак перевага у стилі була на стороні пана Ромні, який постійно і методично проштовхував свою критику Обами.

Іноді президент поводив себе так, як ніби він спілкувався з репортерами, а не з опонентом, який хоче відняти в нього його роботу.

За вечір пану Ромні вдалося уникнути відповіді на спроби Обами єхидно вияснити в нього, на які поступки він згодний піти щодо своєї податкової програми.

"В якійсь момент, - почав Обама, - американський народ спитає себе: Яка причина того, що губернатор Ромні тримає в секреті свої плани? Чи це тому, що вони такі чудові? Чи це тому, що сім'ям середнього класу стане легше жити? Ні".

Пан Обама розкритикував Ромні за його відповідь у праймеріз минулого року, яка повторила думку республіканців, про те, що він не підтримає пропозицію підвищити на 1 долар податки на кожні 10 доларів споживчих витрат.

"Якщо ви дотримуєтеся такого незбалансованого підходу, - заявив Обама, - це означає, що ви збираєтесь розпотрошити наші інвестиції в освіту".

Пан Ромні заявив, що його позиція щодо податків пов'язана більше з економікою, а не з ідеологією.

"Я не збираюсь ні для кого піднімати податки, тому що, коли економіка росте так повільно, як зараз, податки ні для кого піднімати не можна", - пояснив він.

Він розповів, що його пропозиції не схожі на позицію решти республіканців через те, що він поєднує реформу оподаткування зі зниженням податкових ставок.

"Мій план не схожий на те, що було раніше", - сказав він. Він заявив , що не буде підтримувати скорочення податків, через які збільшується дефіцит, іншими словами, які не виплачувались.

Дебати відбувалися на Magness Arena у студентському містечку Денверського університету. Це перші з трьох дебатів, запланованих між Обамою та Ромні. Вони мали місце у той час, коли частина виборців в країні вже віддала свої голоси.

Увесь рік демократи чекали від пана Ромні звернення до ліберальних виборців, які йому необхідні для перемоги, через яке він мав зайняти більш центристські позиції у порівнянні з його поглядами на посаді губернатора Массачусетса.

І в середу він, нарешті, прояснив свою позиції щодо цього питання.

Незважаючи на те, що він повторив про свій план скасувати програму захисту здоров'я президента, він з гордістю розповідав про закон, який він проштовхнув у Массачусетсі, що має стати основою його президентської програми, який є анафемою для більшості з його партії.

"Ми добре зробили це у Массачусетсі, - сказав Ромні щодо його планів про охорону здоров'я. - У нас республіканці і демократи об'єдналися і працювали разом".

Цей аргумент на користь двопартійної роботи декілька разів прозвучав з вуст пана Ромні. Він розповів, що працював з законодавцями від демократів у Массачусетсі. І він заявив, що збирається робити то саме з першого дня свого перебування в Овальному кабінеті.

Ця заява викликала найгострішу репліку Обами за цей вечір.

"Я думаю, у губернатора Ромні видасться важкий перший робочий день, - заявив він, - адже він також збирається скасувати Obamacare, що явно не сподобається демократам, з якими ви збираєтесь засідати".

Пан Ромні звинуватив Обаму в тому, що той через свою програму забрав 716 мільярдів доларів у Medicare, і заявив, що зниження оплати постачальникам негативно відобразиться на якості лікування.

Він також наголосив, що його плани щодо запровадження Medicare не вплинуть на існуючі привілеї для людей, які незабаром мають скористатися цією системою.

Але Обама втрутився, наголосивши, що "якщо вам 54 або 55, то вам треба слухати, адже це вплине на вас". А також заявив, що плани Ромні запропонувати субсидії означають "розвал традиційної системи Medicare".

Дискусія кандидатів занурилась у статистику, за якою стало складно встигати. Кандидати почали сваритися через пільги нафтовій галузі, скорочення Medicare, податки і державні витрати.

В першій половині дебатів Обама намагався порівнювати Ромні з колишнім президентом Бушем. А себе з економічною політикою колишнього президента Білла Клінтона.

Ромні відхилив закиди демократів у тому, що він пропонує "пірамідальну економіку", за якої багаті будуть наживатися, а середній клас буде страждати. Він звинуватив Обаму у створенні "пірамідального уряду".

"Ми знаємо, що шлях, який ми обрали, не працює, час обрати новий шлях", - заявив Ромні.

Обидва кандидати усвідомлюють, що гонка йде доволі тісно, і перші дебати можуть зробити перестановку сил у змаганні, яке зараз ведеться на користь Обами, незважаючи на тривалі економічні труднощі у всій країні і повільне зростання, порівняно з тим, яке було обіцяно чотири роки тому.

Другий раз кандидати зустрінуться на дебатах 16 жовтня у Нью-Йорку.

Незважаючи на те, що дратівливість між суперниками поглибилась, обидва чоловіки широко посміхалися, крокуючи один до одного по сцені в середу ввечері, щоб потиснути руки на пару секунд.

Президент розпочав виступ із привітання своєї дружини з 20-річним ювілеєм від дня весілля і пообіцяв більше "не святкувати цю дату у присутності 40 мільйонів людей".

Пан Ромні привітав Обаму і висунув репліку, яка підняла сміх у залі: "Я впевнений це є найромантичніше місце для святкування серед усіх можливих - тут, зі мною".Коментарі

Додати коментар


Читайте у розділі

Перспективы мировой экономики во второй половине 2019 — первой половине 2020 года

Відео

Загрузка...

Тест-драйв

закрити
E-mail
Пароль
Також, ви можете авторизуватись через Facebook Facebook login

Якщо ви не зареєстровані, пройдіть цю просту процедуру.