Давайте не будемо домовлятися!

Пол Кругман

Цілком очевидно, що демократи отримали грандіозну перемогу. Вони не тільки втримали Білий Дім, незважаючи на досі постраждалу економіку. Тоді, коли очікували зменшення кількості демократів у Сенаті, було отримані додаткові крісла.

І це ще не все. Було отримано великі перемоги у штатах. Особливо вагома - в Каліфорнії. Там не тільки було проголосували за збільшення податків, але і обрали демократичну більшість.

Однак, про одну мету переможці забули. Навіть незважаючи на те, що демократи отримають більшу кількість голосів у Конгресі, республіканці отримають великий вплив на парламент через суди і місцеві уряди, контрольовані ними.

І представник республіканської партії і спікер парламенту Джон Бонер, не гаючи часу заявив, що його партія залишається жорстким противником збільшення податків, незважаючи на те, що вона теж скиглить про дефіцит бюджету.

Тож, президенту Обамі потрібно прийняти негайне рішення про те, що робити з республіканцями і на який рівень поступок іти з ними?

Я пропоную, не на який. Обама має триматися своєї думки, якщо необхідно, навіть за ціною дозволити своїм опонентам нанести удар все ще хиткій економіці США. І, звичайно, зараз не час робити "великі домовленості" з приводу бюджету, які перетворять перемогу на поразку.

Говорячи це, я не маю на увазі і фінансову катастрофу, що нависла над США в кінці цього року.І скорочення податків за часів Буша, і за часів адміністрації Обами, а також скорочення бюджету на оборону виникли в результаті суперечок щодо ліміту боргу.

І майбутнє поєднання підвищення податків і скорочення витрат виглядає достатньо суттєвим, щоб штовхнути Америку назад до рецесії.

Ніхто не хоче, щоб це сталося. Втім, це може все одно статися, і пан Обама має бути готовим до того, щоб це сталося, якщо це необхідно. Для чого? Тому що республіканці втретє з часів обрання Обами намагаються використовувати економічний шантаж там, де їм не вистачає голосів для нормальної юридичної процедури.

Зокрема, вони хочуть продовжити скорочення податків для багатіїв, яке розпочалося за Буша, хоча нація не може собі дозволити постійно терпіти скорочення податків для багатіїв, і люди вірять, що для таких людей податки мають зростати.

Проте, республіканці загрожують заблокувати будь-які угоди, поки не досягнуть свого. Тобто вони погрожують знищити економіку, поки не виконають їх умови.

Обаму значно підкосила подібна тактика наприкінці 2010 року, коли він продовжив ще на два роки низькі податки для заможних людей.

Він пішов на великі поступки знову у 2011 році, коли республіканці пригрозили створити фінансовий хаос, відмовившись розширити ліміт боргу.

І теперішня потенційна криза - це наслідок тих поступок.

Тож час зупинити це. Якщо ми не хочемо опинитися в заручниках і зробити країну некерованою через те, що це стало звичною частиною нашого політичного процесу.

То що він має зробити? Просто відмовити, і подолати разом з країною фінансову кризу, якщо необхідно.

Варто сказати, що не така вже це і криза. Це не схоже на неможливість виплатити борги, яке б дорівнювало негайній катастрофі у разі прострочення терміну погашення. Зараз нічого такого поганого з економікою не станеться. Можна буде вести переговори декілька тижнів, навіть місяців на початку 2013 року. Тож, є час поторгуватися.

Більш важливим буде, однак, те, що ця тупикова ситуація боляче вдарить і по покровителям республіканців, так само, як і по решті громадян. І з тим, як буде наростати загроза економічного провалу, республіканці опиняться під тиском іти на компроміс.

Зараз у президента сильніша позиція для перемовин, ніж у попередніх конфронтаціях. Я зараз не кажу про кількість мандатів, а про те, що Обама виграв вибори із популістською програмою, тож він може правдоподібно заявити, що республіканці намагаються йти проти волі американського народу.

І він тільки-но виграв вибори, тож має як ніколи вдалий час для політичного вирішення економічних проблем. Особливо тоді, коли стане зрозуміло, що ці проблеми розігріває республіканська партія в останній надії на те, що вдасться втримати привілеї для того 1% найзаможніших людей Америки.

Передусім, готовність виступити проти шантажу піде на користь політичній ситуації в Америці. Тож, стійте на своєму, пане президенте, і не ведіться на загрози. Відсутність угоди краще за погану угоду.Коментарі

Додати коментар


Читайте у розділі

Перспективы мировой экономики во второй половине 2019 — первой половине 2020 года

Відео

Загрузка...

Тест-драйв

закрити
E-mail
Пароль
Також, ви можете авторизуватись через Facebook Facebook login

Якщо ви не зареєстровані, пройдіть цю просту процедуру.