Бомба уповільненої дії посеред Європи

The Economist

Загроза колапсу євро трохи вщухла на певний час, але для того, щоб стабілізувати ситуацію з єдиною валютою знадобляться роки страждань.

Необхідність реформ і скорочування бюджетних витрат найсильніша у Греції, Португалії, Іспанії і Італії, кожна з яких пережили цього тижня масові страйки і сутички з поліцією.

Однак, попереду майорить більша проблема, яка може переплюнути кожну з цих. Франція. Країна, яка знаходиться в серці єврозони і Європейського союзу.

Президент Франсуа Міттеран виступав за єдину валюту, тому що сподівався збільшити вплив Франції в Євросоюзі, який інакше розвалився би через володарювання об'єднаної Німеччини.

Франція мала користь від євро: вона позичала за рекордно низькими ставками і уникла проблем з Середземномор'ям.

Проте, уже навіть до травня, коли Франсуа Олланд став першим президентом країни від соціалістів з часів Міттерана, Франція віддала лідерство у вирішенні єврокризи Німеччині. І тепер її економіка виглядає все більш уразливою.

Наше спеціальне дослідження на цю тему свідчить про те, що Франція досі має багато сильних сторін, але її слабкі сторони стали помітні через кризу євро.

Декілька років поспіль вона програє Німеччині у конкурентоспроможності, і тенденція прискорилась після того, як Німеччина запровадила економію і проштовхнула визначальні реформи.

Не маючи можливість девальвувати валюту, Франція вдалася до державних витрат і кредитування.

Якщо в інших країних Євросоюзу роль держави зменшили, у Франції державні витрати зросли і становили майже 57% ВВП, що є найвищим показником в єврозоні. Через нездатність виробити єдиний бюджет з 1981 року, державний борг виріс з 22% ВВП тоді до більше 90% зараз.

Бізнес клімат у Франції також погіршиться. Французькі компанії страждають від надмірного регулювання, зависоких податків і найбільшого у Європі соціального оподаткування зарплат.

Не дивно, що поява нових компаній зараз рідкість. Сьогодні Франція має менше малих і середніх підприємств, які є механізмами зростання робочих місць, ніж Німеччина, Італія чи Британія.

Економіка у стагнації, вона може повернутися у цьому кварталі до рецесії і навряд чи виросте наступного року. В країні нараховується 10% загальних безробітних і 25% безробітних серед молоді.

Зовнішній дефіцит поточного рахунку хитнувся від маленького профіциту у 1999 році до одного з найбільших у Європі дефіцитів. Іншими словами, багато французьких компаній не є конкурентноспроможними, в той час, як роздутий уряд країни живе не по кишені.

Олланд боїться

Олланд має запастися сміливістю і здійснити реформи у Франції. Його партія зараз при владі в законодавчих органах і в більшості сфер.

Лівим легше, ніж правим, переконати профсоюзи у необхідності змін. Пан Олланд усвідомлює, що Франції не вистачає конкурентоспроможності.

І радує те, що він нещодавно пообіцяв запровадити багато з тих змін, що нещодавно запропонував бізнесмен Луї Галуа, враховуючи зменшення навантаження соціальних податків на компанії.

Президент хоче зробити ринок праці більш гнучким. Цього тижня він навіть казав про надмірний розмір країни, обіцяючи "покращення при зменшенні витрат".

Тем не менше, на тлі важких економічних проблем Франції Олланд виглядає половинчастим. Як бізнес може йому вірити, якщо він вже проштовхнув серію лівих заходів, зокрема 75% податок для багатіїв, підвищив податки на компанії, багатих людей, дивіденди, скоротив мінімальну зарплату і відмінив нещодавно знижений пенсійний вік.

Нічого дивного в тому, що багато хто з тих, хто мріяв стати бізнесменом, залишають країну.

Європейскі уряди, які зайнялися великими реформами, почали робити це через глибоке відчуття кризи і через те, що лідери мали переконання, що альтернативи немає, і змін не уникнути.

Нічого подібного не було помічено за Олландом чи Францією. Під час виборчої кампанії пан Олланд лише згадав про реформи, які б сприяли бізнесу, замість того, щоб зосереджуватися на одній лише економії.

Його Соціалістична партія досі не модернізована і не сприймає капіталізм. З тих пір, як він почав згадувати конкурентоспроможність Франції, його рейтинг підтримки знизився.

Гірше того, ціль Франції постійно міняється. Всі країни єврозони роблять структурні реформи, і рухаються набагато швидше і інтенсивніше, ніж Франція.

МВФ нещодавно попередив, що Франція ризикує опинитися позаду Італії і Іспанії.

На кону не лише майбутнє Франції, але і євро. Пан Олланд справедливо цькував Ангелу Меркель за акцент на економії.

Але там, де мова заходить про необхідність інтеграції заради порятунку євро, він починає ховатися за хустинку.

Необхідний більший контроль на європейському рівні над державними економіками.

Франція неохоче ратифікувала нещодавню фінансову угоду, яка надала Брюсселю додаткові бюджетні кошти.

Однак, ані політики, ані виборці не готові поки що відмовлятися від частини своєї суверенності, так само як вони не готові до глибоких структурних реформ.

Поки більшість країн обговорює, наскільки вони готові поступитися своєю суверенністю, Франція рішуче запобігає розмов на тему майбутнього Європи.

Пан Олланд добряче обпікся у 2005 році, коли французи відмовилися підтримувати конституційну угоду, після того, як його партія розвалилася навпіл.

Повторення подібної ситуації повергне єдину валюту в хаос.

Завелика, щоб не впоратися?

Наше нещодавнє дослідження було присвячено невмінню Італії за Сльвіо Берлусконі запровадити реформи. Він пішов і зрушення почалися.

Поки інвестори поблажливі до Франції. Насправді, довгострокові відсоткові ставки впали незначно. Рано чи пізно ситуація поміняється - економіку не можна довго ігнорувати.

Якщо пан Олланд не доведе, що він щиро налаштований міняти шлях, яким іде його країна останні 30 років, Франція втратить довіру інвесторів, і Німеччини.

Як вже продемонстрували декілька країн єврозони, настрої на ринках можуть швидко змінюватися.

Криза може розпочатися вже на початку наступного року.

Попередні хитання європейської валюти часто починалися в інших містах, а закінчувалися у Франції. Утім, цього разу, скоріше у Франції, ніж в Італії чи Іспанії вирішиться доля євро.

У Олланда є дуже мало часу, щоб зупинити бомбу уповільненої дії в самому серці Європи.Коментарі

Додати коментар


Саша

Звідки стаття, ще і так поспохом перекладена?)

Читайте у розділі

Перспективы мировой экономики во второй половине 2019 — первой половине 2020 года

Відео

Загрузка...

Тест-драйв

закрити
E-mail
Пароль
Також, ви можете авторизуватись через Facebook Facebook login

Якщо ви не зареєстровані, пройдіть цю просту процедуру.