Правительство Украины располагает на валютном счете почти $1,9 млрд
Правительство Украины располагает на валютном счете почти $1,9 млрд
Улюкаев назвал $40 за баррель нефти реалистичной ценой
Ряд депутатов предлагает ввести санкции против "Роснефти"
Число иностранных туристов достигло рекордных 1,2 млрд в 2015 году
ДТЭК возобновил прием угля шахт Львовско-Волынского бассейна
ЕС вводит универсальную профессиональную карту
"Укргазвыдобування" в 2015г снизило добычу газа на 3,9%
Чистый отток капитала из России в 2015 году составил $56,9 млрд.
Олланд ввел чрезвычайное экономическое положение во Франции
Сельхозпроизводство в Украине в 2015г сократилось на 4,8% - Госстат
Как нам обустроить "Нафтогаз"?
Валентин Землянський
Что год грядущий нам готовит?
Едуард Бразас
Світовий ринок азотних добрив у 2013 році
Как замороженные банковские счета используются Западом
Кидали на службі у Попова
Нерівність вбиває капіталізм
Чи буде 2013 рік повторенням 1937 року?
На азіатські економіки насувається криза з Європи
Запахло... відновленням?
Як ви, мабуть, знаєте, я багато часу, серед іншого, проводжу в дискусіях про фінансову політику США і про дефіцит бюджету.
І я не дивуюсь, коли чую, як хтось строгим голосом заявляє про те, що у нас дефіцит в трильйон доларів.
Я думаю, люди, які таке говорять, не усвідомлюють, що схожі на містера Зло з фільмів Остіна Пауерса.
Хоча насправді ми дійсно маємо дефіцит в трильйон доларів, чи принаймні мали. У фінансовому 2012 році, який завершився в вересні, дефіцит досяг 1,09 трильйона. Цього року він буде нижчим. Питання лише в тому, який урок ми винесемо з цієї цифри.
Що думають люди, схожі на містера Зло, і у що вони хочуть змусити вас повірити, так це в те, що нинішній дефіцит - ознака того, що наше фінансове становище зовсім нестійке.
Іноді вони запевняють, що це означає, що боргова криза не за горами. Хоча вони роками її передбачають, а вона все не відбувається.
Запозичення США зараз найнижчі за всю історію. Але частіше вони вказують на дефіцит, щоб продемонструвати, що ми не можемо собі дозволити підтримувати такі програми, як соціальна безпека, програми медичної допомоги. Тож варто розуміти, що це зовсім хибна думка.
Зараз США не має далекоглядної бюджетної програми через старіюче населення і зростаючу вартість медичної допомоги.
Однак теперішній дефіцит ніяк не пов'язаний з цим і нічого не каже про стійкість нашої програми соціального страхування.
Натомість він здебільшого відображає депресивний стан нашої економіки - який можна лише погіршити за рахунок спроб швидко скоротити дефіцит.
Тож давайте поговоримо про цифри.
Перша річ, яку ми маємо вияснити - як має виглядати надійний бюджет. Відповідь полягає в тому, що за зростаючої економіки, бюджет не має бути збалансованим, щоб бути надійним.
Державний борг був більший на кінець правління Клінтона, ніж на початку його правління. Тобто дефіцит на початку правління адміністрації Клінтона переважав надлишки в кінці.
Втім, через те, що ВВП за вісім років зросло, кращим виміром стану заборгованості, є його відношення до ВВП, яке в ті роки значно знизилось, з 49% до 33%.
Зараз, передбачаючи майбутнє зростання і інфляцію, ми можемо говорити про стабільне або зворотне відношення боргу до ВВП, навіть якби ми мали дефіцит в 400 мільярдів доларів.
Ви можете заявити, що можна було б зробити краще. Але відповідаючи на питання, чи прийнятний нинішній дефіцит, просто відніміть зараз 400 мільярдів.
Тоді залишиться близько 600 мільярдів. І що це означає? Це економіка в депресії. Крапка.
Перш за все, слабкість економіки призвела безпосередньо до менших доходів. За падіння ВВП, державні доходи від податків також зменшуються, і як показує практика, значно більше у відсотковому відношенні.
Більше того, прибутки тимчасово зменшуються через перерви у надходженні податків, особливо податків на зарплату, яких тимчасово не стягують, але почнуть стягувати одразу, як економіка стане міцнішою. Або навіть до того. Якщо ви підрахуєте, буде схоже на те, що економічне відновлення дасть додатково принаймні 450 мільярдів доларів надходжень.
У той же час депресивна економіка тимчасово сприяла зростанню витрат, адже більше людей просить для себе допомогу по безробіттю і цільові програми, такі як харчові пайки і медичну допомогу.
За розумними підрахунками, економічне відновлення зменшить державні витрати на такі програми приблизно на 150 мільярдів доларів.
Все разом говорить про те, що дефіцит у трильйон доларів - не сигнал про нестійкість фінансової ситуації взагалі. Деяка частина дефіциту насправді прийнятна. Решта зникне, коли почнеться відновленні економіки.
А перспективи економічного відновлення виглядають райдужно, або принаймні виглядали б, якби не політичні ризики, що виникають через республіканців.
Ринок нерухомості відновлюється, споживацький борг зменшується, зайнятість повертається до нормальних цифр.
На жаль, таке відновлення можна підірвати "фінансовою скелею" та конфронтацією через ліміт боргу, але це не має ніякого відношення до нестабільності через дефіцит.
Що знову повертає нас до трильйона доларів.
Насправді, ми маємо великий дефіцит бюджету, і якби зі всім рештою все було б в порядку, він би вже зменшився. Але з рештою речей не все добре. Дефіцит - це побічний ефект економічної депресії, і першою задачею бізнесу має бути зупинити цю депресію, що передусім означає - наразі залишити в спокої дефіцит.
І ви маєте зрозуміти, що чергові високопарні розмови про дефіцит - не більше, ніж чергова спроба налякати і скинути політичні програми, які захищають бідних і середній клас американців.
В анналах світової історії це авто пам'ятне тим, що, бунтівники-спецназівці зуміли на зрешеченому кулями авто та на пробитих колесах вивезти з-під перехресного вогню президента Франції Шарля де Голля.