Новий шлях для світової економіки

Чжу Мінь

"Реальна економіка" починає стежити за Світовим економічним форумом у Давосі. Представляємо промову заступника керуючого голови МВФ, колишнього заступника голови народного банку Китаю.

Подобається нам це чи ні, світ навколо нас постійно змінюється. Але згідно з останніми дослідженнями, напрям цих перетворень скоро кардинально зміниться.

Подивіться на прогресивні економіки. Останні два десятиліття економічне зростання у цих країнах обумовлювалося споживанням - настільки, що економічна активність у них перемістилася від інвестування до споживання на цілих 10% ВВП.

В результаті, у 2010 році доля споживання відносно їх ВВП досягла 81,6%.

У той же час нові ринки і зростаючі економіки по суті продемонстрували майже віддзеркалений тренд, наростивши свої інвестиції і збільшивши кількість експорту за рахунок внутрішнього споживання.

На 2010 рік доля споживання відносно ВВП зменшилася з 73,4% до 67,1%.

1990, % від ВВП

2010, % від ВВП

Розвинені економіки

Споживання

76.4

81.6

Інвестування

23.7

18.4

Нові економіки і економіки країн, що розвиваються

Споживання

73.4

67.1

Інвестування

26.0

30.8

Дивлячись вперед, важко уявити, що у розвинених економіках споживання відносно ВВП буде зростати. Основними рушіями цього зростання були передусім фінансові маніпуляції і наслідки від зростання цін на активи. Жоден з цих факторів наразі не зможе підштовхнути споживання.

Але чи зможе споживання в розвинених країнах хоча б втриматися на теперішньому рівні? Мабуть, ні. Сучасні рівні споживання вимагають роздуті державні апарати і домашні господарства, чиї борги залишаються високими.

Банки також мають наростити капітал. Загалом, багатьом учасникам економіки знадобиться тривалий період часу для скорочення частки позикових коштів.

Однак здебільшого політика сучасних розвинених економік націлена на втримання існуючого рівня споживання з метою підтримати зростання і відновити рівень зайнятості.

Якщо тим не менш доля споживання від ВВП знизиться, проста арифметика скаже нам про те, що для підтримки загального попиту необхідно збільшення інвестування і експорту.

Чи зачепить це нові ринки? Щоб підтримувати зростання в таких країнах при послаблені зовнішнього попиту, внутрішній попит має стати головним двигуном росту.

Це означає більше внутрішнє споживання і гідне інвестування для підтримки зростання споживання.

У країнах, де інвестиції можуть перевершити можливості для інвестицій, може відбутися зміщення від інвестування до споживання, за умови збереження зовнішніх рахунків.

Ці основні тектонічні зміни у структурі світової економіки несуть декілька потенційних загроз. Локація змін буде різнитися між секторами і країнами, що призведе до неспівпадіння пропозиції і попиту у світі.

Більше того, через глобалізацію економічні проблеми в одній частині світу можуть зачепити решту світу, ускладнюючи політичні рішення і в країнах, що розвиваються, і в розвинених країнах.

Дослідження таких розсіяних ефектів, проведене МВФ, свідчить що прояви світової фінансової кризи у п'ятьох найбільших економіках світу - єврозоні, США, Китаї, Японії і Великій Британії - на 36% можна пояснити зовнішніми факторами.

Однак після кризи ця цифра досягла 60%. В решті світу, включаючи зростаючі ринки, доля зовнішнього фактора збільшилася з 43% до більше ніж 60%.

Знаючи це, потрібно постійно узгоджувати політичні рішення на світовому рівні. Щоб досягти потрібного співвідношення споживання і інвестування у всьому світі, потрібно щоб політика збільшення інвестування в одній частині світу співпадала с політикою збільшення споживання в інших.

До того ж, розвинені економіки мають запропонувати реформи для підтримки виробництва, єврозона має зміцнити свою валюту, а нові і зростаючі ринки мають розвивати свої внутрішні ресурси.

І цю політику треба вести на фоні фінансової і зовнішньої стабільності. Більше того політику фінансового сектору і регуляторні дії треба координувати на світовому рівні з метою виробити узгоджені правила, щоб вирішити великі і складні задачі, поставлені великими інституціями.

Тільки глобальне узгодження допоможе зменшити, а може, і подолати економічну нестабільність і неузгодження внутрішніх і зовнішніх факторів навіть при тому, що ми прагнемо отримати максимальну користь від змін в глобальній економіці.

Чжу Мінь, заступник керуючого голови МВФ, колишній заступник голови народного банку Китаю.

Авторське право – "Project Syndicate", "Реальна економіка"

Переклад з англійської: "Реальна економіка"Коментарі

Додати коментар


Читайте у розділі

Перспективы мировой экономики во второй половине 2019 — первой половине 2020 года

Відео

Загрузка...

Тест-драйв

закрити
E-mail
Пароль
Також, ви можете авторизуватись через Facebook Facebook login

Якщо ви не зареєстровані, пройдіть цю просту процедуру.