Якщо страждають діти, страждає економіка

Джефрі Сакс

Діти - найцінніший ресурс кожної країни. Це правда не тільки з моральної точки зору, але і з економічної. Інвестиції в сферу охорони здоров’я, освіти і дітей – найбільше окупаються країні.

Нове дослідження UNICEF демонструє, у яких країнах ці показники чудові, а де є проблеми.

Дослідження "Добробут дітей у заможних країнах" розглядає умови проживання дітей у США, Канаді і Європі – загалом 29 країнах. На перших сходинках розташувалися країни Західної Європи. Нідерланди на чолі списку. Далі йде Норвегія, Ісландія, Фінляндія, Швеція і Німеччина.

А в аутсайдерах – неочікуваний сюрприз – США – найбільша економіка світу – посідає 26 сходинку рейтингу, а за нею три набагато бідніші країни – Литва, Латвія і Румунія. Франція і Велика Британія десь в середині.

У дослідженні аналізується добробут дітей з точки зору матеріальних умов проживання, здоров’я і безпеки, освіти, ризикового оточення, зокрема продажу алкоголю, і фізичних можливостей.

І хоча дослідження стосується лише обмеженої кількості країн, інші держави також мають звернути на нього увагу, щоб проаналізувати добробут власних дітей.

Найбільш кричущою є прірва між північною Європою і США. Північноєвропейські країни, як правило, матеріально допомагають сім’ям, в яких є діти, щоб забезпечити їх гідний розвиток.

Вони також запроваджують соціальні програми з метою підтримки діяльності садочків, ясельних груп і початкової освіти. До того ж всі діти забезпечені ефективним медичним страхуванням.

США з їх розвиненою індивідуалістською ідеологією вільного ринку, зовсім протилежні. Сім’ї майже не отримують матеріальної підтримки. Урядові програми націлені на підтримку безпеки, але політики не зацікавлені вирішувати проблеми бідних, адже голоси бідних майже не впливають на результати бідних, і вони не дають грошей на дорогі передвиборчі програми.

Насправді, практика показує, що американські політики найчастіше слухають радників, що відстоюють інтереси багатіїв, тож соціальні програми страждають, відповідно, і бідні також.

Різниця між країнами із соціальною демократією і США чітко проявляється в різних аспектах. У країнах із соціальною демократією 10% дітей зростають у відносній бідності. У США ця цифра перевищує 20%.

Американські діти частіше страждають від недостатньої ваги у дитинстві, яка призводить до коротшої тривалості життя. Також у США багато підлітків із надлишковою вагою, і велика кількість вагітностей у підлітковому віці. На тисячу дівчат у віці 15-19 років доводиться близько 35 пологів. У північних країнах Європи – менше десяти.

У США діти більше відкриті до жорстокості у суспільстві, ніж діти інших країн. Це не дивно, але дуже непокоїть, тому що це є найбільшою загрозою для їхньої психіки, емоційного стану і розумового розвитку. Рівень самогубств у США приблизно вп’ятеро вищий за країни Північної Європи.

Цікавим моментом у дослідженні UNICEF є те, що зараз називають "суб’єктивний добробут". Це означає безпосередньо спитати людину, про те, як вона себе почуває. Останнім часом було проведено багато опитувань дорослих. Але жодні дослідження не охоплювали дітей.

Тож, опитування показало, що діти у Європі зазвичай задоволені тим, як вони живуть. Дітей попросили оцінити своє "задоволення життям" за 11 бальною шкалою. У Нідерландах 95% дітей оцінило своє життя у 6 і вище.

У США цей відсоток нижчий – 84%. Це сильно залежало від того, як діти спілкуються зі своїми батьками і однолітками. Вісімдесят відсотків голландських дітей охарактеризували своїх однокласників як "добрих і готових підставити плече", і лише 56% американців зробили так само.

Ціна для Америки, яка дозволяє дітям зростати у бідності, поганих умовах для здоров’я, поганих школах і домашніх умовах, буде приголомшливою. Величезна кількість дітей потім опиняється у тюрмах, особливо це актуально для небілих сімей.

Навіть ті, кому вдається оминути тюрму, залишаються без роботи і не мають навичок, достатніх для того, щоб знайти пристойну роботу.

Американці потрапили до цією пастки помилок частково через свою довгу історію з расизмом, і через недоречну віру в "міцний індивідуалізм". Наприклад, деякі сім’ї не користуються держаною допомогою для освіти, тому що вважають, що сплачені ними податки неправильно розподіляться між бідними небілими учнями.

Втім, в результаті програють всі. Школи недопрацьовують, бідність лишається високою, безробіття і злочини дорого коштують американській економіці.

Дані UNICEF вражаючі. Високі національні доходи не запорука нормального добробуту дітей. Держави, які міцно вірять у рівні можливості для усіх дітей, які готові витрачати на це бюджетні гроші – в результаті виявляються праві.

Всі країни мають порівняти ситуацію всередині країни з тим, що показало дослідження, і покращити програми для підтримки добробуту дітей. Нічого не важить більше для суспільства, ніж майбутнє здоров’я і процвітання нації.

Джеффрі Д. Сакс - професор економіки, директор Інституту Землі при Колумбійському університеті. Є спеціальним радником Генерального секретаря з Цілей розвитку тисячоліття в Організації Об'єднаних Націй.

Авторське право: Реальна економіка, Project Syndicate, 2013

Переклад - Реальна ЕкономікаКоментарі

Додати коментар


Читайте у розділі

Перспективы мировой экономики во второй половине 2019 — первой половине 2020 года

Відео

Загрузка...

Тест-драйв

закрити
E-mail
Пароль
Також, ви можете авторизуватись через Facebook Facebook login

Якщо ви не зареєстровані, пройдіть цю просту процедуру.