Войовнича душа Тетчер

Роберт Скідельскі

Маргарет Тетчер була найкращим прем’єром-миротворцем Британії за 20 століття. У 1980-х майже одночасна криза комунізму на Сході і соціальної демократії на Заході надала їй можливіcть творити великі справи.

Але тільки справжній лідер міг скористатися з цієї можливості.

Її стосунки з радянським лідером Михайлом Горбачовим дало їй зелене світло для припинення Холодної війни. Її політика приватизації показала світові, як побороти державний соціалізм. Відродження нео-лібералізму у 1980х роках завжди будуть задувати, як революцію Рейгана-Тетчер.

Вона також була найбільш винахідливим британським прем’єром за всі часи. Її однаково любили і ненавиділи через те, як вона самовдоволено вела свою політику. Вона правильно називала себе "політиком переконання".

Переконання - це стала віра, яка не приймає жодних аргументів. І вона не погоджувалася на компроміси, діливши політиків на "своїх" і "чужих".

"Там, де є помилки, ми встановимо істину", - оголосила вона, перший раз зайшовши до офісу прем’єр-міністра на Даунінг стріт, 10, процитувавши Святого Франциска Ассизького.

"Великодушність у перемозі, - казав Уінстон Черчіль. Тетчер була сміливою і рішучою, але не великодушною. Вона одержувала відомі перемоги, але не проявляла благодушності до переможених, ні словами, ні справами. В результаті їй не вдалося побудувати гармонії на непокорі.

Її місія будується на вузькій ідеологічній базі. Інстинктивно і у промовах вона була послідовником Фрідріха фон Хайєка. Для Тетчер, як і Хайєка, найбільшою інтелектуальною помилкою двадцятого століття була віра у те, що державу може змінити спонтанні дії особистостей.

Те, що інші сприймали, як роль держави у покращенні добробуту людей, вона вважала дорогою до рабства. Не дивно, що така думка мала резонанс у Східній Європі.

У британських реаліях це означало відібрати важелі впливу на створення добробуту з рук соціалізму, бюрократії і профспілок. Вони, на думку Тетчер, призвели до занепаду Британії. Вона казала, треба поважати доброго самаритянина за те, що він спочатку допоміг собі, а тоді вже бідним.

Така програма національно відродження все більш відрізнялася від "диригентського підходу" континентальної Європи.

У своїй відомій брюггській промові у 1988 році Маргарет прогриміла, як грім серед ясного неба: "Ми не досить успішно розкрили кордони Британії, тільки щоб побачити, що їх знову встановила Європейська супердержава з новим центром домінування у Брюсселі".

Після того безладні стосунки Британії з Європою так і не відновилися.

Звичайно, як і кожен хитрий політик, Тетчер знала, які битви їй не виграти, тому потрібно просто відкласти. Але вона завжди надавала перевагу виграшам, замість того, щоб досягати компроміси.

Прізвисько "Залізна леді" їй дали за рішуче лідерство у Фолклендській війні, хоча більшість битв велася проти її власного народу – "ворога всередині", як наприклад, шахтарів, яких вона знищила у сутичці 1984-1985 років, і Ради Кена Лівінгстона, яку було скасовано у 1986 році.

Їй далося в знаки скромне походження – вона була дочкою бакалійника. Тому розуміла нижчий середній клас, розділяла його матеріальні прагнення і моральні переконання, і говорила про економію бюджету на мові домогосподарки, яка зводить свої тижневі рахунки.

Вона нагороджувала "надихаючих" представників робочого класу, продаючи їм за заниженою ціною будинки. Підтримка бідних для неї була, як виокремлення деяких сімейних грошей на благочинність.

І хоча вона і була найвидатнішим британським політиком жіночої статті, вона сприймала фемінізм як отруту, і майже нічим не спонукала жінок підтримувати її.

Відповіддю Тетчер на зростаючі індустріальні проблеми 1970х років став "монетаризм", що був покликаний ліквідувати інфляцію, легальні обмеження влади профспілок і приватизація роздутих державних підприємств.

Як це назвав колишній прем’єр-міністр Гарольд Макмілан – "продаж сімейного срібла". Метою цих трьох заходів було відновлення державної влади і динаміки економіки.

З допомогою нафти Північного моря Тетчер змогла зупинити відносний занепад Британії. Але її перемоги дорого коштували народу. Безробіття зросло до 12% від працездатного населення – три мільйони людей у 1984 році – найвищий показник з 1930х років.

Для тих, хто зростав на індустріальній півночі, Тетчер передрікала майбутнє. Нова економіка, що будується на фінансах і споживанні, перестрибнула одне покоління.

І хоча більшість британців обожнюють її, ніхто не каже, що шлях Тетчер був єдиним можливим. Хоча вона і виграла троє виборів поспіль, консерватори ніколи не набирали більше 43% голосів, що не дотягує до досягнень попередніх консервативних лідерів – Черчіля, Ентоні Едена і Макмілана у 1950х роках. Її рейтинг підтримки перевищив 50% тільки в п’яти з її 137 місяців керування.

Насправді електорат мало слухав її економічні і соціальні плани. Її місіонерське завзяття не було почуте. Їй вдавалося втримувати владу завдяки роз’єднаній опозиції і застарілій виборчій системі.

Тетчер сама запропонувала визначення свого політичного проекту: "Економіка – це метод. Завдання – змінити душу". Якщо це так, то, незважаючи на досягнення, Тетчерізм провалився.

Перехід до фінансів, якому сприяла Тетчер, висвітлив нерівність, яка зробила економіку більш волатильною. Її "право купувати" призвело до зростання цін на нерухомість, яке призвело до збільшення іпотеки.

"Великий вибух" 1986 року, який перебудував фінансову систему, зробив ризиковану поведінку Сіті нормою. Ці реформи були першими зернами кризи 2008 року.

"Вікторіанські цінності", які Тетчер спробувала розширити, пішли врозріз з нестриманим святом матеріальних благ, що вони викликали.

Моральна нація, заснована на гідному власному інтересі, яку намагалася побудувати Маргарет Тетчер, виявилася жадібною нацією, зацикленою на грубій самоповазі. Але якщо Маргарет і жалкувала про щось, вигляду вона так і не подала.

Роберт Скідельскі, член Палати Лордів Великої Британії, почесний професор політекономії в університеті Уоріка.

Авторське право: Project Syndicate, Реальна економіка, 2013

Переклад: Реальна економікаКоментарі

Додати коментар


Читайте у розділі

Перспективы мировой экономики во второй половине 2019 — первой половине 2020 года

Відео

Загрузка...

Тест-драйв

закрити
E-mail
Пароль
Також, ви можете авторизуватись через Facebook Facebook login

Якщо ви не зареєстровані, пройдіть цю просту процедуру.