Роз’єднаний Кіпр - без шансів на порятунок

The Economist

Перспективи Кіпру є дуже важкими. Можливо, настав час подумати про об'єднання країни.

Як каже відома приказка – Кіпр ніколи не втрачає можливості втрати можливості. Після надання допомоги Євросоюзом, вони мусять змінитися, і не тільки заради своєї "пошкодженої" економіки.

Кіпріоти зіткнулися з похмурою дійсністю, адже після колапсу переважної частини фінансової індустрії, ВВП країни впаде на 15% вже цього року, ще на 15% у 2014 році та, можливо, на 5% у 2015 році.

Це падіння можна порівняти з 1974-75 роками, коли відбулося повстання греків після турецького вторгнення, яке призвело до розділу острову на греко-кіпрську Південну частину та турецько-кіпрську північну – самопроголошену державу, яку до цього часу визнає лише Туреччина.

Пройдуть роки зубожіння та важких структурних реформ, перш ніж ВВП Кіпру повернеться до хоча б наближених показників минулого року. На відміну від решти периферійних депресивних країн, Кіпр має два перспективні джерела для зростання економіки, які потрібно підтримувати та розвивати.

Одним з цих джерел є нещодавно відкриті газові родовища "Афродіти" в східній частини Середземного моря. Інша, туристична галузь, є слаборозвинутою та має великі можливості для іноземних інвестицій.

Кращий спосіб для Кіпру використовувати обидві галузі та заладнати конфлікт та розкол країни 40-річної давнини.

Але ніхто не знає наскільки великі поклади газу на узбережжі. Економічна та політичні складові майбутнього видобутку та продажу газу є також дуже складні. Очевидним є те, що обидва процеси неможливо буде здійснювати без утворення єдиного Кіпру: не тільки через те, що Турція та турецько-кіпрська частина претендуючи на газове родовище хочуть отримати свою частку доходів, але й тому що найбільш дешевим та очевидним способом експорту газу є його транспортування новим трубопроводом до Туреччини.

Коротше кажучи, газове родовище створило великий новий стимул для об'єднання острова.

Так само, об'єднання принесе потенційний зиск для економіки Кіпру. Більшість з греко-кіпріотів, які проголосували проти останньої спроби об'єднати країну – створити два федеративні штати - в 2004 році, зробили це, тому що вони були готові до вступу до ЄС, і відчували що їхні майбутні позиції на переговорах будуть сильнішими.

Але багато хто також побоювався, що їм доведеться допомагати бідній півночі, як західна Німеччина Східній у 1990 році.

Тим не менше, відносно сильна турецька економіка, у поєднанням з колапсом греко-кіпрських доходів, швидко скоротили цей розрив. І це не гра з нульовою сумою: незалежні дослідження показують, що ВВП всього острова може бути збільшений на три процентних пункти на рік протягом наступних п’яти років після врегулювання конфлікту. А це приблизно 5500 євро для кожної кіпрської сім'ї.

Невловимий приз Афродіти

У важкі часи це є важливим. Прихід до влади нового президента Нікоса Анастасіадеса також має у цьому допомогти, адже він був одним з небагатьох греко-кіпріотів, хто голосував за план об'єднання Кіпру Кофі Аннана у 2004 році.

Недостатньо аргументовані дискусії протягом останніх трьох років підтвердили, що турецько-кіпрський лідер, Дервіс Ероглу, який є лютим націоналістом та противником цього плану об'єднання, хоча більшість турецько-кіпріотів підтримало його у 2004 році.

Але їхній покровитель, Туреччина, все ще прагне приєднатися до ЄС, чого вона не може зробити поки Кіпр залишається розділеним. Якщо новий президент зможе продемонструвати достатньо переговорницької гнучкості, Ероглу навряд чи зможе протистояти новому устрою, який випливає з плану Аннна.

Заманливо було б припустити, що відбувається нарощування зовнішнього тиску відновити переговори, чи то з боку ЄС, Британії, як колишньої колоніальної держави, або з боку Греції чи Терції.

Але так само досвід вказує на те, що кіпріоти втратили можливості, хоча це також продемонструвало, що вони ненавидять, коли їм вказують що робити.

Анастасіадес та Ероглу мають достатньо причин, щоб таки домовитися про об'єднання країни. Наявність кризового стану у фінансовому секторі та газового родовища "Афродіти" мають бути достатніми аргументами для того, щоб цього разу впоратися із завданням.Коментарі

Додати коментар


Читайте у розділі

Перспективы мировой экономики во второй половине 2019 — первой половине 2020 года

Відео

Загрузка...

Тест-драйв

закрити
E-mail
Пароль
Також, ви можете авторизуватись через Facebook Facebook login

Якщо ви не зареєстровані, пройдіть цю просту процедуру.