Бразильський дипломат візьметься за кермо СОТ

Financial Times

Представник Бразилії Роберто Азеведо став новим генеральним директором Світової організації торгівлі, залишивши позаду мексиканця Херміна Бланко, улюбленого кандидата від США і ЄС.

Обидва латиноамериканці хотіли отримати цю посаду, щоб підвищити вплив та зміцнити статус своїх країн.

Боротьба за крісло представника Франції, який очолював СОТ з 2005 року, розглядалася і як можливість для поширення торгових війн між розвиненими країнами та країнами, що розвиваються.

Перед Азеведо стоїть серйозне завдання - відновити довіру до організації, яка не змогла завершити Доха-раунд (глобальні торгові переговори навколо Світової організації торгівлі - ред.)

Хоча процес голосування у СОТ є секретним, кажуть, що США, які підтримували Бланко, були не проти Азеведо.

ЄС, що у вівторок також вирішив підтримати Бланко, не заперечував кандидатуру Азеведо.

Перед остаточним голосуванням, мексиканські чиновники заявляли про підтримку Японії і Південної Кореї, водночас бразильські чиновники казали, що Китай був на їхньому боці.

Азеведо, перемогу якого офіційно повинні підтвердити в СОТ у середу, візьме штурвал СОТ у вересні, в період глобальних змін для глобальної торговельної організації.

Він буде першим керівником СОТ з Латинської Америки.

Локомотиви світової торгівлі, такі як США і ЄС, перейшли на укладання власних двосторонніх та багатосторонніх торговельних угод поза межами СОТ.

Азеведо є професійним дипломатом і послом Бразилії у СОТ.

Прихильники кажуть, що його знання та широка підтримка багатьох країн, що розвиваються, допоможе подолати розкол в організації (на Північ-Південь) та активізує переговори перед грудневою конференцією на рівні міністрів у Балі.

Однак Асеведо часто захищав позиції Бразилії, які, як вважається, перешкоджають прогресу в багатосторонніх переговорах. Так, наприклад, Бланко є активним прихильником лібералізації торгівлі.

Це викликало роздратування серед недоброзичливців Азеведо, які стверджують, що організація продовжуватиме втрачати зв'язок з реальністю під його керівництвом.

Аналітик дослідницької компанії у Вашингтоні Third Way ЕД Гервінг каже, що ці побоювання є роздутими, і більшість людей "відносно щасливі" у зв'язку з вибором бразильського кандидата.

"Він (Азеведо) має репутацію відкритої людини. Важливо, що він має великий досвід роботи у СОТ, адже цією організацією важко керувати. Азеведо має потенціал зблизити Північ і Південь", - каже експерт.

В останні шість тижнів три посли СОТ вибирали нового генерального директора.

Кандидатів спочатку було дев'ять, потім п'ять, зрештою, два. Асеведо завжди вважався сильним суперником, водночас багато хто був здивований, що Бланко вдалося пройти так далеко.

Асеведо не буде першим главою СОТ із країн, що розвиваються: представник Таїланду Супачаї Панітчпакді керував організацією з 2002 по 2005 роки.

Та його перемозі однозначно зрадіє Бразилія, адже нова посада Асеведо свідчитиме про визнання статусу країни в світовій економічній ієрархії.

Перемога бразильця також сигналізує, що коли керівництво міжнародних економічних інститутів визначається на основі консенсусу, а не квоти, ЄС і США не в змозі нав'язати свою волю.

"Були часи, коли США і Європі достатньо було сказати "це наш хлопець" - і ніхто інший не мав значущого голосу - це, звичайно, змінилося, і це добре. Якщо ми дійсно хочемо поширити правила торгівлі у світі, то всі країни повинні відчувати, що вони роблять внесок у цей процес", - наголошує Гервін.

Останній раз члени СОТ були близькі до широкої багатосторонньої торговельної угоди в 2008 році. Після провалу тих дискусій і глобальної рецесії, переговори в СОТ зайшли у глухий кут.

Але останнім часом СОТ намагається зібрати консенсус для схвалення невеликого пакету заходів - зокрема, спрощення митних правил і процедур, відомих як "спрощення процедур торгівлі".

Навіть обмежена угода за цими напрямками буде розглядатися як перемога СОТ на даному етапі.Коментарі

Додати коментар


Читайте у розділі

Перспективы мировой экономики во второй половине 2019 — первой половине 2020 года

Відео

Загрузка...

Тест-драйв

закрити
E-mail
Пароль
Також, ви можете авторизуватись через Facebook Facebook login

Якщо ви не зареєстровані, пройдіть цю просту процедуру.