Українські банки на роздоріжжі

Business New Europe

Протягом останніх семи років українська банківська система пережила багато потрясінь.

Якщо напередодні кризи 2008-2009 років західноєвропейські банки скуповували українські фінустанови, то зараз ця тенденція змінилася на протилежну.

Водночас збільшили свій вплив російські та українські банки, що належать державі, а також фінустанови, чиї власники наближені до президента Віктора Януковича.

У 2006-2008 роках, українські банки збільшували обсяги кредитування і швидко заробили небувалі прибутки.

Однак вже навесні 2008 року, економіка України відчула всі ознаки перегріву. Річна інфляція досягла 31% у травні 2008 року, а дефіцит поточного рахунку становив 7,1% від ВВП в 2008 році.

Комерційні банки, які мали доступ до ринку євро могли позичати короткострокові кошти за ставками у кілька відсотків, водночас видаючи споживчі кредити у гривні зі ставкою до 50%.

Великий розрив у ставках пояснювався штучною прив'язкою гривні до долара. А кредитний бум спровокував бум на ринку нерухомості.

З 2006 по 2008 роки, західноєвропейські банки купували українські фінустанови за шалені суми, які перевищували балансову вартість уп'ятеро за нормальної різниці між сумою покупки та вартістю активів у два рази.

Українські власники збільшили активи банків перед продажем за рахунок надання надто великих і ризикованих кредитів.

Улітку 2008 року частка 17 західноєвропейських банків в українській банківській системі сягнула максимуму в 40%.

Зараз більшість з них залишили український ринок.

У січні 2013 року частка західноєвропейських фінустанов в українських банках впала до 20%. Кредитне плече - сукупні активи банку у вигляді частки від валового внутрішнього продукту - знизилося незначно, а число банків стабільно тримається на рівні 175.

Багато українських бізнесменів продали свої банки, адже фінустанови за обмеженої віддачі вимагають великих обсягів капіталу. Українські підприємці мали недостатньо капіталу, а хотіли 30% прибутку.

Щоб бути на плаву у не дуже прозорому українському середовищі, деякі західноєвропейські банкіри створювали спільні підприємства з колишніми власниками.

Це був прикрий досвід для обох сторін.

Західні власники хотіли збільшити капітал банку, але українські власники пручалися, бо не хотіли, щоб їхні інвестиції були розбавлені. Єдиним виходом для західних власників був викуп усіх акцій банку.

15 вересня 2008 у Нью-Йорку збанкрутував Lehman Brothers, і Україна втратила доступ до короткострокових кредитів міжнародних банків.

Після девальвації гривні, коштів отриманих завдяки видачі кредитів у гривні, було недостатньо для погашення кредитів у євро, доларах або швейцарських франків.

Через таку невідповідність постраждали близько третини з тридцяти найбільших українських банків.

Після кризи МВФ відзначив заслуги української влади у наведенні ладу в банківській системі.

Західні банки працювали в Україні до 2011 року, але з того часу ситуація погіршилася.

Частка проблемних кредитів залишається величезною, а реальні процентні ставки залишаються високими, адже Нацбанк наполягає на штучно завищеному курсі гривні до до долара.

Український банківський сектор в останні 2 роки характеризують 4 тенденції.

По-перше, з українського ринку виводять свої гроші західноєвропейські банки.

Тільки два з 10 найбільших банків України, Банк Аваль і Укрсоцбанк, як і раніше належить західноєвропейським фінустановам, Raiffeisen і Unicredit.

По-друге, державні банки Укрексімбанк і Ощадбанк подвоїли свою частку банківських активів під час кризи до 15%. Уряд використовує ці банки, щоб купувати державні облігації для непрямого державного фінансування.

По-третє, відразу після кризи, російські банки збільшили свою частку в банківських активах до 13%, три найбільших посідають п'яте, сьоме і одинадцяте місце серед найбільших банків України, при чому всі перебувають у власності РФ (ВЕБ, ВТБ і Сбєрбанк Росії).

По-четверте, бізнесменам, близьким до президента Януковича належить найбільший приватний український банк.

Приватбанк Ігоря Коломойського та Геннадія Боголюбова є лідером ринку.

ПУМБ Банк Ріната Ахметова просунувся до дев'ятої сходинки за величиною активів.

"Дельта Банк" Миколи Лагуна злетів на восьме місце. Не так давно Дмитро Фірташ придбав збанкрутілий банк "Надра", та Вадим Новінський купив "Банк Форум" у Commerzbank.

Зміни в складі акціонерів глибоко ослабили банківську систему країни, і вони відображають ворожість української влади до іноземного впливу, а також є свідченням суворих стандартів.

Водночас західні компанії хочуть співпрацювати із західними банками, а не з маловідомими російськими або українськими фінустановами, так, втеча західних банків з України стримує розвиток торгівлі та приплив інвестицій.Коментарі

Додати коментар


Читайте у розділі

Перспективы мировой экономики во второй половине 2019 — первой половине 2020 года

Відео

Загрузка...

Тест-драйв

закрити
E-mail
Пароль
Також, ви можете авторизуватись через Facebook Facebook login

Якщо ви не зареєстровані, пройдіть цю просту процедуру.