Ілюзія економії

Роберт Скідельскі

Доктрина тимчасових незручностей заради майбутнього успіху йде корінням в історію – аж до Адама Сміта з його вихвалянням "ощадливості".

Вона особливо процвітала у "важкі часи". У 1930 році президент Америки Герберт Гувер отримав пораду від міністра фінансів Ендрю Мелона.

"Ліквідуйте працю, біржі, фермерів і нерухомість. Це вичистить гниль з системи... Люди будуть жити більш моральним життям.. і заповзяті підприємці перехоплять на себе ініціативу з рук менш компетентних людей".

На думку подібного роду "ліквідаторів", економіка зразка "до 2008 року" була переповнена злоякісними зростаннями в банківському секторі, у нерухомості, на біржі, які треба вирізати, щоб відновити здоров’я. Їх позиція проста: держава – паразит, що висмоктує життєві сили з підприємництва.

Економіки природнім чином приходять до рівноваги, і після шоку доволі швидко відновлюються, якщо їм не заважають хибні кроки уряду. Тому прибічники цієї думки жорстко виступають проти кейнсіанського інтервенціонізму.

Кейнсіанці, у свою чергу, заперечують наявність так званих природних сил. Принаймні у короткій перспективі. Відома фраза Кейнса: "В довгій перспективі ми всі будемо мертвими".

Кейнс вірив, що економіки можуть застрягти, якщо рівновага довго порушена. У таких випадках якійсь зовнішній стимул потрібний, щоб підштовхнути їх до кращих показників.

Простими словами, Кейнс вірив, що всі не можуть одночасно економити заради зростання. Віра в протилежне призводить до "помилкової загальної картини".

Що правдиве для частини економіки, не підходить до цілої системи. Якщо вся Європа почне економити, Велика Британія не буде зростати. Якщо весь світ почне економити, глобальне зростання припиниться.

У такому разі економія – це останнє, що нам потрібно. Уряд не може ліквідувати дефіцит, якщо джерело його прибутків – національний дохід – буде зменшуватися.

Марнотратним є не борг, а скорочення дефіциту, тому що він містить під собою втрату наявного людського і матеріального капіталу, не кажучи вже про відсутність результату.

Прибічники економії покладаються на один-єдиний аргумент – якщо скорочення фінансування є частиною надійної "консолідаційної" програми, націленої на тимчасове зменшення долі держави у ВВП, очікування бізнесу настільки зростуть через перспективу отримання менших податків і більших прибутків, що в результаті зростаюча економіка подолає скорочення попиту, викликане скороченням споживчих витрат.

Економіст Пол Кругман називає це "казкою про впевненість".

Аргумент на підтримку економії є не більше, ніж твердженням, але це твердження можна довести чи спростувати. Тому економетристи намагаються довести, що чим меншими є державні витрати, тим швидше буде зростати економіка.

Насправді, рік чи два назад "широке фінансове скорочення" було в моді, і море зусиль пішло на його доведення.

Економісти отримали вражаючі взаємозв'язки. Наприклад, "зростання державних витрат на 10% призвело до скорочення щорічного зростання на 0,5-1%".

У квітні 2010 року лідер цього дослідження Альберто Алесіна переконував міністрів фінансів Європи у тому, що "навіть жорстке скорочення дефіциту бюджету супроводжується стійким зростанням, а не рецесією, навіть у короткій перспективі".

Але дві омани спотворили "докази" Алесіни та інших.

По-перше, скорочення має бути "надійним" - а саме великим і рішучим. Відсутність зростання можна пояснити недостатнім скороченням. Тож неспроможність Європи швидко відновитися можна пояснити недостатньою економією, хоча скорочення державного сектору було безпрецедентним.

По-друге, дослідники припустилися статистичної помилки, переплутавши кореляцію з "замкнутим колом". Якщо присутня кореляція між скороченням дефіциту і зростанням, то скорочення може спричинити зростання, зростання, відповідно – скорочення видатків.

Або, наприклад, і скорочення видатків і зростання спричиняються одним іншим фактором - девальвацією, або зростанням експорту.

Доповідь Міжнародного Валютного фонду у 2012 році поклала край славі Алесіни. Оцінивши ті самі дані, що й Алесіна, дослідники дійшли виновку, що "в той час, як цілком можна припустити, що взаємозв’язок присутній у вибірці, під час спадів він є недостатньо сильним, щоб робити широкі висновки".

Бюджетні витрати є стримуючими. Крапка.

Яскравим прикладом статистичної похибки і спритності рук є широко відоме твердження економістів з Гарварду Кармен Рейнхарт і Кенната Рогоффа про те, що зростання країн різко сповільнюється, якщо їх співвідношення боргу до ВВП перевищує 90%.

У дослідженні є чітка перевага однієї країни, і та сама плутанина з кореляцією і причинно-наслідковим зв’язком, як і в роботі Алесіни. Високий рівень боргу може призвести до відсутності зростання. Відсутність зростання може призвести до високого боргу.

На підставі зомбованих економік і недбалих досліджень ґрунтується віра у жорстку економію. Дійсно, прибічники економії у Великій Британії і Європі часто цитують Алесіну і Рейнхарт-Рогоффа.

Результати економії нічим не здивують кейнсианців – відсутність зростання у Великій Британі і єврозоні у останні 2,5 роки, і сильний занепад деяких країн, слабке скорочення дефіциту громадського сектору, незважаючи на скорочення споживання, і вищі державні борги.

Ще два неприємні наслідки економії.

Перший – тривале безробіття, яке руйнує не тільки нинішнє, а й потенційне виробництво, знищуючи "людський капітал".

Другий – політика економії вразила тих, хто знаходиться внизу ієрархії розподілення прибутку, набагато більше тих, хто в топі, адже лідери списку набагато менш залежать від державних послуг.

Тож, ми залишатимемося поза "рівновагою", поки політика у Великій Британії і Європі не зміниться.

А у США не погіршиться. На тлі вимог скоротити ще сильніше, державні діячі вчинять мудро, якщо не будуть прислухатися до цих порад.

Роберт Скідельскі, член Палати Лордів Великої Британії, почесний професор політекономії в університеті Уоріка.

Авторське право: Project Syndicate, Реальна економіка, 2013

Переклад: Реальна економікаКоментарі

Додати коментар


Читайте у розділі

Перспективы мировой экономики во второй половине 2019 — первой половине 2020 года

Відео

Загрузка...

Тест-драйв

закрити
E-mail
Пароль
Також, ви можете авторизуватись через Facebook Facebook login

Якщо ви не зареєстровані, пройдіть цю просту процедуру.