"Дерев'яна революція" в Туреччині

The Economist, Financial Times

Все почалося через сад платанів. Протягом багатьох місяців щільна група екологів протестувала проти урядового проекту вирубки дерев для звільнення місця під будівництво торгівельного центру та житлового комплексу на площі Таксім.

Минулого тижня вони ще організовували мирні зібрання, кемпінги, співи та танці проти знищення дерев.

31 травня, на світанку, поліція спробувала силою звільнити площу. Вони підпалили намети демонстрантів, облили їх водою та випустили сльозогінний газ. Фотографії, що показують жорстокість поліції поширювалися як лісова пожежа через соціальні медіа.

Протягом декількох годин тисячі обурених громадян почали збиратися на площі Таксім. За допомогою бронетранспортерів і водометів поліція відповіла натовпу ще більш жорстко.

Розпилений у повітрі перцевий аерозоль змусив демонстрантів відступати, хапаючи ротом повітря. Сотні протестуючих були заарештовані, і десятки отримали поранення у зіткненнях.

Подібні демонстрації відбулися і в столиці - Анкарі, та в інших містах країни. Турецька "дерев'яна революція" розпочалася.

Насправді, масові протести, які прокотилися країною викликані не лише вирубкою дерев, а з іншого боку ніяк не є складовою революції.

Вони є вираженням наростаючого невдоволення майже половини виборців, що не голосували за "партію Справедливості та Розвитку" в червні 2011 року на парламентських виборах, яка привела Ердогана до влади втретє поспіль.

Хвиля заворушень була абсолютно несподіваною. Протестуючи розділяються за ідеологічними, релігійними та класовими лініями. Серед них дуже багато молоді. Але є багато і старших турків, деякі з них вважають, що держава і релігія мають існувати окремо, частина відкрито релігійні.

Серед них є геї, вірмени, анархісти та атеїсти, а також члени мусульманської меншини в Туреччині.

Їх всіх об’єднує загальне почуття, що своєю авторитарною політикою Ердоган хоче нав’язати їм свій світогляд.

Секуляристи вказують на жорстке обмеження споживання алкоголю, ліберали на численність журналістів, що знаходяться у в’язницях – найбільший показник у світі. Тисячі активістів різних угруповань, переважно курди, засуджені за розпливчастими формулюваннями антитерористичних законів.

Також є ті, що обурюються через інтенсивні проекти забудов міст, в тому числі через третій міст через Босфор, будівництво якого спричинить вирубку ще тисячі дерев.

Відчувши суспільні настрої, дрібні торгівці оголосили, що вони відмовляться орендувати площі у торгівельному центрі, який мав відкритися на площі Таксім.

"Мова йде не про конфлікт між ісламістами та європейські-орієнтованим населення, а про протистояння між плюралізмом та авторитаризмом", прокоментував ситуацію один іноземний дипломат.

Ердоган хоче бути обраним президентом, коли посада звільниться в серпні 2014 року. І він не скриває свого бажання зміцнити повноваження президента, викликаючи звинувачення в тому, що він хоче стати "султаном".

Заклик до прем’єр-міністра подати у відставку був найбільш скандованим гаслом протестувальників. Але не всі мешканці Туреччини про це дізналися. Медіа-боси побоюючись загрози власному бізнесу, уникали висвітлення протестів протягом двох днів, замість цього запускаючи в ефір програми про хірургічне зменшення грудей та вишукану кулінарію.

Зіткнувшись з протестом громадськості, основні канали новин почали пряму трансляцію з площі Таксім. Але проурядові газети продовжують звинувачувати провокаторів, та "іноземні держави" у підриві Туреччини.

Дивний опис тисячі господарок, які, схилившись зі своїх балконів, створюють шум за допомогою кухонного начиння.

Прем'єр-міністр Туреччини Реджеп Таїп Ердоган закликав у відповідь до спокою, назвавши масові акції протесту проти уряду, організованими "екстремістськими силами".

Він також заявив, що спецслужби шукають іноземні сліди в демонстраціях.

"Будьте спокійні, розслабтеся, це все минеться", - сказав він на прес-конференції в аеропорту Стамбулу перед від'їздом у Марокко.

На тлі найбільших демонстрацій в країні за останні роки та зростання напруги між ісламістським урядом та відокремленим від релігії представників середнього класу, фондовий індекс Туреччини на відкритті у понеділок впав на 6%.

Так, Borsa Istanbul 100 на початку торгів скотився до 79,047, знизившись більш ніж на 8% порівняно з закриттям у п'ятницю, коли протести ще не почалися.

Потім відбулася корекція і індекс торгується на рівні на 5,5% нижче переднього закриття.

Ліра ослабла на близько 1% відносно основних валют, а прибутковість державних облігацій зросла приблизно на 20 базисних пунктів.

Тим часом, головна опозиційна партія Туреччини CHP, намагається максимально використати заклик демонстрантів. "Ердоган – диктатор, прийшов час подати у відставку", наполягає лідер опозиційної партії Кемаль Киличдароглу.

Проте Ердоган був обраний на вільних і чесних виборах, і поки що все рівно залишається найпопулярнішим лідером в історії сучасної Туреччини.

"Якщо ви можете назвати когось, хто служить країні диктатора, то я стану німим. У мене немає іншої мети, крім служіння нації", - сказав турецький прем'єр.

Незважаючи на всі останні невдачі, його партія, ймовірно, виграли б вибори, якщо б ті відбулися сьогодні. Як і більшість людей, турки, як правило, голосують своїми гаманцями. Десятиліття правління Ердогана принесло небувалий розквіт економіки.

Дохід на душу населення потроївся, експорт зріс приблизно в 10 разів, а турецькі банки залишаються досить стабільними. Смілива ініціатива Ердогана зупинити тривалий конфлікт з курдами також демонструє гарні результати. Опозиційні партії, за винятком Курдів, залишаються слабкими та розділеними.

Ердоган став самовпевненим, втрачаючи ліберальних прихильників і, здається, все більше віддаляється від реальності. Протести є певним дзвоником для пробудження прем’єр-міністра, і є шанс, що він зробить з них правильні висновки.

На другий день протестів він наказав поліції покинути площу Таксім, а також визнав, що поліція перестаралася зі сльозогінним газом та дозволив демонстрантам проводити мирні зібрання.

І хоча поки не зрозуміло, коли прем’єр-міністр віддасть наказ поліції повернутися до Таксіму. "Ці події не мають нічого спільного з деревами", відповів він, відкидаючи заяви про те, що протести почалися через його ініціативу реконструювати парк Гезі.

"Це ідеологічна боротьба проти мене", додав він.

Ердоган наполягає на тому, що проект реконструкції площі триватиме, але він також тепер став заявляти, що будівля міститиме сучасний музей замість торгівельного центру.

Насамперед, протести вказують, що демократія в Туреччині приживається, і зароджується громадянське суспільство. Тепер важливо, аби рух демонстрантів не захопили бунтарі. Вони намагаються уникати насильства, прибирають сміття після кожного зібрання, та створили точки допомоги для потерпілих.

Ресторани та готелі продовжують працювати. Почуття солідарності та довіри переважає. Реформи, направлені на європеїзацію країни також допомогли прокласти цей шлях. Ердоган можливо зненацька зрозумів, що він стає жертвою власного успіху.

За матеріалами The economist та Financial TimesКоментарі

Додати коментар


Читайте у розділі

Перспективы мировой экономики во второй половине 2019 — первой половине 2020 года

Відео

Загрузка...

Тест-драйв

закрити
E-mail
Пароль
Також, ви можете авторизуватись через Facebook Facebook login

Якщо ви не зареєстровані, пройдіть цю просту процедуру.