Як розуміти бюджетну епопею у США

Marc Vignaud, Le Point

Нова серія у серіалі про американські бюджетні справи. Після "бюджетного муру", "автоматичних ударів", "секвестру", "боргової стелі" прийшов час "повного відключення" - shutdown.

Але це не простий "серіал", це серіал, якому попередні серії можуть повторюватися по декілька разів.

Перша серія: Боргова стеля

Американська система передбачає, що перевищення певного рівня державного боргу повинно бути узгоджене Конгресом.

У звичайних умовах це - формальність, яка не створює жодних проблем. З моменту встановлення цього правила у 1917 році, ліміт держборгу перевищувався чи не сотні разів.

Але влітку 2011 року усе змінилося - республіканці, під впливом ультраконсерваторів вирішили помірятися силами з Бараком Обамою і з демократичною більшістю Сенату.

Маючи більшість у Палаті представників (Конґресі) вони відмовлялися надати карт-бланш Президенту США і вимагали проведення більш економної політики. І частково вони досягли своєї мети - Обама погодився на систему так званих "автоматичних скорочень" видатків у бюджетній сфері за умови, що партії не досягнуть згоди до 1 січня 2013 року.

Тоді США були на грані дефолту, що стало би подією катастрофічних масштабів для світових фінансів, оскільки американські боргові цінні папери містяться у портфелях величезної кількості фінансових інституцій по всьому світі.

Не дивлячись на досягнуту тоді згоду, рейтингова агентство Standart&Poors знизила кредитний рейтинг країни з її знаменитих AAA, у той час як державний борг перевищив 100% ВВП країни.

Друга серія: Бюджетний мур або фіскальний обрив, 1 січня 2013 року

Починаючи з жовтня 2012 року тиск починає збільшуватися.

Після переобрання Обами, у листопаді і президент і Конґрес мали сісти за стіл переговорів і узгодити уникнення раптових автоматичних скорочень і підвищення податків на катастрофічні для американської економіки 600 мільярдів доларів, про які вони ж між собою і домовилися якийсь час тому назад. І вже вдруге компромісу було досягнуто лише в останній момент, 1 січня.

Республіканці поступилися не бажаючи нести відповідальність за введення жорстких заходів економії.

Тоді супротивниками була узгоджена формула, за якою збільшення податків мало би стосуватися в основному домогосподарств з річним доходом вище 450 тисяч доларів.

Причому на такому вузькому колі застосування збільшення бази оподаткування наполягли саме демократи.

Але це всього лиш відтягнуло патову ситуацію на два місяці, впродовж яких обидві партії продовжували обговорення шляхів скорочення видатків, які би не призвели до зупинки економіки.

Третя серія: Секвестр, 1 березня 2013

Зрозуміло, що "бюджетний мур" і автоматичні зупинки фінансування бюджетних видатків задумувалися як методи стимулювання двох сторін до переговорів і до порозуміння. Але не так склалося як гадалося.

Внаслідок введення цих принципів ще у 2013 році бюджетні видатки буде скорочено на 85 мільярдів доларів - а всього до 2021 року - на 1 200 мільярдів доларів. Звісно за умови що сторони так і не дійдуть згоди.

Першими жертвами стали армія і система охорони здоров'я. І хоча на 2013 рік більше ніяких підвищень податків не передбачено і з такою бюджетною економією в принципі "можна миритися", питання боргової стелі залишається дуже актуальним на майбутні періоди.

Четверта серія: "відключення" 1 жовтня 2013

А от цього разу демократи з республіканцями таки не змогли домовитися щодо бюджету на новий фінансовий рік (2013-2014 роки), який починається у США саме 1 жовтня.

Компроміс, якого необхідно було досягнути до 30 вересня, виявився неможливим, бо кожна зі сторін намагалася досягти своїх цілей - взамін за голосування по бюджету республіканці хотіли не допустити реформи системи охорони здоров'я, запропонованої Бараком Обамою, а демократи виявили непоступливість.

І в результаті нема бюджету - нема фінансування. І в результаті федеральні відомства абсолютно раптово змушені були припинити роботу, а службовці - стали тимчасово безробітними. Мало того - їм заборонено виходити на роботу!

Звичайно, перед журналістами Обама хотів запевнити громадськість, що і пошта і соціальна допомога будуть доставлятися і справно перераховуватися - особливо біднякам і літнім людям.

Але водночас він попередив, що закриття федеральних відомств "реально зачепить людей".

Припинення роботи федеральних відомств продовжиться до позитивного голосування щодо нового фінансування бюджету Когресом - що може зайняти дні і навіть тижні. Схожа ситуація - shutdown - уже мала місце під час перебування на посаді Білла Клінтона - з 16 грудня 1995 року до 6 січня 1996 року.

У той же час попередній демократичний Президент закликав Барака Обаму не поступатися своїм політичним супротивникам.

Наступна серія: Боргова стеля - 2

Сьогоднішнє блокування викликає особливу занепокоєність оскільки воно має місце незадовго до нової дати зняття боргової стелі (дивимося першу серію нашого серіалу). Кінцева дата визначена секретарем Державного казначейства на 17 жовтня.

Рівень боргу на даний момент зафіксовано на рівні приблизно 16 трильйонів 700 мільярдів доларів, тобто приблизно трохи більше 12 трильйонів євро - проти приблизно 14 трильйонів 300 мільярдів доларів станом на 2011 рік.

Для порівняння держборг Франції становить трохи більше 2 трильйонів євро. З метою уникнення перевищення даного ліміту Адміністрація США уже на даний момент вдалася до екстраординарних заходів - як наприклад, призупинення фінансування деяких фондів.

На противагу блокування попереднього бюджету заборона на підвищення рівня держборгу Федерального уряду США моментально призведе до нездатності виконання ним своїх фінансових зобов'язань - з усіма можливими катастрофічними наслідками для світової економіки.

Залишається лише сподіватися, що такий похмурий сценарій примусить і демократів і республіканців замислитися над своїми діями.Коментарі

Додати коментар


Читайте у розділі

Глобальне будівництво до 2025 року: прогноз позитивний

Відео

Загрузка...

Тест-драйв

закрити
E-mail
Пароль
Також, ви можете авторизуватись через Facebook Facebook login

Якщо ви не зареєстровані, пройдіть цю просту процедуру.