Як Рада прокурорів "пробачила"

Дмитро Дєнков, РЕ

Цього сесійного тижня, який складався з одного робочого дня, парламентарії заклали основу для чергової "псевдореформи". Напередодні, 18 вересня, Верховна рада прийняла законопроект, покликаний удосконалити діяльність прокурорів.

Закон, начебто, урізує функції правоохоронців і захищає бізнес від безпідставних перевірок. Однак на ділі документ лише незначно обмежує владу прокуратури, і не додає її діям "прозорості".

Взятися за реформування органів прокуратури парламентаріїв змусила "закостенілість" вітчизняного законодавства. Вже не перший рік міжнародні правові інститути закликають українських чиновників реформувати правоохоронні органи.

Для цих цілей у 2011 році Рада Європи навіть виділила Україні 22 мільйони євро. Кошти були надані під узгоджений обома сторонами план масштабних реформ у судочинстві.

Ось і намагаються сьогодні представники влади переконати Європу, що гроші пішли в потрібне русло. У Раді Європи вже давно наполягають на скасуванні функцій Генпрокуратури. Орган вже давно не виконує своїх прямих обов'язків в судових процесах, кажуть експерти.

"Найчастіше функція прокуратури зводиться до формальної присутності в суді помічника прокурора, який нерідко має найзагальніші уявлення про предмет судового розгляду", - зазначає адвокат і керівник харківського офісу юридичної фірми "Ільяшев і Партнери" Олексій Христофоров.

До того ж у Генпрокуратури сумнівна репутація - вона часто фігурує в скандалах, пов'язаних із захопленням бізнесу і тиском на підприємців. Втім, автори "свіжоспеченого" закону щодо вдосконалення діяльності прокуратури запевняють, що їхнє творіння змінить ситуацію.

"Новий закон про прокуратуру обмежує її повноваження щодо перевірок підприємств", - відзначає один з розробників закону, депутат Партії регіонів Володимир Олійник.

Документом внесено відповідні зміни до 18 законодавчих актів України, що регулюють статус Генпрокуратури і функції її органів.

Зокрема, закон забороняє проводити перевірки на підставі заяв і звернень фізичних та юридичних осіб, поки їх попередньо не розгляне профільний контрольний орган.

Умовно кажучи, якщо хтось поскаржиться у прокуратуру на те, що підприємство не платить податки, то така скарга може послужити підставою для прокурорської перевірки лише після ревізії профільного податкового органу. Втім, на звернення держорганів і депутатів це правило не поширюється.

За новими правилами перевірку прокуратура зможе почати тільки після письмового повідомлення про її проведення з обов'язковим зазначенням підстав.

Крім цього, прокурору забороняється без призначення перевірки здійснювати повноваження в рамках нагляду за додержанням і застосуванням законів.

Закон скасовує і такі види актів прокурорського реагування, як протест і припис. Тепер прокурори зможуть реагувати на виявлені правопорушення суто через подання.

Самі автори пояснюють це тим, що подібні акти повинні бути своєрідною рекомендацією щодо усунення порушень, а будь-які негативні наслідки повинні наставати тільки після рішення суду.

Це, запевняють вони, захистить бізнесменів від необґрунтованого блокування комерційної діяльності. Подання ж нічим серйозним потенційному порушнику не загрожує - ні призупиненням нормативно-правових актів, ні призупиненням діяльності підприємства.

Серед інших новел документу розробники також відзначають скасування військових прокуратур. Втім, всі ці новації навряд чи зможуть захистити бізнес від нездорового інтересу до їх справ прокурорів, визнають в парламенті.

Про це, зокрема, прямим текстом йдеться у висновку науково-експертного управління Верховної ради: "Законопроектом не вирішується проблема надмірного втручання органів прокуратури в діяльність суб'єктів господарювання".

Юристи це підтверджують.

"Закон, як і раніше передбачає здійснення прокуратурою нагляду за додержанням законів у країні. Це означає, що прокурор залишає за собою право здійснення прокурорських перевірок, безперешкодного доступу на територію підприємств і організацій", - зазначає адвокат і керівник судової практики в Україні юридичної фірми Аstapov Lawyers Олег Громовий.

Підстави проведення перевірки прокурором прямо передбачені статтею 21 нового закону. Перевірка проводиться "за письмовою заявою органів влади, депутатів всіх рівнів, фізичних та юридичних осіб, а також за власної ініціативи прокурора".

Таким чином, закон передбачає більш ніж широкий перелік підстав для перевірки прокуратурою підприємств і організацій, відзначає юрист.

Позитивних змін небагато. Одним з таких Громовий називає обмеження прокурорських перевірок за заявами громадян та юридичних осіб. За його словами, це дозволить уникнути недобросовісної конкуренції.

Звісно, що за таких обставин, Генпрокурор Віктор Пшонка не виступає проти такого "обмеження" повноважень прокуратури і реформування органу. Про це він заявив напередодні прийняття закону.

"Якщо сьогодні є об'єктивна необхідність у коригуванні повноважень прокурора у сфері нагляду за додержанням та застосуванням законів і представництва громадян і держави в суді, то ми це робитимемо", - зазначив під час наради за участі прокурорів обласного рівня

Серед "плюсів" партнер адвокатського об'єднання "Хасін та Дроздовський" Любомир Дроздовський також називає появу більш "цивілізованої" форми актів прокурорського реагування. Хоча окремі політичні сили з цим не згодні.

У партії "УДАР", наприклад, вважають, що позбавлення прокуратури права виносити протести розв'яже руки суб'єктам влади і посадовим особам.

"Прокуратуру позбавляють дієвої форми реагування на незаконні рішення органів державної влади та місцевого самоврядування. Саме завдяки прокурорському протесту вдалося залишити у державній та комунальній влади тисячі гектарів землі і зупинити незаконні будівництва в парках і на дитячих майданчиках", - йдеться в заяві.

За словами Дроздовського, "мета цього закону - не маючи політичної волі реформувати прокуратуру, відзвітувати перед Заходом і суспільством про блискавичні успіхи "реформаторів" та їх "реформ".Коментарі

Додати коментар


Читайте у розділі

Відео

Загрузка...

Тест-драйв

закрити
E-mail
Пароль
Також, ви можете авторизуватись через Facebook Facebook login

Якщо ви не зареєстровані, пройдіть цю просту процедуру.