"Публічна страта" або як НБУ захищає гривню від обвалу

Павло Харламов, для РЕ

Останні тижні Нацбанк все активніше продовжує обмежувати доступ банків до валютного ринку.

Кількість банків, до яких застосовано санкції, уже двозначна.

Як повідомили "Реальній економіці" в Нацбанку, вони не збираються бути голослівними у погрозах посилювати дисципліну роботи своїх підопічних, і в першу чергу в регуляторі взялися за наведення порядку на валютному ринку.

Однак адміністративних важелів у Нацбанку для утримання курсу гривні не вистачає, та й золотовалютні резерви поступово продовжують "худнути" - за 9 місяців їх обсяг скоротився майже на 8%, у той час як стабільних джерел їх поповнення немає.

При цьому національна валюта повільно, але вірно девальвує: з початку року готівковий долар подорожчав майже на 2%, і зараз за нього дають майже 8,15 гривень, а не 8, як це було в січні.

Зрозуміло, подібний стан речей не влаштовує НБУ, особливо напередодні виборів, коли зберігати стабільність національної валюти вкрай важливо.

Але робити це непросто, так як через стримування девальвації банки вже майже рік відчувають серйозний ресурсний голод, що штовхає їх постійно підвищувати ставки за депозитами, які вже коштують 25-26% у гривні, і 10-11% - у валюті, а також при будь-якому зручному випадку займатися спекуляціями.

Динаміка курсу готівкового долара в серпні-жовтні, гривень за долар

Джерело: finance.ua

Але якщо раніше спроби "пограти" на курсових коливаннях "пробачалися" банкам, то зараз Нацбанк почав серйозно закручувати "гайки". Першим прецедентом стало рішення НБУ, прийняте на початку вересня, коли регулятор припинив доступ до системи підтвердження угод на міжбанківському валютному ринку "ВалКлі" п'яти банкам – "Креді Агріколь", Platinum Bank, "Національні інвестиції", "Преміум" та "Регіон банку".

Правда, тоді Національна асоціація банків (НАБУ) змогла переконати керівництво Національного банку обмежити валютні операції згаданих установ не на місяць, а лише на два тижні.

Тим не менше, після цього інциденту глава НБУ Сергій Арбузов безапеляційно заявив, що надалі будь-які спроби зловживань як на міжбанківському, так і готівковому валютному ринках будуть жорстко припинятися.

Чекати довго не довелося: через місяць Нацбанк знову почав відключати банкірів від "ВалКлі". До того ж, про сам факт "відлучення" від валютного ринку банки ніхто не попереджав, а вони дізнавалися про це лише коли розуміли, що проводити угоди вони не можуть.

Так, 9 жовтня з'явилася інформація, що на місяць обмежено доступ до валютного ринку Брокбізнесбанку, банку "Креді Агріколь", Укргазбанку та Райффайзен Банку Аваль - останні два банки офіційно визнали факт санкцій. Але цього тижня з'ясувалося, що кількість банків, що потрапили в немилість Нацбанку значно вища.

За даними джерела "РЕ" в департаменті контролю, методології та ліцензування валютних операцій НБУ, загалом були відключені 15 банків.

Підтверджують цю інформацію і в НАБУ.

"Таких банків точно більше 10", - заявили "РЕ" в асоціації. Хоча, якщо вірити словам скарбника одного з оштрафованих фінустанов, кількість банків, до яких були застосовані санкції досягло вже 25.

Що цікаво, на цей раз санкції НБУ мотивовані не спекуляціями, а тим, що відлучені від ринку банки нібито порушили норми постанови НБУ № 308, прийнятої 19 липня нинішнього року, яка зокрема регламентує порядок формування та зберігання обов'язкових резервів.

А так як згаданий документ у вигляді санкцій за згадані порушення передбачає обмеження операцій з купівлі валюти на власні потреби банків на місячний термін, Нацбанк "з радістю" скористався цією нормою.

Головним нюансом цих санкцій є те, що клієнтів накладені обмеження не стосуються: їхні заявки повинні виконуватися в повному обсязі, хоча все одно лунають чисельні скарги, що трансакції проводяться несвоєчасно, так як банки зараз в першу чергу стурбовані поповненням резервів, тому клієнтські платежі затримуються.

Самі ж банки зовсім не раді діям Нацбанку, так як це в істотній мірі знижує їх заробітки.

Банки з найбільшим розміром процентних доходів за станом на 1 липня 2012 року, мільярдів гривень

Джерело: Національний банк

В свою чергу, керівництво НБУ залишається непохитним у своєму рішенні. Як говорить голова правління Укрсоцбанку і президент НБАУ Борис Тимонькін, Нацбанк не зробив винятків ні для кого.

"Друзі, не друзі, державний - не державний, великий - маленький - неважливо. Всі банки, які порушили хоч один норматив ліквідності, були позбавлені можливості проводити операції на валютному ринку", - пояснює Тимонькін, хоча і визнає, що дана міра досить жорстка, а банкам вистачило б і тижневого покарання.

Правда, постраждалі гравці ринку не втрачають надій, і на даний момент готують колективне звернення в НБУ з проханням скасувати санкції.

Тим не менш, їхні шанси на прихильність регулятора навряд чи високі, тому що, зустрічаючись з банкірами, голова Нацбанку чітко дав зрозуміти, поки напруженість на валютному ринку не спаде, норма постанови № 308, що передбачає обмеження доступу до валютного ринку, буде діяти.

За словами Гарбузова така ситуація триватиме як мінімум до лютого 2013 року.

І хоча Нацбанк на перший погляд служить праведній меті показати свою силу як регулятора, який стежить за порядком на ринку, подібні дії більше схожі на "публічну прочуханку" дрібних порушників, і скоріше говорять про те, що НБУ вичерпав вагомі аргументи на користь захисту стабільності курсу, тому намагається домогтися бережливого ставлення до гривні вже не пряником, а батогом.Коментарі

Додати коментар


Читайте у розділі

Відео

Загрузка...

Тест-драйв

закрити
E-mail
Пароль
Також, ви можете авторизуватись через Facebook Facebook login

Якщо ви не зареєстровані, пройдіть цю просту процедуру.