ІСД: у перспективі неминучого поглинання

Олена Герасимова, для РЕ

Питання, хто є власником контрольного пакета акцій корпорації "Індустріальний союз Донбасу" - ІСД, а також про те, чому вона досі не вирішила ні боргової, ні сировинної проблеми, досі відкриті.

Однак очевидно, що на ІСД чекає подальше поглинання, і її кінцевого власника слід шукати серед її теперішніх постачальників сировини.

Чи був "Євраз"

Інформація про те, що компанія "Євраз груп С.А." стала співвласником активів корпорації ІСД, не отримала ні офіційного підтвердження, ні спростування.

Про це як про загальновідомий факт сказав генеральний директор ПХО "Металургпром" Василь Харахулах на січневій балансовій нараді представників українського гірничо-металургійного комплексу.

Проте наступного ж дня прес-служба ІСД розповсюдила прес-реліз з твердженням, що ІСД і "Євраз" не пов'язують відносини ні спільного володіння, ні спільного управління будь-якими активами в Україні, в тому числі Алчевським меткомбінатом - АМК і Дніпровським меткомбінатом імені Дзержинського - ДМК.

Під час 42-го всесвітнього форуму в Давосі аналогічну заяву зробив і голова ради директорів ІСД Сергій Тарута. За його словами, з моменту продажу контрольного пакета акцій компанії на початку 2010 року структура її акціонерів не змінилася.

При цьому він так і не оприлюднив перелік її співвласників, уточнивши, що до їх складу входять російська державна корпорація Внєшекономбанк - ВЕБ - та ІК "Тройка діалог", а компанія "Євраз" - не входить.

У будь-якому разі ні прес-служба ІСД про структуру акціонерів компанії, ні прес-служба "Євраз груп С.А." про склад своїх українських активів точної інформації не надали, а відомості, оприлюднені Харахулахом, коментувати відмовилися.

Як відомо, до складу найважливіших активів ІСД входять вітчизняні АМК, ДМК, Краматорський металургійний завод імені Куйбишева, Алчевський коксохімічний завод, Дніпропетровський трубний завод імені Лібкнехта, польський меткомбінат ISD Huta Czestochowa, угорські меткомбінат Dunaferr і метзавод DAM Steel.

Маючи ці могутні потужності, ІСД увійшла в глобальну кризу з грандіозною програмою їх модернізації вартістю 4 мільярди доларів і без своєї сировинної бази. Це і стало однією з головних передумов початку її поглинання іншими компаніями.

У свою чергу вертикально-інтегрована гірничо-металургійна компанія "Євраз груп С.А.", що входить до складу 15 найбільших виробників сталі у світі і володіє 14 металургійними підприємствами в Росії і за кордоном, сировиною володіє.

Це чотири гірничо-збагачувальні комбінати - ГЗК - в Росії та Україні, два вугледобувних активи в Росії - "Распадська" та "Південкузбасвугілля", а також три коксохімічні заводи - КХЗ - в Україні.

Вперше інформація про можливе злиття ІСД та "Євразу" з'явилася ще влітку 2008 року. Тоді її підтвердив директор ІК KBC Securities Петро Антропов. Анонімні ж джерела стверджували, що контроль в об'єднаній компанії одержить "Євраз".

А вже на початку 2010 року стало відомо, що 50%+2 акції ІСД були продані групі російських інвесторів, яку очолює Олександр Катунін і репрезентує ВЕБ. Нині аналітики упевнені, що найбільш вірогідним власником цього активу є все ж "Євраз".

"Формально Катунін володіє лише швейцарським металотрейдером Carbofer, однак він не тільки стояв біля джерел створення "Євраз груп С.А.", але і зараз з нею пов'язаний", - пояснює директор з розвитку АК Kreston GCG Андрій Попов.

За його словами, ВЕБ є основним інвестором "Євразу". Зокрема, в грудні 2008 року він позичив цій компанії 1,8 мільярда доларів, а згодом фінансував придбання контрольного пакета акцій ІСД.

При цьому аналітики лише дивуються щодо того, чому новий інвестор, маючи для цього достатні можливості і природну зацікавленість у розвитку власного бізнесу, так і не вирішив ні боргових, ні сировинних проблем компанії.

Чи буде "Метінвест"

Поява нового співвласника дозволила корпорації зняти з порядку денного лише наболілі тактичні питання. Як нагадує Попов, на початку 2010 року ВЕБ викупив деяку частину боргів ІСД, а влітку того ж року профінансував погашення заборгованості перед компанією "Метінвест" за залізорудну сировину - ЗРС.

"Корпорація перестала відчувати брак обігових коштів", - говорить аналітик ІГ "Арт капітал" Дмитро Ленда. Тим не менш, обидва аналітики підкреслюють, що проблема боргів ІСД досі не вирішена, а фінансове становище компанії залишається непевним.

За словами Попова, влітку 2011 року через конфлікт між російськими і українськими акціонерами переговори про реструктуризацію боргів ІСД перед міжнародними кредиторами були зірвані. Як уточнює Ленда, офіційних повідомлень про досягнення згоди про реструктуризацію боргу - 3 мільярдів доларів - досі не було.

Єдина причина, через яку російські партнери не почали вирішувати стратегічні завдання корпорації, може полягати тільки в одному: вони прагнуть змусити українських співвласників продати їх частку - 49,99% акцій. Однак цілком очевидно, що якби такий сценарій розвитку подій був можливий, це б уже сталося.

До того ж, не меншу зацікавленість в придбанні цього активу виявляє холдинг Ріната Ахметова "Метінвест". До його складу входять меткомбінат "Азовсталь", Єнакіївський метзавод, Маріупольський меткомбінат імені Ілліча, Харцизький трубний завод, "Краснодонвугілля", United Coal Company та Авдіївський коксохімічний завод.

Завдяки володінню трьома українськими ГЗК - Північним, Інгулецьким і Центральним - "Метінвест" є найбільшим в Україні, одним з найбільших в СНД та одним з десяти провідних виробників ЗРС у світі. Він має надмірні сировинні потужності і досі залишається чи не єдиним постачальником ЗРС на підприємства ІСД і не тільки.

Головна причина, через яку російським співвласникам корпорації не вдалося схилити українських партнерів до продажу їх долі, може полягати не стільки в їх упертості, скільки у тому, що "Метінвест" готовий запропонувати за цей актив набагато більше.

Торгуватися ж росіяни, швидше за все, не стануть. Деякі аналітики стверджують, що "Євраз" "втомився" від свого українського бізнесу, який ускладнює домінування "Метінвесту", і за певних умов міг би розпрощатися з тутешніми активами.

З цього випливає, що є принаймні три варіанти подальшого поглинання ІСД. Перший - свою частку продасть російський інвестор. Другий - це зроблять українські акціонери. Третій - частково від своїх акції відмовляться і ті, й інші, внаслідок чого володарем контрольного пакета акцій корпорації стане "Метінвест".

"Новий інвестор допоміг би компанії зміцнити фінансовий стан, реструктурувати борги і знайти кошти на модернізацію. Це також дозволило б здійснити вертикальну інтеграцію ІСД, підкріпивши її потужності сировинною складовою", - вважає Ленда.Коментарі

Додати коментар


Читайте у розділі

Відео

Загрузка...

Тест-драйв

закрити
E-mail
Пароль
Також, ви можете авторизуватись через Facebook Facebook login

Якщо ви не зареєстровані, пройдіть цю просту процедуру.