Чи впораються банки з притоком депозитів та високими ставками

Роман Корнилюк, для РЕ

Попри всі перипетії з падінням виробництва, конвульсії валютного курсу та стрибки ставок за міжбанківськими кредитами, незважаючи на апокаліптичні прогнози експертів, а також пророцтва давно спочилих жерців майя, депозитний ринок України живе і непогано розвивається.

За 11 місяців 2012 року загальний обсяг депозитів виріс на 9,2%.

Однак за таким ростом, який виглядає досить гарним на фоні зниження ВВП, приховані певні структурні зрушення, що визначатимуть майбутнє депозитного ринку: частка корпоративних вкладів падає, росте зацікавленість населення валютними депозитами, цінова політика банків фокусується на втриманні вкладників та ліквідності за будь-який рахунок, внаслідок чого посилюється тиск на процентну маржу.

Відбувається активний перерозподіл сфер впливу між різними банками: поки одні фінустанови стають мега-популярними серед клієнтів, інші втрачають частку ринку. Хто ж нинішні флагмани депозитного ринку? Які настрої переважають серед вкладників? Які депозити подобаються населенню?

Тенденції на ринку депозитів

За даними НБУ, загальний обсяг депозитного портфеля фізичних осіб у банківській системі протягом листопада зріс на 1,6%, а з початку року - на 16,5% - до 358,2 мільярда гривень. При цьому настрої корпоративного сектору не настільки райдужні: обсяг депозитів юридичних осіб за останній місяць осені зменшився на 1,8% до 176,1 мільярда гривень.

Як наслідок, загальний депозитний портфель станом на 1 грудня склав 534,3 мільярда гривень, забезпечивши основу ресурсної бази для банківських кредитів, залишки за якими становили 816,7 мільярда гривень.

Банкіри кинулись активно залучати гроші вкладників з огляду на високу вартість ресурсів на внутрішньому міжбанківському ринку, який страждав від нестачі ліквідних коштів, що було необхідно НБУ для утримання гривні від девальвації та інфляції.

Адже, викачавши зайву гривню з економіки, можна знизити ріст цін та обмежити простір для валютних спекуляцій.

У плані доступу до ресурсів, зовнішній "між банк" теж не радує. Значне фінансування з-за кордонну спостерігається лише у російських банків, тоді як європейські інвестори намагаються переорієнтувати "дочок" на внутрішні ресурси, а в критичних випадках взагалі йдуть з ринку.

Долар проти гривні

У результаті дефіциту гривні та подорожчання пасивів, єдиним прийнятним способом підтримки банків на плаву лишається залучення депозитів населення, і бажано довгострокових.

На цьому етапі в банків і починаються головні проблеми: для кредитування треба залучати гривню, тоді як майже половина вкладників-фізичних осіб погоджується віддати під процент лише долари і євро.

Депозити домашніх господарств у розрізі валют станом на 1 жовтня 2012 року

Джерело: НБУ; розрахунки: Bankografo.com

У загальному портфелі частка гривневих депозитів більша, ніж 50%, оскільки юридичні особи більш охоче зберігають свої вклади у національній валюті. Проте, починаючи з літа частка гривневих депозитів знижується: з 58% до 56% станом на 1 листопада 2012 року.

Заміщення гривневих депозитів валютними підігрівається девальваційними очікуваннями населення. Банки вимушені підіймати ставки в національній валюті до неймовірних рівнів.

Так, серед вибірки ТОП-25 найбільших банків, які контролюють 79,2% роздрібного депозитного ринку, ставки за річними класичними гривневими депозитами протягом останніх 5 місяців ростуть набагато швидше, ніж за валютними.

Середні гривневі ставки у 2,5 рази перевищують доларові. А окремі банки пропонують 26% річних за стандартними договорами без жодних акційних вигадок.

Діапазони розподілу ставок за роздрібними депозитними продуктами (тонка лінія) та межі стандартного відхилення (товста лінія), ТОП-25 банків, 31 листопада 2012

Аномальні ставки за "короткими" депозитами

Дивно виглядає ситуація, коли ставки на короткі 3-місячні депозити у гривні є вищими за 12-місячні (20,2% проти 19,5%). При цьому, у сегменті доларових депозитів ситуація діаметрально протилежна, тобто крива дохідності за валютними депозитами традиційно позитивна (6,2% проти 7,9%).

Це можна пояснити проблемами у гривневій ліквідності в окремих банків, яким треба за будь-яку ціну протриматись до Нового року. Проте банкіри розуміють, що протягом наступних кварталів буде складно забезпечити настільки високу дохідність для вчасної видачі обіцяних процентів вкладникам за довгими депозитами.

На високі рівні ставок впливають девальваційні очікування населення в короткостроковому періоді: той, хто ставить на обвал гривні, сподівається більше заробити, придбавши іноземну валюту. Деякі банки також чекають, що після потенційної девальвації відбудеться падіння ставок за гривневими депозитами, і вони тоді зможуть запастися значно дешевшою гривнею.

Наразі ж не позаздриш ні банкірам, ні бажаючим отримати кредит. Подальше підвищення ставок за кредитами нераціональне, оскільки посилюється проблема несприятливого відбору: на ставки вище 30% річних "клюватимуть" не дуже надійні позичальники.

Звуження маржі між ставками за кредитами та депозитами знижує дохідність банків, штовхаючи їх до більш ризикової діяльності або ж підвищення комісійних тарифів.

Ставки за класичними строковими депозитами, терміном на 12 місяців: UAH vs USD

Джерело: офіційні сайти банків; розрахунки: Bankografo.com, 31 листопада 2012 року.

Лідери та аутсайдери депозитного ринку

Хоча ситуація на ринку депозитів досить неоднозначна, як завжди існують банки, що вміють нарощувати ринкову частку.

Лідерами за обсягом роздрібних депозитів лишаються старі системні банки Приватбанк, Ощадбанк, Райффайзен банк Аваль, Укрексімбанк, а також відносно новий "суперваговик" Дельта банк.

Джерело: НБУ; розрахунки: Bankografo.com

Найбільший притік коштів вкладників-фізичних осіб за 3 квартали 2012 року спостерігався у Приватбанку (12,3 мільярди гривень), Ощадбанку (3,9 мільярда), Дельта банку (3,3 мільярда) та Сбєрбанку Росії (3,3 мільярда).

Їхня популярність серед населення можна пояснити високим значенням для системи, широкою мережею відділень, а в деяких випадках: прив’язкою до державного фінансування, привабливими ціновими пропозиціями або успішним впровадженням сучасних технологій співпраці з клієнтами через інтернет та мобайл-банкінг.

Найбільше скорочення роздрібного депозитного портфелю з початку 2012 року зафіксоване у банках "Форум", з якого вийшли німецькі інвестори (-1,2 мільярди гривень); Промінвестбанку, що належить російському державному Внєшекономбанку (-1,1 мільярда гривень); Укрсиббанку, який входить у французьку групу BNP Paribas (-0,5 мільярда гривень).

Лідери та аутсайдери за приростом депозитів фізичних осіб, 9 місяців 2012 року, мільйонів гривень

Джерело: НБУ; розрахунки: Bankografo.com, 01.10.2012 р.

Порівнюючи суми нарощення і відтоку роздрібних депозитів протягом 3-х кварталів нинішнього року за крайніми банками, можна зробити і позитивний висновок: притік коштів населення домінував, в тому числі і за кількістю банків, які його відчули.

Загальне збільшення коштів населення у банківській системі продовжувалось і протягом останніх двох місяців, хоча й не такими темпами, як у попередні квартали.

Проте, як свідчить проведене дослідження, лишаються серйозні приводи для песимізму або ж для пошуку конструктивних рішень у банківському середовищі:

- значна ціна, що буде заплачена банками за підтримку притоку нових депозитів, виражена в аномально високих депозитних, а відтак і кредитних ставках;

- низька довіра населення та банків до гривневих інструментів заощаджень, виражена у скороченні частки депозитів в національній валюті та збільшенні розриву між гривневими і доларовими ставками;

- недостатні обсяги довгострокової ресурсної бази на фоні зростання депозитних портфелів за рахунок залишків на карткових рахунках та депозитів до запитання, що посилюють ризики втрати ліквідності окремих флагманів депозитного ринку, які не володіють достатнім рівнем підтримки з боку акціонерів.

Незважаючи на те, що ключі до вирішення даних проблем лежать далеко за межами банківської системи, саме банкірам та банківським регуляторам доведеться в першу чергу відповідати на можливі виклики у разі загострення економічної ситуації в країні.Коментарі

Додати коментар


,вкладники львівської філїї Західінкомбанку

ПРОДОВЖЕННЯ:У банківській системі України,яку очолює НБУ,створена система пограбування вкладників і безкарність тих,хто її грабує.І прикривають цю систему ПРОКУРАТУРА,НБУ,СБУ,МІНЮСТ,УПРАВЛІННЯ ПО БОРОТЬБІ З ОРГАНІЗОВАНОЮ ЗЛОЧИННІСТЮ,деякі депутати Верх.Ради,всі чиновники,наділені владою в державі Україна.Ми звертались в усі ці інстанції.НІХТО НЕ ДОПОМІГ!!!Відфутболювали,знаючи,що рішення судів не виконуються,виконавча служба нічого зробити не може.

,вкладники львівської філїї Західінкомбанку

ПРОДОВЖЕННЯ:У банківській системі України,яку очолює НБУ,створена система пограбування вкладників і безкарність тих,хто її грабує.І прикривають цю систему ПРОКУРАТУРА,НБУ,СБУ,МІНЮСТ,УПРАВЛІННЯ ПО БОРОТЬБІ З ОРГАНІЗОВАНОЮ ЗЛОЧИННІСТЮ,деякі депутати Верх.Ради,всі чиновники,наділені владою в державі Україна.Ми звертались в усі ці інстанції.НІХТО НЕ ДОПОМІГ!!!Відфутболювали,знаючи,що рішення судів не виконуються,виконавча служба нічого зробити не може.

ВКЛАДНИКИ ЛЬВІВСЬКОЇ ФІЛІЇ БАНКУ

Обкраденим вкладникам ЗАХІДІНКОМБАНКУ ПОТРІБНО:1.Створювати об,єднання вкладників банку як громадську структуру і звертатися з позовом в суди про банкрутство банку як такого,що не виконує своїх зобов,язань перед вкладниками.2.Подавати позовні заяви в суд на НБУ(Київ,Інститутська,9 Соркін І.В.),який,знаючи,що ЗАХІДІНКОМБАНК ДАВНО ВЖЕ БАНКРУТ,СВІДОМО не починає процес ліквідаціі банку і не повідомляє про його банкрутство Фонд гарантування вкладів.

ВКЛАДНИКИ ЛЬВІВСЬКОЇ ФІЛІЇ БАНКУ

Обкраденим вкладникам ЗАХІДІНКОМБАНКУ ПОТРІБНО:1.Створювати об,єднання вкладників банку як громадську структуру і звертатися з позовом в суди про банкрутство банку як такого,що не виконує своїх зобов,язань перед вкладниками.2.Подавати позовні заяви в суд на НБУ(Київ,Інститутська,9 Соркін І.В.),який,знаючи,що ЗАХІДІНКОМБАНК ДАВНО ВЖЕ БАНКРУТ,СВІДОМО не починає процес ліквідаціі банку і не повідомляє про його банкрутство Фонд гарантування вкладів.

ccc

ВНИМАНИЕ !!! Информация для вкладчиков "ЗАХИДИНКОМБАНКА" - банку конец. Вырывайте свои депозиты через суд пока еще возможно. И никаких компромиссов с этим банком.

Читайте у розділі

Відео

Загрузка...

Тест-драйв

закрити
E-mail
Пароль
Також, ви можете авторизуватись через Facebook Facebook login

Якщо ви не зареєстровані, пройдіть цю просту процедуру.