З таким "лицем" ніхто грошей не дасть

Олексій Валириєвич, для РЕ

Новий міністр фінансів Валерій Хорошковський повернув колишню практику оприлюднення державних планів з боргової політики.

Мінфін показав програму управління державним боргом на 2012 рік і відповідний план на перший квартал.

Звичайно, це лише певна частина запланованих дій у сфері фінансових зобов'язань держави, оскільки стосується лише держбюджету і виносить за дужки відповідні наміри держкомпаній і держбанків.

Тим не менш, ця подія у певному сенсі видатна.

Річ у тім, що такі документи потрапляли у відкритий доступ лише двічі - наприкінці 2010 року. Далі публічність була визнана зайвою і такі матеріали згинули в імлі відомства на довгі 16 місяців разом з регулярною звітністю про державний борг.

Однак у нового міністра все нове, і все як уперше. Перші провалені переговори з МВФ, перший порив зібрати в бюджет надпланові 20 мільярдів гривень і перша спроба підвищити прозорість роботи ввіреного йому органа.

Наміри чудові, і саме це повинно насторожувати нового керівника. Висока прозорість державних фінансів напередодні парламентських виборів може виявитися важкою ношею. Варто побажати очільнику Мінфіну твердої прихильності принципам прозорості і розглянути отримані дані з особливою ретельністю - як востаннє.

Страшний 2012 рік

Отже, Мінфін заявив, що обсяг залучень для фінансування казни у 2012 році становить 98,5 мільярда гривень, що на 22% більше, ніж у 2011 році. Загальні платежі за держборгом у 2012 році зростають ще швидше - на 39% до 95,5 мільярда гривень. Динаміка доходів і витрат бюджету в рази нижча - 5,8% і 7,4% відповідно.

Проте найсумніше, що частка виплат на погашення та обслуговування держборгу в загальних витратах держбюджету зростає на 6 процентних пунктів до 26,7%. Тобто чверть зібраного з країни у 2012 році піде на сплату боргів через те, що загальний держборг - прямий і гарантований - у 2007-2011 роках виріс з 12% до 36% ВВП.

З урахуванням глобальних економічних проблем запозичення у 2012 році подорожчають, особливо для відсталих економік. У цих умовах 97% нових позик України буде направлятися на розрахунки за старими боргами. Тобто триватиме заміщення кредитів з меншою ставкою на більш дорогі позики.

За розрахунками Мінфіну загальний обсяг прямого держборгу на кінець 2012 року може зрости до нового рекордного абсолютного значення - 415,3 мільярда гривень або 27,6% ВВП. За підсумками 2011 року цей показник становив 27,2%. При цьому частка держборгу у валюті сягне 52,9%, а середній термін погашення - лише 4,1 року.

Тобто якщо у 2011 році прямий держборг виріс на 10,4%, то у 2012 році він потенційно може збільшитися ще на 16,3%. Таке збільшення всього за один рік - типова ознака близького апокаліпсису в окремо взятій країні. Проте сильно турбуватися щодо цього рано: стільки позичити уряду навряд чи вдасться.

Зміни боргових параметрів держбюджету України, мільярди гривень

2011 рік 2012 рік Зміна, %
Загальні доходи держбюджету 314,6 332,8 5,8
Загальні видатки держбюджету 333,4 358,0 7,4
Загальні виплати з держбюджету 68,8 95,5 38,9
Частка виплат у видатках 20,6 26,7 +6,05 п. п.
Загальні запозичення у держбюджет 80,7 98,5 22,1
Співвідношення запозичень до доходів 25,6 29,6 +3,95 п. п.
Співвідношення виплат до нових позик, % 85,3 97,0 -
Прямий державний борг 357,3 415,3* 16,3

Джерело: Мінфін. Розрахунки: РЕ

* - максимально допустимий приріст

Підступний МВФ

Програма співпраці з МВФ уже не передбачає залучення коштів для потреб держбюджету. Нові транші повинні були дістатися Нацбанку, щоб поповнити резерви і забезпечити валютні розрахунки.

Разом з тим, ступор у фінансових відносинах з фондом переноситися на взаємодію з іншими міжнародними фінансовими організаціями і підвищує вартість приватних запозичень для України. Без співпраці з МВФ, зокрема, неможливе заплановане на 2012 рік залучення до держбюджету 500 мільйонів доларів від Світового банку.

МВФ же відмовив у фінансуванні, вимагаючи в рік виборів підвищення цін на газ для населення на 30%, збільшення оподаткування осіб з місячним доходом понад 1,3 тисячі доларів та девальвації гривні, що вдарить по електорату інфляцією.

Крім того, фонд, схоже, перейшов до активної пропагандистської війни. У пресу просочився черговий лист МВФ, сповнений жорсткої критики української влади.

Його суть у тому, що країні терміново потрібні амбітні економічні заходи, інакше під загрозою фінансова стабільність. При цьому тиск зростає в міру стримування припливу кредитів та інвестицій в країну.

"Джерела зовнішнього фінансування пересохли", "питання фінансування бюджету постійно ускладнюється", "НБУ втратив близько 20% своїх міжнародних резервів" - такі меседжі від глобального фінансового авторитету доповнюються гіркою правдою про дискримінаційну вибірковість у застосуванні законів, що відлякує інвесторів.

"Навіть якщо буде зупинена криза в єврозоні, цей рік принесе нові виклики, і доступ до ринків для європейських країн з висхідною економікою буде нерегулярним", - резюмується в документі.

Тон листа не залишає сумнівів: нічого серйозного в кредитній сфері у Києва із Заходом найближчим часом не буде. Уряд, швидше за все, повернеться до старих інструментів впливу на впертих "імперіалістів": не дасте грошей - не віддамо борги.

Приклад Греції, якій можуть списати більше 60% боргу, - додатковий аргумент. Втім, наскільки результативними будуть дебати з реструктуризації, можна лише гадати.

План Б

"Тримайтеся! Росія вас не забуде! Закордон нам допоможе!" - казав Остап Бендер. Цілком можливо, щось подібне скоро Україна почує від свого уряду.

У планах Мінфіну на 2012 рік - випуск єврооблігацій на 3,5 мільярда доларів. При цьому вже у березні із зовнішніх джерел очікується 1,5 мільярда доларів. Лід-менеджерами випуску і розміщення єврооблігацій-2012 призначений синдикат у складі JP Morgan, Morgan Stanley, "ВТБ капітал" та "Сбєрбанку Росії".

Організатори солідні, та тільки МВФ солідніший. Його позиція щодо України робить приватні залучення вкрай дорогими. "Я буду дуже здивований, якщо їм вдасться провести операцію зараз, беручи до уваги, скільки проблем їм необхідно вирішити", - сказав один з британських інвесторів агентству Reuters.

За новими десятирічним бондами уряду, ймовірно, доведеться заплатити 10,50-10,75%, що неприємно відрізняється від попередніх розміщень.

У лютому 2011 року Україна розмістила євробонди на 1,5 мільярда доларів з погашенням у 2021 році за ставкою 7,95% річних, а в червні - п'ятирічні єврооблігації на 1,25 мільярда доларів з купоном 6,25%.

За даними компанії "Тройка діалог", 2012 року Україна загалом повинна заплатити за зовнішніми зобов'язаннями близько 7 мільярдів доларів, включаючи 3,4 мільярда доларів раніше взятих кредитів МВФ. Відкритим також залишається питання про погашення кредиту "ВТБ капітал" на 2 мільярди доларів на початку червня.

В таких обставин на перший план виходить питання "Що робити?", відсуваючи на потім з'ясування нюансу "Хто винен?".

Ймовірно, саме з урахуванням цієї обставини на початку лютого глава Ощадбанку Росії Герман Греф заявив, що в разі відмови МВФ надати Україні кредит в рамках програми stand-by, фінансування готовий надати російський держбанк. "Постараємося допомогти українському уряду", - сказав він.

Пам'ятаючи про якість допомоги Росії у газовому питанні, хотілося б, щоб ця ймовірність так і залишилася "планом Б".Коментарі

Додати коментар


Читайте у розділі

Відео

Загрузка...

Тест-драйв

закрити
E-mail
Пароль
Також, ви можете авторизуватись через Facebook Facebook login

Якщо ви не зареєстровані, пройдіть цю просту процедуру.