Податок на нерухомість: палаци = халупи

Дмитро Дєнков, РЕ

Введення податку на нерухомість відкладали уже двічі, хоча відповідна норма була прописана в Податковому кодексі ще у 2011 році.

Спочатку передбачалося, що податок почне діяти з 1 січня 2012 року, потім його введення перенесли на 1 липня 2012 року, але довести до розуму задумане чиновникам у минулому році так і не вдалося.

Затримку з введенням пояснювали відсутністю єдиного реєстру нерухомості. На підготовку повного переліку об'єктів Міністерству юстиції знадобилося аж два роки. Хоча і зараз не зрозуміло, чи готовий він на 100%.

Зрештою, без такої бази адміністрування податку на нерухомість є немислимим, адже податківцям по-суті довелося б рухатися наосліп.

Тепер же, після створення Держреєстру речових прав на нерухомість, куди увійшов і відтворюваний Мін'юстом Реєстр прав власності на нерухоме майно, начебто, проблему вирішено.

Як відомо, Єдиний держреєстр речових прав на нерухоме майно запрацював з 1 січня. Він об'єднав шість різних реєстрів, у тому числі і Реєстр прав власності на нерухоме майно.

Оператором цієї універсальної бази є "Укрдержреестр", який відноситься до сфери впливу Мін'юсту.

"Квадратний" податок

Напередодні в ДПС вже роз'яснили, як будуть адмініструвати податок на нерухомість. Платити "мзду" доведеться як фізичним, так і юридичним особам, у тому числі і нерезидентам, які володіють житловою нерухомістю.

Зокрема, до оподатковуваних об'єктів відносяться квартири, житлові будинки, прибудови до них, житлові будинки садибного типу, котеджі та кімнати у багатосімейних квартирах.

Не обкладаються гуртожитки, дачні або садові будинки (не більше одного на людину). Не потрапляє під норму і житло багатодітних сімей та сімей з прийомними дітьми (у розрахунку не більше одного об'єкта нерухомості на сім'ю).

Крім цього, звільняються від податку об'єкти житлового фонду, які належать державі або територіальним громадам. Те ж саме стосується і нерухомості, яка знаходиться в зоні відчуження.

Особливий подив викликає те, що неоподатковуваними залишилися власники комерційної нерухомості, яка якраз і приносить непогані дивіденди.

Базою для оподаткування є житлова площа об'єкта. Що це? Відповідно до Житлового кодексу, це сумарна площа житлових кімнат об'єкта.

До неї не входить площа приміщень, призначених для гігієнічних або господарсько-побутових потреб: ванна, вбиральня, душова, приміщення для прання, кухня, внутрішньоквартирний хол, коридор, вбудована шафа та інше.

Кодекс встановлює важливу преференцію для фізосіб. Зокрема, їх квартири житловою площею не більше 120 кв м або будинок житловою площею не більше 250 кв м оподатковуватися не будуть. Податок буде нараховуватися лише на площу, що перевищує цей ліміт.

Однак якщо людина володіє декількома об'єктами житлової нерухомості, пільга поширюється лише на одну з них, а от за інші доведеться платити. Житлова площа кількох маленьких об'єктів нерухомості також не підсумовується.

Крім цього, немає і прив'язки до місця реєстрації. Наприклад, якщо у платника податків за місцем реєстрації є власність площею 40 кв м, а в іншому місці об'єкт площею 110 кв м, то він має право сам вибрати нерухомість, яка буде обкладатися.

Ставка податку за кожний "квадрат" визначена в розмірі 1% мінімальної заробітної плати (11,47 гривні) - для квартир житловою площею не більше 240 кв м і будинків житловою площею не більше 500 кв м. Для квартир і будинків, житлова площа яких перевищує дану планку, ставка встановлена на рівні 2,7% мінімальної зарплати (30,96 гривні).

Виходячи з цього, фізособі, яка володіє квартирою житловою площею 220 кв м або будинком житловою площею 350 кв м, доведеться заплатити, наприклад, 1147 гривень.

База оподаткування (житлова площа)

Ставка податку за 1м2

квартира

будинок

до 120 м2 (для фізосіб)

до 250 м2 (для фізосіб))

податок не нараховується

не перевищує 240 м2

не перевищує 500 м2

1% від розміру мінімальної зарплати, встановленої на 1 січня звітного року

більше 240 м2

більше 500 м2

2,7% від розміру мінімальної зарплати, встановленої на 1 січня звітного року

Що стосується ставки податку, то її, відповідно до Податкового кодексу, встановлювали сільські, селищні та міські ради.

Саме їм надавалося право визначити ставку для квартир і будинків, площа яких не перевищує 240 і 500 кв м - в діапазоні від 0 до 1% від розміру мінімальної зарплати (для нерухомості більшої площі із самого початку передбачалася чітка ставка - 2,7%).

І, незважаючи на суттєву різницю цін на нерухомість в цілому по країні, всі місцеві органи без винятку встановили максимальне значення - 1%. Напевно, нагорі просто зрозуміли, що якщо індикатори будуть нижче, то грошей зібрати не вдасться, і ідея себе просто не окупить.

Забагато оптимізму

За словами директора департаменту оподаткування фізичних осіб Державної податкової служби В'ячеслава Бусарєва, фізособи будуть платити податок раз на рік.

Так, до 1 липня Податкова відправить за місцезнаходженням об'єкта повідомлення із сумою податку, а також платіжні реквізити. Дані для нарахування платежів ДПС почне отримувати з єдиного Держреєстру речових прав на нерухомість з 15 квітня, запевняє Бусарєв.

Що стосується нововведених об'єктів до реєстру, то їх власники починають платити податок з моменту виникнення права власності.

В обох випадках фізособи повинні сплатити податок протягом 60 днів з моменту отримання повідомлення. При простроченні платежу на 30 днів передбачені штрафні санкції у розмірі 10% від суми нарахування, більше 30 днів - 20% від суми податку.

У разі, якщо платник не згоден з сумою платежу, він може звернутися до податкових органів для звірки даних.

Разом з тим, громадяни з низькими доходами можуть звертатися в ДПС з проханням про розстрочку платежу, рішення про надання якої буде прийматися в індивідуальному порядку.

У свою чергу, юридичні особи будуть нараховувати суму податкового платежу самостійно. На підставі документів, що підтверджують право власності на нерухомість, вони розраховують суму податку станом на 1 січня звітного року і до 1 лютого цього ж року подають декларацію у відділення ДПС за місцезнаходженням об'єкта.

Якщо право власності на об'єкт оподаткування перейшло від одного власника до іншого протягом календарного року, то податок сплачується попереднім власником за період з 1 січня цього року до початку того місяця, в якому він втратив право власності.

По-суті, всі платежі будуть зараховуватися до бюджетів місцевих органів.

"Виходячи з розрахунків, які є на сьогоднішній день, середня сума виплат - 300 гривень на рік за квартиру середньої житлової площі і будинок середньої житлової площі - 800 гривень на рік", -. зазначає Бусарєв.

Очікується, що завдяки новому податку в 2013 році до загального фонду місцевих бюджетів надійде 75 мільйонів гривень. Хоча, коли тільки збиралися внести відповідну норму в Податковий кодекс, оцінки варіювали в діапазоні - від декількох мільярдів до 500 мільйонів гривень.

Як обійти

Втім, і сьогоднішні більш "скромні" очікування чиновників дещо перебільшені, адже способів уникнути сплати податку немало.

Так, за словами старшого юриста AstapovLawyers Юлії Яшенкової, кожен власник може зменшити розмір житлової площі. Наприклад, оформивши будинок житловою площею, скажімо, 750 "квадратів", на себе і двох дітей. Таким чином, можна буде уникнути "дірки" у сімейному бюджеті в розмірі близько 15 тисяч гривень.

До аналогічних способів може вдатися і власник двох маленьких квартир. Тут питання тільки в довірі до дружини, дітям або родичам.

У свою чергу, подружжя, які володіють будинком або квартирою на підставі права спільної сумісної власності, можуть зменшити базу оподаткування, поділивши метраж між собою.

Крім цього, відсутність чітких критеріїв у визначенні, наприклад, неоподатковуваного садового (дачного) та оподатковуваного садибного будинку може привести до того, що в країні різко зросте кількість "дачників".

Уникнути податку зможуть і ті власники житла, які до цих пір не оформили в БТІ так званих "будинкових" книг.

Те ж саме стосується і всіх житлових "будинків-самобудів", незаконних перепланувань в квартирах і будинках, інформації про що із зрозумілих причин не буде в реєстрі.

Хоча в експертів викликає сумніви і стан нинішнього реєстру нерухомості, який знаходиться в управлінні "Укрдержреєстру". "Я думаю, що він порожній. Звідки Податкова буде брати дані, для мене загадка", - каже президент Союзу фахівців з нерухомого майна України Олександр Рубанов.

Це означає, що протягом найближчого півроку буде багато плутанини при адмініструванні податку. І, скоріше, помилятися податківці будуть не на користь платників податків.

Європа не показник

З самого початку ідея введення податку на нерухомість виглядала дещо авантюрною і непродуманою. Замість того, щоб обкладати нерухомість, виходячи з її вартості (нормативної або ринкової), як це робиться в Європі, українська влада пропонує "метод Шарикова".

У власників будинків в "глибинках" є серйозні підстави для обурення. Їх житло в десятки і навіть сотні разів дешевше за об'єкти, що знаходяться поблизу мегаполісів, але сума нарахованого податку буде для всіх рівнозначною.

Тобто, будинок більше 250 або 500 "квадратів" десь на кордоні з Молдовою буде обкладатися таким же податком, як і аналогічний об'єкт під Києвом, наприклад, в Межигір'ї.

При цьому чиновники погоджуються, що використання в розрахунку ставки вартості нерухомості є більш об'єктивним інструментом, але цей механізм, за їх словами, складний і витратний.

Хоча, за словами пана Рубанова в оцінці нерухомості можна обійтися і малою кров'ю. "Адже не обов'язково брати ринкову вартість об'єкта, можна розраховувати податок, і виходячи з нормативної оцінки, як це роблять в багатьох країнах", - підкреслює експерт.

Для визначення нормативної оцінки, вважає він, досить створити методику, яка поділить об'єкти на кілька класів, виходячи з таких якостей як місцезнаходження, зношеність (вік), тип конструкцій, матеріал.

Фактори, що впливають на вартість, звісно, можна розширити.

Поки що більшість сільських жителів, які впродовж усього свого життя постійно добудовують і перебудовують свої будинки, потрапляють під "пільгові" 250 кв м. Однак, на селян і городян чекають чергові урядові ініціативи.

Так, напередодні Міністерство фінансів оприлюднило законопроект, у якому пропонується нараховувати податок на нерухомість не на підставі житлової площі об'єкта, а його загальної площі.

А це вже сумарна площа житлових кімнат, підсобних приміщень з урахуванням прибудов, лоджій, балконів, веранд і терас. Безумовно, така міра може істотно збільшити армію платників податку на нерухомість.Коментарі

Додати коментар


Азаров

Забийте у гуглі Олексій Азаров. Там ви прочитаєте, що журналісти вже зайшли 2 квартирки зареєстровані на цього чесно-обраного депутата. Саме цікаве, що ПІБ та дата народження в обох випадках однакова, а ідентифікаційний код - відрізняється. Податок на нерухомість у нашій країні будуть нараховувати по ідентифікаційному коду, бо саме по кодам нас ідентифікує податкова. Згідно закону платник має право скористатися пільгою на податок на нерухомість, але тільки щодо одного обєкту. У Олексія Азарова 2 квартири, 2 коди. Він скористається пільгою двічі й нічого не платитиме. Проте ніхно знає: можливо квартир не 2, а двадцять. Й кодів татусь синочку видав тридцять.Цей податок платитиме якась стара у Донецькій, Львівській, чи іншій області. За стару халупу по ціні Межигірського палацу - податок-то однаковий. А наші шановні - не платитимуть взагалі нічого. У них - пільги.

Aleksey

В странах Европы и Америке, налог на недвижимость, в том числе и коммерческую, производственную, платят все (юридические и физические лица). Расчет и подход очень прост: Личное имущество в виде квартиры, дома, усадебного участка, гаража, т.е. там где ты проживаешь - не подлежат налогообложение, все что свыше налогооблагается, в виде процента от рыночной стоимости. Этим снимается социальное напряжение, т.е. там где живешь (в независимости от площади) не платишь, если есть лишнее, то ты можешь сдавать в аренду, как следствие получать доход, то платишь.Процент определяется державой, в зависимости от функционального назначения недвижимости, и иногда от экономического состояния рынка. Как не странно, но этот налог является стимулирующим для развития страны. А именно, из центра города выезжают промышленные предприятия, на их месте строится жилая и коммерческая недвижимость.Промышленные предприятия размещаются в депрессивных регионах, где низкая рыночная стоимость, при этом люди в этих регионах получаю работы, и не выезжают в другие регионы или за рубеж, деньги остаются в стране. Вот так, все очень просто. И не надо держать сумасшедший штат инспекторов, которые будут мониторить лишние два метра.

Читайте у розділі

Відео

Загрузка...

Тест-драйв

закрити
E-mail
Пароль
Також, ви можете авторизуватись через Facebook Facebook login

Якщо ви не зареєстровані, пройдіть цю просту процедуру.