Гривню штовхають на девальвацію

Реальна економіка

На гривню продовжує тиснути дефіцит торгового балансу. Напередодні Держстат повідомив, що у 2011 році імпорт послуг і товарів в Україну перевищив експорт на 6,7 мільярда доларів.

Водночас, у 2010 році відповідний показник був удвічі меншим – трохи більше 3 мільярдів доларів.

Як відомо, зростання негативного сальдо зовнішньої торгівлі збільшує тиск на валютний ринок країни і провокує збільшення попиту на валюту. Це у свою чергу може призвести до девальвації гривні.

Щоб не доводити до паніки, Нацбанк час від часу кидає свої золотовалютні резерви на гасіння пожежі на валютному ринку. Втім, такі методи немислимо використовувати постійно, треба ще й працювати над поліпшенням позицій у платіжному балансі, кажуть експерти.

А сьогодні вони досить невтішні. У 2011 році експорт України сягнув 82,1 мільярда доларів, у 2010 році - 63,2 мільярда доларів. Зрештою, ці надбання перекрив імпорт – у 2011 році він досяг позначки 88,8 мільярда доларів, хоча ще у 2010 році становив 66,2 мільярда доларів.

Насправді ситуація для України в зовнішній торгівлі виникла не сьогодні. Симптоми "хвороби" платіжного балансу так чи інакше проявлялися протягом другого півріччя 2011 року.

Причина - погіршення економічної кон'юнктури на зовнішніх ринках і подорожчання імпортних енергоносіїв, які займають суттєву частку в структурі ввезеної продукції в Україну.

Зокрема, за даними Держстату, у 2011 році нафта і газ зайняли 35% імпорту. У свою чергу, імпортні машини та електротехнічне обладнання, які користуються неабияким попитом в українського споживача, не дотягнули і до 16%.

Лідерами ж українського експорту традиційно є металурги. Частка їх продукції в загальному експорті перевищила 32%. На другому місці продукція машинобудування - близько 17%, на третьому - аграрна продукція з часткою 14,5%.

Щодо географічної структури, то 2011 року на країни СНД припало 39,5% експорту та 43,2% імпорту. На представників Євросоюзу - 26,2% експорту та 32,8% імпорту.

Для поліпшення показників зовнішньоторгівельного балансу в уряду є два шляхи: зменшувати імпорт або нарощувати експорт. Останній варіант досить сумнівний, враховуючи, як лихоманить останнім часом світову економіку.

"Якщо ми газ імпортуємо за будь-якої економічної кон'юнктури, то експортуємо якраз ті продукти, які сильно залежать від економічного зростання. А зараз у світі прогнозують уповільнення темпів зростання у зв'язку з ситуацією в Європі", - каже аналітик ІГ "Арт капітал" Олег Іванець.

Це розуміє і прем'єр-міністр Микола Азаров, який майже на кожному засіданні уряду торкається питання ціни на російський газ і згадує про невтішні новини із світових ринків. Принаймні, на останньому засіданні він знову чітко слідував своїй звичці.

"Європа уже не впорається з борговою кризою швидко і ефективно. Азійські ринки пригальмовують розвиток. Отже, ні фінансових ресурсів ззовні, ні сприятливої кон'юнктури для товарів традиційного українського експорту очікувати не доводиться", - зазначив голова Кабміну.

Зрештою, від цих частих нагадувань прем'єра ситуація в платіжному балансі не покращується. Навпаки, в головного урядовця, схоже, тільки побільшало головного болю.

По-перше, уряду уже більше півроку не вдається домовитися з "Газпромом" про перегляд залізобетонних газових контрактів. Хоча Азаров і обіцяв префератор, але, схоже, поки що не знайшов. Як відомо, Україна платить російському монополісту 416 доларів за тисячу кубометрів блакитного палива.

По-друге, крім торгівельного балансу, є ще фінансовий рахунок - операції з капіталом, інвестиції та кредити. Ця стаття платіжного балансу теж останнім часом не радує представників влади.

У 2012 році Україні належить виплатити 3,7 мільярда доларів боргів, а про відновлення співробітництва з МВФ мова не йде. До того ж, останнім часом іноземні компанії рухають свій капітал в одному напрямку - з України. А це ще одна загроза для стабільності гривні.

За словами експертів, у 2012 році не варто очікувати змін на краще.

"Істотного приросту експорту не буде. Сьогоднішня цінова ситуація на зовнішніх ринках не зміниться. Зростання цін у 2012 році не очікується", - зазначає старший аналітик Міжнародного центру перспективних досліджень Олександр Жолудь.

До того ж, додає він, навряд чи варто сподіватися на торішній врожай, враховуючи вплив погоди. Відтак, частка експорту аграрної продукції може істотно знизитися.

Восени 2011 року аграрії засіяли 8,5 мільйона гектарів озимих, але взимку майже 1,5 мільйона площ не зійшли. Раніше експерти казали, що під загрозою третина озимих культур.

Так само Жолудь не бачить передумов і для зростання цін на енергоносії. "Схоже, що подальшого істотного зростання цін на нафту у 2012 році не буде. Відповідно, ціна на газ, яка формується з дев'ятимісячним "лагом", також не зміниться", - припускає він.

На думку Іванця, урядовцям слід не тільки говорити про імпортозаміщення і енергозбереження, а потрібно ще й залучати до цих проектів іноземних інвесторів і забезпечувати їм комфортні умови для роботи. Так можна "вбити двох зайців" - залучити додаткові інвестиції і частково вирішити проблему з дорогим імпортним газом.

"Але ми не бачимо будь-яких реальних кроків, ніхто нічого не робить", - констатує експерт.Коментарі

Додати коментар


Читайте у розділі

Відео

Загрузка...

Тест-драйв

закрити
E-mail
Пароль
Також, ви можете авторизуватись через Facebook Facebook login

Якщо ви не зареєстровані, пройдіть цю просту процедуру.