Що Україна робитиме без грошей МВФ

Наталя Климовська, для РЕ

Минулого тижня чергова місія МВФ на чолі з Крістофером Джарвіс залишила Україну. Незважаючи на оптимістичний настрій української влади, і зокрема першого віце-прем'єра Сергія Арбузова, який розраховував підписати з фондом нову угоду за програмою кредитування stand-by на 10 мільярдів SDR (близько 15 мільярдів доларів), переговори знову зайшли у глухий кут.

У підсумку, сам Арбузов визнав, що швидше за все фонд ухвалить рішення про надання кредиту Україні не раніше початку березня.

Обидві сторони знову зіткнулися зі старими проблемами, які після двох траншів на загальну суму 33,9 мільярдів доларів призвели до призупинення кредитування за угодою, підписаною ще в кінці 2010 року.

"Обговорюється питання і монетарної, і курсової політики Нацбанку, і питання дефіциту бюджету, і питання тарифної політики. Разом з тим, 2013 рік якщо не буде легшим, то більш складним бути не повинен. Ми візьмемо необхідну кількість грошей. Судячи з платіжного балансу, інвестори нам довіряють. Єдине, це питання ціни, тому, звичайно, нам би хотілося домовитися з МВФ", - стримано прокоментував мовчазний від'їзд представників фонду Арбузов.

Іншими словами, українська влада так і не погодилися на ключові вимоги: підвищити тарифи на газ для населення, лібералізувати курсову політику, а також задуматися про скорочення бюджетного дефіциту.

Безумовно, прем'єр-міністра Миколи Азарова та його підопічних знову можна зрозуміти: йти на такі непопулярні заходи незадовго до президентських виборів - небезпечне рішення.

До того ж, поки що в уряду є можливість позичати гроші за кордоном. Досить згадати останнє розміщення на початку лютого єврооблігацій на 1 мільярдів доларів.

Але на думку банкірів, зокрема, члена наглядової ради "Акордбанк" Анатолія Гулея у разі відмови з боку МВФ, ресурси за кордоном стануть для України на 2-3% дорожче, що змусить залучати кошти під 10%, а це вже "недозволена розкіш для країни, у якої бюджет дефіциту за 2012 перевищив 50 мільярдів гривень, а зростання ВВП склало лише 0,2%".

З іншого боку, Україна гостро потребує рефінансування накопичених перед фондом боргів, з яких майже 6 мільярдів доларів доведеться повернути в нинішньому році. В цілому ж цього року боргове навантаження на Україну становить близько 14 мільярдів доларів.

А якщо додати запланований дефіцит бюджету в 50 мільярдів гривень, фінансові потреби України виростуть до 20 мільярдів доларів.

"Чи варто говорити, що таких коштів у країні немає? Тому без позики МВФ ми обійтися не зможемо", - вважає президент Асоціації українських банків Олександр Сугоняко.

Зобов'язання України перед МВФ на 2013-2016 роки, мільярдів доларів

Джерело: imf.org

Крім того, з огляду на труднощі ведення бізнесу в Україні, зростаючий податковий тиск, відсутність кредитування, наявність надійного кредитора могло б стати одним із стимулів "розігріву" вітчизняної економіки.

"Сама наявність у влади можливості в будь-який момент звернутися до значних фінансових ресурсів додає впевненості менеджменту компаній у відносини з контрагентами та партнерами", - вважає старший юрист юридичної компанії Noerr Володимир Якубовський.

Зрозуміло, гроші МВФ - не панацея. Однією з альтернатив може стати використання золовалютних резервів НБУ. Але на кінець січня 2013 стратегічні запаси держави і так впали нижче мінімально безпечного рівня тримісячного чистого імпорту, склавши 24,65 мільярда доларів. Тому експерти побоюються, що без зовнішньої фінансової підтримки резерви можуть до кінця року знизитись до 18-20 мільярдів доларів, а це вже загрожує Нацбанку втратою контролю над ситуацією на валютному ринку.

Динаміка золотовалютних резервів Національного банку в 2012 році

Джерело: НБУ

Також уряд може звернутися за Кредитом до Росії або Китаю. Зокрема, Росія зацікавлена ​​у вступі України до Митного союзу, а натомість готова дати знижку на газ, знизивши ціну з 430 доларів до 160-180 доларів за 1 тисячу кубометрів.

Що ж стосується Китаю, то тут, незважаючи на готовність кредитувати, та ще й під відсоток, співставний із ставкою МВФ, спостерігається складність - обов'язкова умова "пов'язаних" кредитів під державні гарантії.

Таким чином Україна як позичальник бере на себе зобов'язання закуповувати товари та послуги у Китаю, що може негативно позначитися на поточному рахунку, дефіцит якого за підсумками 2012 року і так складе 8% ВВП.

Альтернативою може бути і внутрішній ресурс. Так, за різними оцінками, тільки громадяни володіють валютою на суму близько 50-70 мільярдів доларів. Крім цього мільярди доларів регулярно виводяться "в тінь".

Використання цих ресурсів могло б вирішити не тільки насущні фінансові проблеми держави, а й допомогти, як мінімум, в короткостроковій перспективі. Однак залучити їх примусово неможливо. Максимум, що вдалося зробити - зобов'язати експортерів продавати 50% валютної виручки.

Враховуючи, що гігантські грошові ресурси зосереджені в руках відносно невеликої кількості людей, фінансово-промислових груп, тиск з боку держави зустріне сильний внутрішній опір і це призведе лише до пошуку нових можливостей виведення капіталу з країни.

Тому, висновок напрошується сам собою: гроші можливо буде знайти навіть у разі відмови МВФ від подальшої фінансової допомоги.

Тільки от ціна такої знахідки буде зависока і цілком імовірно, що таким чином Україна потрапить прямо "з вогню в полум'я".Коментарі

Додати коментар


Читайте у розділі

Відео

Загрузка...

Тест-драйв

закрити
E-mail
Пароль
Також, ви можете авторизуватись через Facebook Facebook login

Якщо ви не зареєстровані, пройдіть цю просту процедуру.