ВВП у хмарах

Микола Нордвік, для РЕ

Складання проекту державного бюджету на 2012 рік починалося з амбіційних показників зростання ВВП у 5 відсотків, що поставило Україну у країни-лідери не тільки Європи, а й світу взагалі.

При цьому представники МВФ у листопаді 2011 року заявляли про значні прорахунки українських урядовців і говорили тоді лише про максимально можливі 3,5 відсотка.

За місячний строк прогнози уряду щодо економічного зростання стали швидко танути. Спочатку цей показник зменшився до 4 відсотків, а остаточний варіант бюджету, поданий у Верховну раду, передбачав вже 3,9 відсотка.

Підсумки 2012 року демонструють зростання реального ВВП лише на більш ніж скромні 0,2 відсотка, при цьому ми вправі замислитися, наскільки "рожевими" для української економіки будуть основні макроекономічні показники поточного, 2013 року, оскільки це не просто цифри – це основа для формування та реалізації економічної та соціальної політики нашої держави у найближчій та середньостроковій перспективі.

Стан справ у Європі

Економіка України значним чином залежить від стану справ в країнах-членах ЄС. Наприклад, частка імпортних операцій з європейськими країнами у загальному обсязі імпорту України за підсумками 2012 року становить 31,9 відсотка, а експорту – 30,3 відсотка.

Як свідчать дані Євростату, за минулий рік сподіватися на зростання економічної активності у 2013 році, нажаль, не доводиться. Так, у IV кварталі 2012 року середній показник змін реального ВВП по Єврозоні становив мінус 0,6 відсотка, а Євросоюзу в цілому - мінус 0,5 відсотка.

Більш-менш помітне зростання продемонстрували лише країни Прибалтики – Литва, Естонія та Латвія – відповідно 0,7; 0,9 та 1 відсоток. При цьому, такі економічні гіганти як Німеччина, Франція, Великобританія залишаються із негативним результатом, а Італія має найгірший показник з європейських країн-членів великої сімки.

Найбільше занепокоєння в ЄС викликають погані перспективи для країн Центральної та Південної Європи. Залишаються побоювання соціальних спалахів, які можуть виникнути з огляду на економічну ситуацію, що погіршується, та слабку ефективність реформ. На цьому тлі уряди країн зазначеного регіону можуть відмовитися від політики економії та згорнути необхідні реформи взагалі.

2013 рік може поглибити розбіжності, що існують сьогодні у Європейському Союзі стосовно фінансової та економічної політики. Не є таємницею різниця у поглядах на вирішення проблем в уряді Німеччини та баченнях урядів інших країн. Також гостро пролунали погрози з боку Сполученого Королівства щодо можливого виходу з Євросоюзу.

Погляд на сусідів

Не менше значення для економіки України мають відносини з країнами СНД і, безумовно, з Російською Федерацією. Згадаємо, що у 2012 році обсяг експорту з України до СНД становив 30 відсотків, а імпорту 40,6 відсотка.

За підсумками лютого 2013 економіка Росії виросла лише на 0,1% у порівнянні з січнем. Динаміка 2012 та початок 2013 року свідчить про суттєве уповільнення економіки сусідньої держави і вже сьогодні прогнозне зростання ВВП у 3,7 відсотка стає для неї фантастикою. Багато хто з експертів та чиновників з Росії прогнозують зниження ВВП у 2013 році до 3,0 відсотка, за які ще треба буде "боротися".

Детальний аналіз скорочення промислового виробництва Російської Федерації у поточному році свідчить про проблеми в таких галузях, як видобуток експорто-орієнтованих корисних копалень, виробництво та розподіл електроенергії, обробна промисловість, машинобудування, виробництво харчової промисловості та в деяких інших.

Серед основних факторів негативного впливу відзначаються дефіцит ліквідності підприємств та наслідки вступу Росії до СОТ. Також за рахунок зменшення доходів населення зменшилися обсяги реалізації нових легкових автомобілів.

Російському уряду досі не вдалося перетворити грошові накопичення громадян у інвестиції, а іноземні інвестори високими темпами виводять свої фінанси за кордон. Наприклад, у 2012 році обсяг скорочення інвестицій становив 55 мільярдів доларів. Відповідною реакцією на погіршення економічних умов є закриття бізнесу. На такий крок в Росії з початку року зважилися близько 300 тисяч осіб.

Враховуючи те, що експорт до країн Європи та Азії забезпечує не менше 10% ВВП, російська влада уважно стежить за розвитком подій у цих регіонах. На цьому тлі все голосніше лунають думки про можливу девальвацію російського рубля.

Поганою новиною для Росії є інформація про заходи урядів країн Європейського Союзу щодо суттєвого скорочення закупок енергоносіїв та запровадження нових технологій, спрямованих на використання альтернативних джерел енергії.

Разом з цим Росії слід звикати з тим, що її фінансова потужність, за рахунок продажу енергоносіїв, буде поступово зменшуватися і рано чи пізно їй буде необхідно знайти нову економічну модель.

В Україні

Для оцінки перспектив економічного розвитку України у 2013 році та можливих сценаріїв розвитку ситуації для її громадян слід згадати історію та алгоритм дій влади на тлі обіцянок про покращення.

Так, при формуванні бюджету на 2012 рік уряд планував номінальний ВВП в обсязі 1,5 трильйона гривень та 2,5 відсотка дефіциту, що приблизно становило б трохи більше 37 мільярдів гривень.

За підсумками року номінальний ВВП становив 1,409 трильйона гривень, що на 91 мільярд гривень менше плану, а дефіцит при цьому становив вже 53,4 мільярда гривень або 3,8 відсотка від ВВП.

Зрозуміло, що хтось повинен був компенсувати ці економічні негаразди і, напевно, у списку постраждалих українських олігархів ми не знайдемо. У пошуках "покращення" слід прямувати до фінансових ресурсів простих громадян, оскільки вони не мають достатнього захисту перед чиновниками, що живуть за їхній рахунок.

Результати провального попереднього року почали вже відображатися на виплаті заробітної плати у поточному році. Так, за підсумками лютого обсяг заборгованості перетнув психологічну межу в мільярд гривен і становить 1005,1 мільйона гривень. Разом з цим, ще у січні цей показник становив 893,7 мільйона гривень.

Приріст заборгованості допустила влада у 13 регіонах України і першу п’ятірку за темпами приросту заборгованості увійшли Донецька, Харківська, Тернопільська, Чернівецька та Київська області.

При цьому найбільші обсяги заборгованості мають Львівська (63,5 млн.грн.), Луганська (67,7 млн.грн.), м. Київ (87,3 млн.грн.), Харківська (115,2 млн.грн.) та Донецька (209 млн.грн.) області.

Негативні тенденції в економіці не могли не відобразитися і на виплаті пенсій. При тому, що пенсії для простих громадян суттєво не зростали, дефіцит Пенсійного фонду все ж таки зростатиме. Так, у 2013 році дефіцит у порівнянні з 2012 роком може зрости на 6,5 мільярда гривень і може сягнути 21,8 мільярда гривень.

Основною причиною для погіршення ситуації є невиконання плану збору доходів державного бюджету. Наприклад, план мобілізації доходів за січень-лютий 2013 року виконано не було. А як державний апарат спрацював у першому кварталі в цілому, ми будемо знати дуже скоро.

Не додають оптимізму і результати у промисловій сфері. Так, індекс промислової продукції у січні-лютому 2013року, порівняно з відповідним періодом 2012 року, становив лише 95,2%.

Під гаслом боротьби з інфляцією в Україні триває негативний вплив на фінансову сферу. Грошова "посуха" позбавила банки можливості кредитувати економіку і зробила кредитні ресурси занадто дорогими. За даними Національного банку наприкінці 2012 року ставка по гривневим кредитам для фізичних осіб становила 32 відсотка (!), а для юридичних 18,7 відсотка. Чи можна брати кредити під такий процент? Напевно так, якщо не збираєшся його повертати.

Підприємства, позбавлені доступу до фінансування, заморожують інвестиційні проекти та відмовляються від планів розвитку у середньостроковій перспективі. Зараз для них найбільш актуальні проекти з жорсткою економією та урізання власних витрат, а це прямий шлях до скорочення працівників та зростання безробіття.

За таких умов варто очікувати нових сценаріїв дій з боку влади. Наприклад, ми можемо знову зіштовхнутися з позбавленням можливості розпоряджатися власними депозитами. Також слід пам’ятати, що за нормами законодавства уряд отримав право корегувати розміри соціальних виплат виходячи з обсягу наявних ресурсів державного бюджету.

До речі, на підтримку своїх дій влада вже отримала "відповідні" висновки з конституційного суду, і це не даватиме можливості громадянам результативно оскаржувати погіршення їхніх соціальних умов в судах.

Влада запланувала зростання економіки у 2013 році на рівні 3,4 відсотка і за усіма ознаками цей показник є знову захмарним, оскільки взятися такому покращенню нема звідки. Стає зрозуміло, що у найближчий час влада повинна розробити реальні орієнтири розвитку економіки на 2013 рік та два наступні роки, а не літати у хмарах, сподіваючись на якесь диво.Коментарі

Додати коментар


Читайте у розділі

Відео

Загрузка...

Тест-драйв

закрити
E-mail
Пароль
Також, ви можете авторизуватись через Facebook Facebook login

Якщо ви не зареєстровані, пройдіть цю просту процедуру.