Чому відсутнє відновлення

Павло Кухта, для РЕ

Наприкінці 2011 року в українській економіці почалася стагнація, яка продовжується дотепер.

З середини 2012 року офіційний показник ВВП знижувався відносно до ВВП аналогічного періоду попереднього року: на 1,3% та 2,5% у третьому та четвертому кварталах 2012 та на 1,1% у першому кварталі 2013.

Цей процес не міг не відбитися на промисловому виробництві, яке у порівнянні з відповідним періодом переднього року, скоротилося на 0,5% у 2012 році та на 5,3% у січні-червні 2013 року.

Промислове виробництво має добре помітну сезонність, проте навіть з урахуванням останньої, спад є добре помітним.

Зазвичай, промислове виробництво є дуже чутливим до стану економіки, тому його доволі сильне скорочення не є чимось дивним та пояснюється рецесією в Україні.

Проте є й дещо глибші тенденції, які виявляє скорочення промислового виробництва.

Відсутнє відновлення

Продовження спаду в промисловості свідчить про те, що українська економіка все ще не вийшла на траєкторію відновлення економічного зростання.

Не дивлячись на значне покращення умов на зовнішніх фінансових ринках, яке дало можливість уряду самостійно фінансувати дефіцит бюджету без допомоги МВФ або Росії, реальний сектор економіки відчуває себе вкрай погано - принаймні, частину фундаментальних причин рецесії все ще не усунуто.

До таких причин відноситься, окрім погіршення стану зовнішніх фінансових ринків, скорочення попиту на продукцію українських експортних галузей, в першу чергу металургійної.

Досягши свого посткризового максимуму в першій половині 2011 року, ціни на промислові метали почали падати. А ціни на сталь у світі вже впали приблизно на третину і падіння все ще продовжується.

Падіння цін на сталь та інші промислові метали тісно пов'язано з проблемами в найбільшій з економік країн, що розвиваються - Китаї. Китай є, з величезним відривом, найбільшим споживачем цієї продукції у світі.

Піднебесна споживає приблизно 55% усього світового виробництва залізної руди та приблизно 45% світового виробництва сталі. Для порівняння, найбільша економіка світу - американська - споживає ці ресурси в обсягах, в 10-20 разів менших за китайські.

Сповільнення зростання економіки Китаю та випереджаюче скорочення тамтешнього споживання металів пов'язано з вичерпанням потенціалу інвестиційної моделі росту, якій слідував Китай на протязі останніх трьох десятиріч.

Саме ця модель економіки забезпечила далекосхідній країні темпи зростання, які здивували увесь світ. Проте, через незбалансованість, що є складовою частиною цієї моделі, можливість її використання обмежена у часі і наразі, здається, Китай цей час вичерпав.

Для України це дуже важливо, адже саме гарна кон'юнктура на зовнішніх ринках металів дозволила економіці нашої країні швидко зростати у 2000-х.

Відповідно, тепер ця кон'юнктура на довгий час стане поганою і експорт металів більш не зможе бути основним "драйвером" зростання української економіки.

Погані тенденції промисловості є відображенням цього факту. Металургійне виробництво в Україні у 2012 році скоротилося на 4,1% у порівнянні з 2011 роком, у той час як загальне промислове виробництво скоротилося у цей час лише 0,5%.

Так само у січні-червні 2013 року металургійне виробництво скоротилося на 7,9% у порівнянні з аналогічним періодом 2012 року, а загальне виробництво промислової продукції - на 5,3%.

Таке зниження металургійного виробництва чітко відображає негативні тенденції експорту відповідної продукції - експорт чорних металів скоротився на 12,5% у січні-травні 2013 року у порівнянні з січнем-травнем 2012 року та на 16,9% у 2012 році.

Цікаво, що видобуток металевих руд увесь цей час зростав, хоч і на рівні 1,2% у 2012 році та 2,6% у січні-червні 2013 року. Останній показник може пояснюватися деяким зростанням експорту руди, а ось у 2012 році добувна промисловість, ймовірно, частково працювала "на склад".

Втім, не лише металургійна промисловість потерпає від рецесії, просто скорочення металургійного експорту є одним з основних каналів її послаблення. У січні-червні 2013 року скоротилася більша частина категорій промислового виробництва.

Окрім добування металевих руд скорочення зазнали всі види добувної промисловості, при тому, що у 2012 року вони загалом зростали.

Спаду зазнало виробництво та розподілення електроенергії та природного газу, притому що виробництво електроенергії, знову-таки, зростало у 2012 році.

Нарешті, сильного скорочення - на 7,4% у січні-червні 2013 - зазнала переробна промисловість, причому найгірше почуває себе галузь машинобудування, виробництво в якій скоротилося у січні-червні 2013 року на 13,3%.

Показники промислового виробництва в Україні одностайно свідчать про продовження рецесії. Це підтверджується й попередньою оцінкою ВВП, яку зробила Служба статистики України.

Згідно цієї оцінки, ВВП у другому кварталі 2013 року знизився на 1,1% у порівнянні з другим кварталом 2012 року та на 0,4% у порівнянні з першим кварталом 2013 року з урахуванням сезонного фактору.

Відновлення економічного зростання Україні доведеться ще почекати.Коментарі

Додати коментар


Читайте у розділі

Відео

Загрузка...

Тест-драйв

закрити
E-mail
Пароль
Також, ви можете авторизуватись через Facebook Facebook login

Якщо ви не зареєстровані, пройдіть цю просту процедуру.