"Новації продовжуються": НБУ хоче конвертувати всі валютні перекази

Павло Харламов, РЕ

Місяць тому заступник глави Національного банку України Віра Ричаківська спростувала чутки про те, що всі перекази з-за кордону з серпня будуть конвертуватися в гривню. Однак, як з'ясувалося, НБУ все ж таки виношує ідею видавати громадянам валютні надходження в гривні, і хоче реалізувати її найближчим часом.

Національний банк повернувся до ідеї конвертації всіх валютних переказів, що надходять з-за кордону, в гривню.

Як повідомило "РЕ" джерело з НБУ, зараз всередині центробанку активно обговорюються зміни до постанови № 476 "Про порядок виплати переказів з-за кордону фізичним особам", згідно з якими запрацює ця норма.

Нагадаємо, що ще в листопаді 2012 року регулятор ввів обов'язковий продаж на міжбанківському валютному ринку України надходжень з-за кордону в інвалюті на користь фізосіб в сумі, яка дорівнює або перевищує в еквіваленті 150 тисяч гривень на місяць.

За своєю суттю ця норма була близька до обов'язкового продажу валютної виручки експортерами, і спрямована на зменшення дефіциту валюти, і, як наслідок, тиску на курс.

Проте, зазначену планку в 150 тисяч гривень перевищують лише близько 10% переказів, що надходять в Україну. Якщо врахувати, що за 2012 рік обсяг приватних грошових переказів до нашої держави, склав 7,5 мільярда доларів, це лише 750 мільйонів, у той час як близько 6,8 мільярда доларів все одно осіло в кишенях українців.

Вочевидь, Нацбанк вирішив добратися і до цих грошей.

Обсяг грошових переказів до України з інших країн світу, мільярдів доларів

Джерело: НБУ

Банкіри ж реагують на можливе введення чергового обмеження з легким подивом.

"Наскільки мені відомо, це поки що лише розмови, оскільки очевидно, що реалізація такої ініціативи може відштовхнути тих, хто переводить гроші з-за кордону, погіршить ситуацію з офіційним припливом валюти і збільшить обсяг її "тіньового" ввезення в країну", - вважає член керуючого комітету GARP Вадим Березовик.

Так, за оцінками Нацбанку, обсяги коштів, що надійшли в країну в 2012 році за допомогою так званих "неформальних каналів" склали 1 мільярд доларів. А за оцінками експертів, у разі примусової конвертації, ця цифра може зрости в рази, оскільки одержувачам грошей доведеться нести додаткові витрати на повторний обмін валют.

"Як може реагувати людина, якщо вона розраховує отримати долари або євро, а їй насильно вручають у касі гривню?, - каже член правління Промінвестбанку Владислав Кравець.

Деякі ж банки вважають, що галас навколо ідеї з конвертацією занадто перебільшений, особливих складнощів вона не викличе, а говорити про можливу "тонізацію" особливого сенсу немає.

"Головне щоб курс продажу валюти був ринковим. Крім того, основна маса валютних переказів, які отримують наші громадяни і нерезиденти, що проживають в нашій країні, як допомога родичів з-за кордону, в наслідку все рівно обмінюється на гривню", - говорить директор департаменту роздрібного бізнесу "Південкомбанку" Світлана Мараховська.

У той же час, банкіри відзначають, що для них нововведення не несе будь-яких істотних змін в роботі, але й не принесе відчутного доходу.

"Для банків така новація буде виключно технічним моментом. Крім того, системні банки на цьому точно не зможуть заробити, обмінні трансакції для них - крапля в морі. Це буде вигідно лише тим банкам, у яких частка комісійних доходів досить висока, і вони спеціалізуються на таких операціях", - підкреслює Владислав Кравець.

В НБУ точних термінів введення нової норми не прогнозують, але впевнені, що ймовірність її впровадження висока.

"Поки що кілька департаментів, що беруть участь у розробці та погодженні змін, противляться нововведенню. Однак, судячи з позиції правління, цю норму явно "проштовхнуть", - повідомило "Реальній економіці" джерело в Національному банку.Коментарі

Додати коментар


Леша

А пока эти "фантики" находятся в довольно неплохом положении.

nik

А в случае скачка цен можно будет этими фантиками , если что разжигать костер?Вот если бы курс был коммерческий ,тогда был бы смысл ,а то нац банк хочет зарабатывать , а делиться ,зарабатывать должны обе стороны.

Андрей Литовченко

Да не будет никто менять все переводы в гривну. Ведь правила касаются лишь наличных расчетов.

Максим Липницкий

Данное нововведение позитивно повлияет на возможность контроля денежных потоков. Необходимо усилить внимание за нелегальными валютными потоками. Это позволит наполнить казну. К тому же, можно будет накопить валюту в государстве для осуществления международных платежей.

Алексей Нечаев

Идея Нацбанка не является так называемым «грабежом». Ведь деньги могут сохраняться в валюте на специально созданном счете. Получать их придется в гривнах. И что же? Покупки ведь будите делать за гривну, не за российские рубли, например. Можно подержать валюту некоторое время в банке, пока курс не будет подходящим, а потом получить свои деньги.

Влад Диденко

В сложной экономической ситуации, сложившейся в Украине, контролировать валютные потоки является важной составляющей, так как это поможет удержать быстрый рост инфляции.

Оксана Смирнова

Все же мы дождались правильно выбранного вектора политики в сфере финансов. Невзирая на критику, мы имеем возможность наблюдать тенденцию к уменьшению внешнего долга, который, от части, достался нам в наследство от предыдущей власти.

Leonid

Правильно, а зачем держать валюту в руках, если гривна – государственная денежная единица. Ведь не валютой же в магазинах расплачиваются люди.

Читайте у розділі

Відео

Загрузка...

Тест-драйв

закрити
E-mail
Пароль
Також, ви можете авторизуватись через Facebook Facebook login

Якщо ви не зареєстровані, пройдіть цю просту процедуру.