Реверсна сага: європейська підніжка

Юрій Корольчук

На даний час Єврокомісія не готова надати підтримку Україні у переговорах із Словаччиною щодо організації віртуального реверсу.

За інформацією джерел "Реальної економіки" в Кабміні, делегація "Укртрансгазу" повернулася зі Словаччини ні з чим. Нагадаємо, Україна прагнула перепідписання технічної угоди щодо обліку газу на кордоні Україна-Словаччина.

І якщо раніше на перешкоді стояв лише "Газпром", то вже зараз черговою умовою для українців з боку європейців стало підписання угоди про асоціацію із ЄС.

Лише після того як у листопаді Україна та ЄС досягнуть згоди та укладуть угоду, Єврокомісія почне "впливати" на Словаччину у питанні реверсних поставок газу через Словаччину до України.

Таким чином українське газове питання вкотре стає залежним від політичних рішень Брюсселя або Москви.

Відповідно сподівання міністра енергетики Едуарда Ставицького відкрити словацькі транзитні ворота виявилися марними.

І вже вдруге за останні півроку його зустріч із секретарем з питань енергетики Єврокомісії Гюнтером Етінгером завершується безрезультатно.

Більше того, Словаччина вже вдруге підводить Україну, оскільки ще у травні словацький оператор Eustream обіцяв розпочати реверс. І навіть оголошував про тестові прокачки газу.

Але якщо у травні на перешкоді неформально став "Газпром", то у вересні на перешкоді також неформально вже стала сама Єврокомісія.

Хоча, навіть після підписання асоціації не зникне проблема "Газпрому" та його впливу на Eustream. І віртуальний реверс без згоди "Газпрому" буде неможливим.

Сподівання на те, що заради декількох мільярдів реверсного газу для України, Єврокомісія буде вносити зміни до європейського енергетичного законодавства - це віра у чудо. Метою таких змін мало би стати обмеження права "Газпрому" дотримуватися контракту із Словаччиною, який діятиме до 2028 року.

У кращому випадку для України Єврокомісія у 2014 році внесла би спеціальні зміни до третього енергетичного пакету, які би дозволили обмежити права російського газового монополіста на ринку ЄС.

Для європейців нині критично обмежити вплив "Газпрому" на газопроводи OPAL і NEL, які є продовженням "Північного потоку".

Власне, такими змінами могла би також скористатися словацька Eustream. І в такому випадку Україна та Словаччина могли би здійснювати операції із віртуальним реверсом в обхід договору із "Газпромом".

За таких умов міністру енергетики Ставицькому не залишається нічого іншого як зосередити свою увагу на домовленостях із Румунією, де проходить останній коридор потенційних реверсних поставок газу. Його потужність удвічі більша, ніж угорського напряму.

Якщо через пункт Угорщини Берегове можна поставити у реверсивному напрямку 1-2 мільярда кубометрів, то через Орлівку - пункт Румунії - можна отримувати з ЄС до 3-4 мільярдів кубометрів.

Тим паче, що нині на руку Україні грає фактор скорочення транзиту російського газу у напрямку Румунії, Болгарії і Туреччини. А це означає, що "труба" буде вільною і її можна буде використовувати у визначений час для організації реверсу.

Особливо зменшує закупівлі Туреччина, яка за підсумками поточного року купить у "Газпрому" менше газу на 10%. Відповідно, замість 27 мільярдів Туреччина отримає 24-25 мільярдів кубометрів. Різницю у 2-3 мільярди "спокійно" могла би отримати Україна.

Отож, поки словацький реверс чекатиме своєї долі за результатами саміту Україна-ЄС, то румунський реверс має шанс відбутися вже у жовтні цього року.Коментарі

Додати коментар


Читайте у розділі

Відео

Загрузка...

Тест-драйв

закрити
E-mail
Пароль
Також, ви можете авторизуватись через Facebook Facebook login

Якщо ви не зареєстровані, пройдіть цю просту процедуру.