"Операція-денаціоналізація": як уряд продаватиме Укргазбанк та банк "Київ"

Павло Харламов, РЕ

Продаж двох рекапіталізованих банків, у які держава вклала більше 21 мільярда гривень, є ласим шматком для бюджету.

Тим не менше, враховуючи складну ситуацію на ринку та негативне відношення інвесторів до України, повернути навіть десяту частину цих коштів буде великим везінням. І лише за умови, що знайдуться бажаючі придбати активи з сумнівною історією.

Півтори роки тому, 15 березня 2012 року, верховна рада прийняла закон "Про особливості продажу пакетів акцій, що належать державі у статутному капіталі банків, у капіталізації яких взяла участь держава", який став точкою відліку у процесі продажу "Укргзабанку" та банку "Київ".

Причому "Родовід банк", який також був врятований за рахунок бюджетних коштів, держава поки що продавати не збирається, залишивши за ним статус санаційного банку до 2017 року.

Рішення про продаж пакетів рекапіталізованих банків мало бути прийняте до початку 2013 року.

А власне безпосередньо рішенню мала передувати ціла низка різноманітних процедур: вибір радника-консультанта, що буде супроводжувати пошук потенційних інвесторів та передачу пакетів акцій новому власнику, аудит і оцінка фінансового стану банків у тому числі.

Тим не менш, незважаючи на встановленні часові рамки, уряд спромігся зрушити процес пошуку потенційних інвесторів лише у серпні поточного року, коли Мінфін оголосив про проведення процедури закупівлі послуг радника з продажу пакетів акцій банку "Київ" та "Укргазбанку".

З одного боку неспішність влади у розгляді цього питання є зрозумілою: держава ніколи не зможе повернути вкладені у спасіння цих банків 21,65 мільярда гривень, і це буде значним «мінусом» у очах електорату.

Кошти, витрачені на рекапіталізацію у 2009-2011 роках, мільярдів гривень

Джерело: Міністерство фінансів

З іншого боку, більшість країн, які також вдавалися до рекапіталізації у банківському секторі, вже давно закрили питання перепродажу націоналізованих банків

Наприклад, це Португалія чи сусідня Росія. Тому затягування продажу "Укргазбанку" та банку "Київ" виглядає як неспроможність влади здійснити приватизацію цих установ, і довести, що рекапіталізація була обґрунтованим кроком.

Для того, щоб з’ясувати, як саме буде проходити пошук інвесторів для державних банків, а також які шанси, що дві вищезгадані установи будуть дійсно продані, "Реальна економіка" звернулася до Міністерства Фінансів і безпосередньо до директора департаменту фінансової політики Мінфіну Тетяни Сисоєвої.

Тим не менш, Тетяна Петрівна категорично відмовилась від інтерв’ю нашому виданню, але прес-служба міністерства все ж таки підготувала письмові відповіді на ті запитання, що було надіслано до пані Сисоєвої.

Тому, ми вирішили опублікувати їх у "первинному" вигляді, залишаючи тональність Мінфіну, але із власними коментарями, відповідати на які не захотіла Сисоєва.

Міністерство фінансів України розглянуло запит Інтернет-видання "Реальна економіка" та в межах компетенції надає відповіді на поставлені запитання.

Щодо питання "З'явилась інформація, що Мінфін почав пошук радника щодо продажу пакетів акцій Укргазбанку та банку Київ. Скільки часу відведено на ці процедури?"

Процедура закупівлі та строки проведення відкритих торгів визначаються Законом України "Про здійснення державних закупівель". Відповідно до зазначеного Закону Мінфіном 12 серпня 2013 року оголошено про проведення процедури закупівлі послуг радника та до 12 вересня 2013 року триватиме подання та розкриття пропозицій конкурсних торгів. Для розгляду та оцінки пропозицій конкурсних торгів, визначення переможця та укладання договору з ним буде потрібно не менше місяця.

Коментар "РЕ": "Таким чином, якщо врахувати, що за словами президента радника мали обрати ще на початку 2013 року, уряд значно "спізнився" із завданням Віктора Януковича".

Щодо питання "В одному інтерв'ю Ви казали, що радником все ж таки має бути компанія зі світовим ім'ям. Чи не змінили Ви свою думку? Можливо підходящі кандидати вже є в Україні?"

Кваліфікаційні критерії до радника визначені статтею 6 Закону України "Про особливості продажу пакетів акцій, що належать державі у статутному капіталі банків, у капіталізації яких взяла участь держава", якими зокрема передбачено наявність не менш як двадцятирічного досвіду надання консультацій урядам держав у сфері продажу державних банків, наявність представництв, розташованих в Україні та щонайменш як в шести державах Європейського Союзу та інші.

Виходячи із зазначених критеріїв це все ж таки має бути компанія зі світовим ім’ям.

Коментар "РЕ": «Насправді, не зовсім зрозуміло, чому було встановлено саме такі критерії відбору, оскільки на локальному ринку достатньо компаній, що мають великий досвід в угодах по злиттю та поглинанню, у тому числі - і у фінансовій сфері. Вони знають особливості локального ринку, та специфіку українського банківського сектору. А їх послуги коштують значно менше, ніж "компаній зі світовим імям", а відтак, обійдуться дешевше для держбюджету. Але, вочевидь, економити - не в інтересах уряду".

Щодо питання "Ви підтримуєте злиття Укргазбанку та банку Київ? Якщо ні, то чому?"

Відповідно до статті 80 Закону України "Про акціонерні товариства" злиття, приєднання, поділ, виділ та перетворення акціонерного товариства здійснюються за рішенням загальних зборів акціонерів. На сьогодні рішення щодо злиття АТ "Укргазбанк" та ПАТ "АКБ "Київ" не прийнято.

Коментар "РЕ": "Відповіді на питання немає. І це дивно, оскільки Національний банк зі свого боку відкрито заявив, що підтримає злиття цих банків. Більше того, рішення за основними напрямками діяльності та подальшої стратегії розвитку банків, у тому числі з реорганізації та докапіталізації, приймає саме Мінфін, тому незрозуміло, чого міністерство уникає коментарів".

Щодо питання "Якою може бути ціна банків на даний момент? Наскільки вона забезпечить повернення вкладених у банки коштів?"

Відповідно до Закону України "Про особливості продажу пакетів акцій, що належать державі у статутному капіталі банків, у капіталізації яких взяла участь держава" Мінфін залучає радника з продажу пакетів акцій банків, у капіталізації яких взяла участь держава, який проводить оцінку з урахуванням ринкової вартості, поточного фінансового стану банків та обсягу коштів, які спрямовані державою на капіталізацію банків і за результатами складає звіт. Тому відповідь на дане питання є передчасною.

Коментар "РЕ": "Відповідь логічна, але потрібно відзнчити, що у поточній ринковій ситуації продаж будь-якого банківського активу є невигідним. Особливо з такою "історією" як в "Укргазбанкв", а особливо банку "Київ", у якого доля резервів під знецінення кредитів складає 169% усього кредитного портфелю. І не виключено, що запропонована у підсумку ціна не влаштує уряд, а тому питання продажу буде ще раз відкладено".

Щодо питання "Що кажуть стосовно пошуку інвесторів іноземні експерти, наприклад МВФ? Чи взагалі проводив Мінфін консультації з експертами фонду?"

Як передбачено Законом України "Про особливості продажу пакетів акцій, що належать державі у статутному капіталі банків, у капіталізації яких взяла участь держава" радником з продажу пакетів акцій банків мають бути надані рекомендації, в тому числі, щодо відбору стратегічних інвесторів.

Залучення міжнародно визнаного радника для оцінки потенціалу банків, у капіталізації яких взяла участь держава, є загальносвітовою практикою. Питання щодо ситуації навколо капіталізованих банків та стану залучення радника неодноразово обговорювалось з міжнародними фінансовими організаціями.

Коментар "РЕ": "Знову відповідь неконкретна. І не дивно, що Мінфін її уникає, оскільки ще у 2011 році МВФ наполегливо радив урядові ліквідувати банк "Київ", а також "Родовід банк". Тому що спеціалісти фонду підрахували, до дешевше було виплатити вклади населення через Фонд гарантування вкладів і ліквідувати всі проблемні фінустанови, а у спостережну раду "Укргазбанку" повернути представників колишніх акціонерів, найбільшим з яких є його колишній мажоритарний власник Василь Горбаль".

Щодо питання "Чи не розглядався альтернативний сценарій з приєднання "Укргазбанку2 та банку "Київ" до існуючих державних банків?"

На даний, час такий сценарій не розглядається. Водночас технічним завданням для радника передбачається надання пропозицій щодо заходів з підвищення вартості пакетів акцій банків. Можливо в рамках виконання цього завдання радником, у разі його обрання, будуть запропоновані подальші альтернативні сценарії. Такі заходи, зокрема, пов’язані з оптимізацією бізнес-процесів, забезпечення прибутковості, очищенням балансів банків від проблемної заборгованості.

Коментар "РЕ": "Відверто кажучи, враховуючи обсяг державних коштів, які було про інвестовано у рекапіталізовані банки, і кількість виявлених порушень, особливо пов’язаних з "Родовід банком", складно уявити, що кінцева вартість банків може бути суттєво підвищена.

Тим більше, що багаторічна боротьба банкірів з "проблемною" заборгованістю так і не дала очікуваних результатів. У той же час, саме приєднання до вже працюючих в Україні банків є більш ймовірним сценарієм.

Тим більше, що попит на такі активи саме з боку вітчизняних інвесторів є, згадуючи купівлю останнім часом банків такими бізнесменами як Вадим Новинський, Микола Лагун чи Олександр Адарич".

Щодо питання "Якщо припустити, що покупця не вдасться знайти, чи може бути розглянутий варіант відмови від продажу? І який час відведено на продаж взагалі?".

На сьогодні важко визначити строки продажу, проте Законом України "Про особливості продажу пакетів акцій, що належать державі у статутному капіталі банків, у капіталізації яких взяла участь держава" встановлено, що рішення про продаж пакетів акцій банків приймає Уряд на підставі пропозицій Мінфіну, підготовлених з урахуванням рекомендацій радника.

Таким чином, термін продажу банків визначатиметься у відповідності до запропонованих радником строків та за наявності сприятливої ринкової ситуації.

Коментар "РЕ": "Цією відповіддю Мінфін намагається дати зрозуміти, що ніяких гарантій, що уряд зможе передати "Укргазбанк" так банк "Київ" у приватну власність, немає, як само незрозуміло, скільки цей процес буде тягнутися.

І це знову повертає у питання щодо ціни, і наштовхує на думку, що до продажу банків держава так і ризикує не дійти".Коментарі

Додати коментар


Читайте у розділі

Відео

Загрузка...

Тест-драйв

закрити
E-mail
Пароль
Також, ви можете авторизуватись через Facebook Facebook login

Якщо ви не зареєстровані, пройдіть цю просту процедуру.