Чи продасть Microsoft смартфонів на 1,7 мільярда?

Ігор Мягченков, для РЕ

Купівля Редмондом (місце, де розташована штаб-квартира Microsoft – "РЕ") компанії Nokia і майбутня зміна глави Microsoft може призвести до революції на ринку комп'ютерів і смартфонів.

І в Україні такі зміни будуть особливо контрастними.

Очікувана несподіванка

Глава корпорації Microsoft Стів Балмер 23 серпня 2013 року заявив про те , що протягом року піде у відставку. Ця новина була несподіваною, проте аналітики IT -ринку і акціонери софтверного гіганта сприйняли її з полегшенням.

Досить сказати, що незабаром після спічу Балмера акції редмондськой корпорації подорожчали на 8%. Отже, на думку операторів IT-ринку без керівної ролі онука пінського кравця Шлойме Дворкіна справи у Microsoft підуть набагато краще. Чому?

За підсумками 2012 року журнал Forbes визнав Стіва з Редмонду найгіршим генеральним директором серед керівників американських корпорацій і закликав його негайно залишити свій пост. Прийнявши у 2000 році корпорацію з вартістю акцій 60 доларів, Балмер обвалив її до 20 доларів, а потім насилу зміг її підняти до 30 доларів.

За відставку Стіва Балмера наполегливо виступав Мейсон Морфіт - глава одного з найбільших інвесторів корпорації Microsoft інвестиційного фонду ValueAct Capital. На думку Wall Street Journal, інвест-активіст Морфіт незабаром увійде до ради директорів корпорації Microsoft .

Як вважає аналітик компанії Moor Insights & Strategy Патрік Мурхед , головною причиною відставки Балмера став провал нових операційних систем Windows 8, Windows RT і Windows Phone. Повним крахом завершилася планшетна програма, інспірована нинішнім главою Microsoft.

За підсумками четвертого кварталу 2012-2013 фінансового року акціонерам редмондської корпорації через погані продажі планшета Microsoft Surface RT довелося списати 900 мільйонів доларів.

Де схований корінь прорахунків Стіва Балмера?

Стів проти Стіва

Успіхи корпорацій Apple і Microsoft безпосередньо пов'язані зі Стівом Джобсом і Біллом Гейтсом. Обом лідерам були притаманні неймовірна інтуїція, працьовитість і здатність брати відповідальність на себе, а також вміння збирати ефективні команди.

Але в їх взаєминах є ще одна дивна риса. Багато сьогоднішніх бестселерів Apple є дітищами Білла Гейтса. Наприклад, планшети з сенсорним екраном - вони керувалися наспіх пристосованою сенсорною версією Windows XP.

Але оскільки нові бізнес-напрями заважали розвитку ОС Windows та пакету Office, корпорація Microsoft не приділяла новинкам належної уваги. У результаті прибуток від продажу смартфонів Apple iPhone в першому кварталі 2012 року перевищив сумарну виручку Microsof від усіх бізнесів за той же період - 22,7 і 17,4 мільярда доларів відповідно.

Велика заслуга в таких гнітючих для Редмонда показниках належить Стіву Балмеру. Наприклад, в 2008 році глава Microsoft висміяв Apple iPhone і зазначив, що жоден бізнесмен не візьме в руки подібну іграшку.

Ця помилка виявилася системною.

Замість того, щоб проаналізувати помилки і залучити до "розбору польотів" незалежних аналітиків, глава софтверного гіганта замкнув всі процеси на себе. Як виявилося, Балмер дуже хороший продавець, але стратег з нього нікудишній.

Особливо в тих випадках, коли корпорації Редмонду довелося наздоганяти Купертіно.

Своїм головним прорахунком Стів Балмер вважає операційну систему Windows Vista (інакше WinVI - натяк на те , що Vista є шостим покоління Windows; на його розробку корпорація Microsoft витратила двісті людино-років).

Але при цьому він замовчує, що Vista з ефектним інтерфейсом була спробою "передизайнити" Apple MacOS X. Сконцентрувавшись на інтерфейсі нової ОС і прагнучи пустити "Вісту" у продаж якомога швидше, редмондський Стів викинув 30 листопада 2006 року на ринок сирий продукт, який за кількістю помилок перевершив навіть жахливу "яблучну" систему MacOS 8.0.

Цю сентенцію підтверджує статистика: якщо в жовтні 2009 року частка Vista в сегменті Windows-комп'ютерів досягала за даними агентства W3Schools 18,6 %, то станом на травень 2013 вона впала до 2,1 %.

І все-таки головні помилки Стіва Балмера пов'язані не з Vista. Вони пов'язані з прагненням наздогнати і перегнати Стіва Джобса.

Балмеру не давав спокою успіх смартфону iPhone, який він паталогічно ненавидить, і планшету iPad . Щоб видавити телефон Стіва Джобса з ринку з його подачі корпорація Microsoft вплуталася в альянс з потопаючою через недалекоглядність фінських топ-менеджерів компанією Nokia і в розробку мобільної ОС Windows Phone.

Більше того, прагнучи потіснити "яблучні" планшети iPad, Балмер віддав наказ про розробку системи Windows RT і планшетів сімейства Surface.

Той факт, що "бюджетний" Surface RT виявився дорожчим, ніж топовий iPod, главу Microsoft не збентежив. Апаратно-програмна гілка RT вже практично похована, а ігри з Windows Phone закінчилися тим, що корпорації Microsoft довелося купити компанію Nokia.

Фінський гамбіт

Стратегічне партнерство між Microsoft і Nokia було оформлено в лютому 2011 року. З того часу в порятунок фінської компанії Редмонд вклав приблизно 2 мільярдів доларів. У розробку і просування Windows Phone було вкладено стільки ж.

У результаті частка Nokia на глобальному ринку WP-фонів перевищила 80%. У таких умовах іншим виробникам смартфонів вже не мало сенсу переходити на нову платформу.

Навіть коли за допомогою адвокатів корпорація Microsoft домоглася того, щоб ліцензійні відрахування на її користь становлять 15 доларів з кожного андрофона, ніхто не побіг в Редмонд за ліцензією на WP .

Так, HTC, Samsung, Acer і ще кілька компаній випустили по декілька WP-фонів. Але це були пілотні моделі для вивчення попиту. А його якраз і не виявилось. За даними компанії IDC за результатами першої половини 2013 року в рейтингу мобільних ОС WP займає почесне третє місце з часткою ринку аж 3,9 %.

Це майже в 20 разів менше частки Android. У такій ситуації корпорація Microsoft була змушена придбати Nokia - якби фінська компанія збанкрутувала, то Редмонду довелося б списати понад 4 мільярдів доларів, вкладених в спробу витіснити з ринку ненависних Стіву Балмеру "айфонів".

Ця операція була здійснена 4 вересня 2013 і обійшлася американцям в 7,2 мільярда доларів - 5 мільярдів було витрачено на купівлю виробничих активів і персоналу Nokia, а ще 2,2 мільярди на патентний портфель.

Але це не все! За умовами угоди в штат корпорації Microsoft перейде 32 тисячі співробітників компанії Nokia, що збільшить щорічні витрати Редмондців ще на 0,5 мільярда.

Крім того, до ради директорів Microsoft увійдуть топ-менеджери Nokia, включаючи нинішнього керівника фінської компанії колишнього топ-менеджера Microsoft Стівена Елопа. За умовами контракту їм виділено опціон у вигляді акцій софтверного гіганта. Розмір цього опціону становитиме не менше 2 мільярдів доларів.

Нарешті, корпорація Microsoft зобов'язується профінансувати нові напрямки бізнесу компанії Nokia - хмарні технології для наземних і рухливих об'єктів, навігаційні системи та електронну картографію, а також телекомунікаційне обладнання для мобільних мереж четвертого покоління. Це ще 2 мільярда доларів.

Таким чином, купівля Nokia обійдеться у підсумку корпорації Microsoft в 15 мільярдів доларів з урахуванням коштів, які вже витрачені на колишнього партнера по Windows Phone. А також остаточно віджене від WP сторонніх виробників смартфонів.

Але як відставка Балмера і покупка Nokia вплинуть на світовий ринок комп'ютерів і мобільних телефонів?

Війна чи революція?

Вдумливий аналіз ринку Windows-ПК показує парадоксальну річ: він зовсім не падає. Якщо підсумувати продажі ноутбуків, трансформерів та десктопів, то він навіть зростає. За різними оцінками його щорічна позитивна динаміка становить від 1,5 до 4%.

Цей процес обумовлений тим, що якими б гарними не були планшети, в багатьох сферах людської діяльності вони не придатні. Спробуйте зверстати на планшеті журнал, скласти річний фінзвіт, обробити фотографії або просто набрати подібну статтю - замучитесь!

А це означає, що у Windows 8 є вагомі шанси на успіх. Чим вони обумовлені ?

Перш за все, появою нових класів ПК. Після відмирання нетбуків ультракомпактні ПК швидко перетворюються на трансформери - detachable computers, які можуть бути як ноутбуками, так і планшетами.

І якщо на платформі Android таких пристроїв стає все менше, то в сегменті Windows 8 вони ростуть, як гриби після дощу.

Стрімко йдуть у минуле величезні системні блоки баштового типу. На зміну їм фактично прийшли моноблоки, з якими теж зручно працювати в сенсорному режимі - і тут Windows 8 поза конкуренцією.

А от потреба в цій ОС при роботі з ноутбуками і ультракомпактними ПК, які можна прикрутити до тильної сторони РК- монітора - нет-топами - не безсумнівна.

Втім, якщо вартість сенсорних дисплеїв не буде сильно відрізнятися від вартості класичних моніторів, то сенсорні можливості Windows 8 будуть затребувані і тут.

Є тільки дві сфери, де системним блокам баштового типу нічого не загрожує - ігрові та інженерно-дизайнерські комп'ютери. Але за даними аналітичного відділу компанії Lenovo, частка ігрових комп'ютерів на світовому ринку дорівнює 13%, для України цей показник становить менше 10%.

При цьому багато геймерів самі є кваліфікованими збирачами і найчастіше збирають системні блоки власними силами. Що ж стосується інженерів і дизайнерів, то вони, зазвичай, користуються брендовими ПК з встановленою заздалегідь Windows або сучасними високопродуктивними моноблоками.

Світові потреби в інженерно-дизайнерських ПК становлять близько 6%, а в Україні - менше 3%.

Для вітчизняного ринку цей тренд загрожує зникненням компаній, що займалися збиранням комп'ютерів. До 2015 року найбільші з них втримаються на плаву завдяки дешевим закупівлям стокових материнських плат і процесорів, що дозволить довести відношення вартості брендових ПК до вартості пари "самокрутка" плюс монітор до 2-4.

Але після того, як стокові запаси будуть вичерпані, діяльність збирачів припиниться.

Ситуація на ринку смартфонів менш однозначна. За даними компанії IDC, сьогодні у світі чотири мільярди осіб користуються простими мобільними телефонами. У найближчі роки більшість з них поміняє трубки на смартфони. На які саме? У експертів немає єдиної думки.

За словами керівника департаменту нових проектів корпорації Microsoft Сема Джорджа 42% власників просто "мобілок" міняють їх на WP- фони. Іншими словами Редмонд розраховує продати близько 1,7 мільярда WP- фонів, які замінять просто мобільні телефони. Наскільки близька ця цифра до істини?

У квітні 2013 року частка пропозицій WP-фонів на українському ринку смартфонів досягала 17,51%. Але вже в серпні вона впала до 6,81%.

Таким чином, в Україні - одній з найбільших країн третього світу - попит на WP-фони не стабільний і прогнозувати майбутнє цієї системи складно. Адже більшість потенційних покупців інтелектуальних телефонів проживає саме в країнах третього світу.

А популярність смартфонів тут багато в чому буде визначатися ціною. До недавнього часу WP-фони мали завищену вартість і не могли конкурувати з андрофонамі. Проте в контракті на купівлю компанії Nokia корпорацією Microsoft є пункт про те, що платформи S30 (просто мобілки) і S40 (напів-смартфони) також підуть під юрисдикцію Редмонду.

Значить, програмісти Microsoft мають намір довести "інтелект" трубок Nokia Asha до рівня смартфонів. Це дозволить американській корпорації випустити на ринок WP-фони за дуже привабливою ціною.

За оцінками "Реальної Економіки" на українському ринку вона становитиме від 550-600 гривень.

Поява ультрабюджетних інтелектуальних моделей Nokia може радикально змінити ситуацію на смартфон-ринку країн, що розвиваються.

Принаймні аналітик компанії IDC Франсіско Джеронімо впевнений, що до 2017 року частка WP- фонів становтиме 10,2% ринку смартфонів.

Питання тільки в тому, чи дозволить така частка окупити 15 мільярдів доларів, вкладених в новий для Microsoft напрямок.Коментарі

Додати коментар


Віктор

А чому всі вважають купівля навмисно заваленої засланим козачком Майкрософту фірми Нокіа не буде черговим провалом як з Сюрфесом та останніми операційками?На мою думку то остання найбільша їх помилка перед остаточним крахом і перетворенням на гігантського патентного троля.

Читайте у розділі

Відео

Загрузка...

Тест-драйв

закрити
E-mail
Пароль
Також, ви можете авторизуватись через Facebook Facebook login

Якщо ви не зареєстровані, пройдіть цю просту процедуру.