Правительство Украины располагает на валютном счете почти $1,9 млрд
Правительство Украины располагает на валютном счете почти $1,9 млрд
Улюкаев назвал $40 за баррель нефти реалистичной ценой
Ряд депутатов предлагает ввести санкции против "Роснефти"
Число иностранных туристов достигло рекордных 1,2 млрд в 2015 году
ДТЭК возобновил прием угля шахт Львовско-Волынского бассейна
ЕС вводит универсальную профессиональную карту
"Укргазвыдобування" в 2015г снизило добычу газа на 3,9%
Чистый отток капитала из России в 2015 году составил $56,9 млрд.
Олланд ввел чрезвычайное экономическое положение во Франции
Сельхозпроизводство в Украине в 2015г сократилось на 4,8% - Госстат
Как нам обустроить "Нафтогаз"?
Валентин Землянський
Что год грядущий нам готовит?
Едуард Бразас
Перспективы мировой экономики во второй половине 2019 — первой половине 2020 года
Кидали на службі у Попова
Роман Шпек: Найскладнішим з урахуванням обсягів зовнішніх зобов’язань і стану економіки буде 2015 рік
Доходи держбюджету скоротились на 1,4%
З початку року дефіцит держбюджету зріс майже в два рази
Державний бюджет: хронічне невиконання плану
Україна вчасно розраховується з боргами
Ще близько місяця тому в Кабінеті міністрів велася запекла дискусія щодо секвестру державного бюджету.
І хоча крок з урізання витрат державної скарбниці здавався просто неминучим, оскільки її наповнення виконується надзвичайно погано, уряд раптово заявив, що перегляду бюджетних витрат у бік скорочення не буде.
Проблеми з наповненням бюджету проявилися ще на початку року. Так, за підсумками 1 кварталу дефіцит зведеного бюджету досяг 5,7 мільярда гривень, що у вісім разів більше, ніж у 1 кварталі 2012 року.
При цьому доходи бюджету за січень-березень поточного року в річному обчисленні виросли на 8,4%, а витрати - на 13,2%. Для порівняння в 1 кварталі 2012 порівняно з 1 кварталом 2011 року зростання доходів склало 16,8%, витрат - 17,2%.
І за підсумками 5 місяців картина лише ускладнилася: дефіцит досяг 21,7 мільярда гривень, а це в 4,5 разів більше результату січня-травня 2012 року. Доходи за цей же період в річному співвідношенні виросли на 2,5%, а витрати - на 13%.
Оприлюднені підсумки семи місяців також виявилися невтішними: дефіцит бюджету зріс у 1,8 рази до 30,3 мільярда гривень. А це явно говорить про те, що річний бюджет також не виправдає очікувань, оскільки при таких темпах досягти планового показника дефіциту в розмірі 50,6 мільярда гривень за підсумками року буде дивом.
Однією з причин ситуації, що склалася, стали нереалістичні макропоказники, які були закладені в документі. Наприклад, Кабінет міністрів замахнувся на зростання реального ВВП за 2013 на рівні 3,4%, хоча багато міжнародних організацій взагалі сумніваються, що ВВП продемонструє позитивну динаміку.
Причому їхні прогнози здаються більш реалістичними, оскільки як за підсумками 1, так і 2 кварталу реальний ВВП впав на 1,3%.
Динаміка ВВП України у 2011-2013 роках, %
Джерело: Держстат
Крім того, якщо за 8 місяців плани передбачали збільшення надходжень до бюджету на 5%, то реальні надходження становили 217,6 мільярда гривен, а це на 1,4% менше плану.
Однак Кабмін вирішив усіх здивувати і всупереч напрузі в бюджетній сфері відмовитися від секвестру.
На думку першого заступника міністра економічного розвитку і торгівлі Анатолія Максюти, в середині вересня переглядати бюджет занадто пізно, тому що вже проведені тендери і укладені контракти.
"Скорочувати бюджет сьогодні небезпечно, оскільки це може призвести до небажаних наслідків - збільшення кредитної заборгованості, яка створить проблеми для реального сектора економіки", - вважає заступник міністра.
Зокрема, уряд розраховує, що за рахунок хорошого врожаю - аграрії мають намір зібрати 53-54 мільйона тон зернових, планові показники бюджету вдасться підтягнути, хоча в Кабміні і не заперечують, що зростання ВВП буде менше, ніж 3,4%.
Водночас директор департаменту податкового та митного аудиту Міністерства доходів і зборів України Сергій Крухмальов запевняє, що сильного просідання бюджету немає.
На його думку, максимальна активність підприємств, і, як наслідок, сплеск податкових надходжень очікується лише за підсумками 3-4 кварталу. Також Крухмальов заявив, що на приплив податків до держскарбниці істотно вплинули торгові розбіжності з Росією, через які Україна недоотримала 3 мільярди гривень.
Він підкреслив, що зростання митних і податкових надходжень до бюджету адекватне сьогоднішньому ВВП.
Але ринкові експерти не бачать у бюджетній політиці такого оптимізму, як чиновники.
"Функцією уряду має бути не управління проектами, а управління очікуваннями. І ОВДП повинні йти не на фінансування дефіциту бюджету, а на реальний сектор економіки", - вважає старший радник "Альфа-Банку" Роман Шпек, за оцінками якого ВВП у 2014 році зросте не більше ніж на 2,5%.
А деякі опозиціонери налаштовані зовсім радикально.
"За рахунок доходів неможливо закрити бюджетні дірки. Цей рік вже втрачено. Тому вирівняти ситуацію з бюджетом допоможе повна ліквідація пільг, через які держскарбниця щорічно недоотримує 93-95 мільярдів гривень" - впевнений екс-міністр фінансів України Віктор Пинзеник.
З ним погоджується і колишній виконуючий обов'язки міністра фінансів в Кабміні Юлії Тимошенко Ігор Уманський. Він впевнений у тому, що питання секвестру в цьому році вже закрито, а ті 45 мільярдів гривень, які бюджет недоотримає, фінансуватимуться за рахунок доходів наступних періодів.
Однак, дуже велике питання, яким буде бюджет 2014 року.
Адже якщо вірити джерелам "РЕ" в бюджетному комітеті, влада має намір дуже сильно збільшити соціальні витрати, що не дивно напередодні року президентських виборів.
Проте в цьому випадку незрозуміло, яким чином буде забезпечуватися дохідна частина, так як обґрунтованих передумов для зростання економіки та ділової активності поки що немає.
В анналах світової історії це авто пам'ятне тим, що, бунтівники-спецназівці зуміли на зрешеченому кулями авто та на пробитих колесах вивезти з-під перехресного вогню президента Франції Шарля де Голля.