Уряд вирішив обійтися без секвестру

Дар'я Кравченко, РЕ

Ще близько місяця тому в Кабінеті міністрів велася запекла дискусія щодо секвестру державного бюджету.

І хоча крок з урізання витрат державної скарбниці здавався просто неминучим, оскільки її наповнення виконується надзвичайно погано, уряд раптово заявив, що перегляду бюджетних витрат у бік скорочення не буде.

Проблеми з наповненням бюджету проявилися ще на початку року. Так, за підсумками 1 кварталу дефіцит зведеного бюджету досяг 5,7 мільярда гривень, що у вісім разів більше, ніж у 1 кварталі 2012 року.

При цьому доходи бюджету за січень-березень поточного року в річному обчисленні виросли на 8,4%, а витрати - на 13,2%. Для порівняння в 1 кварталі 2012 порівняно з 1 кварталом 2011 року зростання доходів склало 16,8%, витрат - 17,2%.

І за підсумками 5 місяців картина лише ускладнилася: дефіцит досяг 21,7 мільярда гривень, а це в 4,5 разів більше результату січня-травня 2012 року. Доходи за цей же період в річному співвідношенні виросли на 2,5%, а витрати - на 13%.

Оприлюднені підсумки семи місяців також виявилися невтішними: дефіцит бюджету зріс у 1,8 рази до 30,3 мільярда гривень. А це явно говорить про те, що річний бюджет також не виправдає очікувань, оскільки при таких темпах досягти планового показника дефіциту в розмірі 50,6 мільярда гривень за підсумками року буде дивом.

Однією з причин ситуації, що склалася, стали нереалістичні макропоказники, які були закладені в документі. Наприклад, Кабінет міністрів замахнувся на зростання реального ВВП за 2013 на рівні 3,4%, хоча багато міжнародних організацій взагалі сумніваються, що ВВП продемонструє позитивну динаміку.

Причому їхні прогнози здаються більш реалістичними, оскільки як за підсумками 1, так і 2 кварталу реальний ВВП впав на 1,3%.

Динаміка ВВП України у 2011-2013 роках, %

Джерело: Держстат

Крім того, якщо за 8 місяців плани передбачали збільшення надходжень до бюджету на 5%, то реальні надходження становили 217,6 мільярда гривен, а це на 1,4% менше плану.

Однак Кабмін вирішив усіх здивувати і всупереч напрузі в бюджетній сфері відмовитися від секвестру.

На думку першого заступника міністра економічного розвитку і торгівлі Анатолія Максюти, в середині вересня переглядати бюджет занадто пізно, тому що вже проведені тендери і укладені контракти.

"Скорочувати бюджет сьогодні небезпечно, оскільки це може призвести до небажаних наслідків - збільшення кредитної заборгованості, яка створить проблеми для реального сектора економіки", - вважає заступник міністра.

Зокрема, уряд розраховує, що за рахунок хорошого врожаю - аграрії мають намір зібрати 53-54 мільйона тон зернових, планові показники бюджету вдасться підтягнути, хоча в Кабміні і не заперечують, що зростання ВВП буде менше, ніж 3,4%.

Водночас директор департаменту податкового та митного аудиту Міністерства доходів і зборів України Сергій Крухмальов запевняє, що сильного просідання бюджету немає.

На його думку, максимальна активність підприємств, і, як наслідок, сплеск податкових надходжень очікується лише за підсумками 3-4 кварталу. Також Крухмальов заявив, що на приплив податків до держскарбниці істотно вплинули торгові розбіжності з Росією, через які Україна недоотримала 3 мільярди гривень.

Він підкреслив, що зростання митних і податкових надходжень до бюджету адекватне сьогоднішньому ВВП.

Але ринкові експерти не бачать у бюджетній політиці такого оптимізму, як чиновники.

"Функцією уряду має бути не управління проектами, а управління очікуваннями. І ОВДП повинні йти не на фінансування дефіциту бюджету, а на реальний сектор економіки", - вважає старший радник "Альфа-Банку" Роман Шпек, за оцінками якого ВВП у 2014 році зросте не більше ніж на 2,5%.

А деякі опозиціонери налаштовані зовсім радикально.

"За рахунок доходів неможливо закрити бюджетні дірки. Цей рік вже втрачено. Тому вирівняти ситуацію з бюджетом допоможе повна ліквідація пільг, через які держскарбниця щорічно недоотримує 93-95 мільярдів гривень" - впевнений екс-міністр фінансів України Віктор Пинзеник.

З ним погоджується і колишній виконуючий обов'язки міністра фінансів в Кабміні Юлії Тимошенко Ігор Уманський. Він впевнений у тому, що питання секвестру в цьому році вже закрито, а ті 45 мільярдів гривень, які бюджет недоотримає, фінансуватимуться за рахунок доходів наступних періодів.

Однак, дуже велике питання, яким буде бюджет 2014 року.

Адже якщо вірити джерелам "РЕ" в бюджетному комітеті, влада має намір дуже сильно збільшити соціальні витрати, що не дивно напередодні року президентських виборів.

Проте в цьому випадку незрозуміло, яким чином буде забезпечуватися дохідна частина, так як обґрунтованих передумов для зростання економіки та ділової активності поки що немає.Коментарі

Додати коментар


Читайте у розділі

Відео

Загрузка...

Тест-драйв

закрити
E-mail
Пароль
Також, ви можете авторизуватись через Facebook Facebook login

Якщо ви не зареєстровані, пройдіть цю просту процедуру.