Ахметов монополізує генерацію

Олена Герасимова, для РЕ

12 березня Фонд державного майна України оприлюднив результати експертної оцінки 25% статутного фонду ПАТ "Дніпроенерго".

За результатами експертизи, проведеної компанією-оцінювачем - ТОВ "УСК консалтинг", ринкова вартість цього активу становить 1,1797 мільярда гривень.

Як повідомлялося, 11 січня відбувся конкурс з продажу блокуючого пакета акцій "Дніпроенерго", переможцем якого стало ТОВ "Дтек". Оскільки "Дтек" була єдиним учасником конкурсу, за законодавством, цей актив може бути продано претенденту лише за ринковою ціною, визначеною шляхом експертної оцінки.

За даними прес-служби ФДМ, "Дтек", яка в ході конкурсу запропонувала за нього 1,1741 мільярда гривень, що лише на 0,1 мільйона гривень більше стартової ціни, вже дала згоду придбати його за ціною, встановленою "УСК консалтинг".

Таким чином, компанія стане власником блокуючого пакета "Дніпроенерго", заплативши за нього ціну, яка лише на 5,7 мільйона гривень перевищує стартову.

Все під контролем

Як відомо, "Дтек" - структурний підрозділ ЗАТ "Систем кепітал менеджмент" - СКМ - є найбільшим вертикально-інтегрованим енергетичним холдингом України, до складу якого входить низка вугледобувних шахт, вуглезбагачувальних фабрик, енергогенеруючих та енергорозподільчих компаній.

Зокрема, їй належить 100% статутного фонду компанії "Східенерго", 71,16% "Західенерго" та 71,82% "Київенерго". Крім того, до цього конкурсу "Дтек" вже володіла 47,55% акцій "Дніпроенерго", а тому після завершення угоди в її руках опиняться 72,55% акцій цієї компанії.

Це означає, що протягом останнього часу "Дтек" взяла під контроль чотири з шістьох енергогенеруючих компаній України. У двох інших - "Донбасенерго" і "Центренерго" - найбільшим акціонером є держава в особі НАК "Енергетична компанія України".

Проте в найближчому майбутньому влада планує виставити на продаж великі частки і в статутних фондах цих компаній. Отже, в держвласності залишаться тільки блокуючі пакети акцій всіх шістьох вітчизняних енергогенеруючих компаній, а все інше перейде до рук приватних інвесторів.

Як припускає аналітик ІГ "Арт-капітал" Станіслав Зеленецький, приватизації "Центренерго" слід очікувати вже до кінця 2012 року, а торгів за "Донбасенерго" - в середині наступного. При цьому, на думку директора з розвитку АК Kreston GCG Андрія Попова, найбільш імовірним власником цих активів є та ж "Дтек".

"На те є кілька причин. Крім того, що власник цієї компанії Рінат Ахметов має значний політичний і адміністративний вплив, "Дтек" володіє необхідними грішми і досить ефективно управляє своїми енергетичними активами", - пояснює експерт.

Тобто є всі підстави припускати, що через рік-півтора під контролем "Дтек" опиняться всі шість вітчизняних енергогенеруючих компаній.

Слід зазначити, що вже більше року "Дтек" також домінує і в Раді оптового ринку електроенергії - ОРЕ. Так, з 4 лютого 2011 року його очолює Борис Лісовий, радник генерального директора ТОВ "Сервіс-інвест" - енергопостачальної компанії, яка входить до складу "Дтек".

Крім того, з цього ж часу шість з десяти членів Ради ОРЕ є представниками або "Дтек", або пов'язаних з нею компаній.

Варто також врахувати, що до компетенції цього органа належить як затвердження алгоритму розподілу коштів всіх учасників енергоринку, а це 50 мільярдів гривень на рік, так і формування правил, за якими працює вся галузь.

Тож навіть якщо апетити "Дтек" обмежаться лише тими активами, які вона має зараз, що забезпечує їй контроль майже над двома третинами енергоринку, разом з домінуванням в Раді ОРЕ, це дозволить їй повністю контролювати галузь.

Втім, вважає Зеленецький, держава зможе грати домінуючу роль на енергоринку, оскільки в неї залишається такий важливий інструмент впливу, як Національна комісія регулювання енергетики - НКРЕ. "Однак з просуванням реформ у галузі цей вплив буде поступово зменшуватися", - констатує аналітик.

За новими правилами

Як прогнозують фахівці, паралельно з приватизацією в енергетиці правила гри в ній зазнають радикальних змін.

Якщо зараз всі енергогенеруючі підприємства України продають електроенергію ДП "Енергоринок", яке реалізує її за середньозваженою ціною обласним енергорозподільчим компаням, а ті збувають її кінцевим споживачам - підприємствам і громадянам, то в майбутньому ця схема, швидше за все, стане простішою.

Головним нововведенням буде перехід енергогенеруючих компаній і промислових споживачів на прямі договори, без участі "Енергоринку". Це дозволить їм самим обирати компанії, у яких вони будуть закуповувати електроенергію.

Серед енергогенеруючих компаній є як високорентабельні, чия електроенергія на 30% дешевша за "середньозважену", так і збиткові, чий продукт дорожчий, тому теоретично така перспектива виглядає для промислових споживачів заманливою.

Те, що вона невдовзі стане реальністю, наприкінці 2011 року ясно дало зрозуміти саме керівництво НКРЕ.

Ще однією новацією напевно стане істотне зростання тарифів на електроенергію для громадян. В усякому разі, керівництво "Дтек" вже продемонструвало своє незадоволення нинішніми тарифами.

У лютому генеральний директор "Дтек" Максим Тимченко заявив: "Зараз населення сплачує лише 30% вартості спожитої електроенергії. Тобто фактично наша теплова генерація дотує його щорічно на 28 мільярдів гривень". Це означає, що в перспективі монополіст навряд чи стане з цим самим населенням панькатися.

Отже, за прогнозом Зеленецького, процес перетворень в галузі здійснюватиметься так. Спочатку парламент прийме підготовлений НКРЕ законопроект про ринок електроенергії, розгляд якого може відбутися найближчим часом.

Після цього протягом трьох-чотирьох років буде відбуватися ліквідація "Енергоринку". Зрозуміло, при цьому всі тарифи на електроенергію будуть приведені до економічно обґрунтованого рівня.

"Зараз ціни для промисловості завищені, а для населення занижені. Після усіх змін відбудеться їх вирівнювання. Промисловості це вигідно - вона платитиме менше, ніж зараз, а громадяни платитимуть значно більше", - уточнює експерт.

Попов зазначає, що перехід промисловості на прямі договори дає переваги, перш за все, великим фінансово-промисловим групам, які мають у своєму складі і виробників, і споживачів електроенергії: "Передусім, мова йде про корпорацію СКМ Ахметова".

Щодо інших груп промислових споживачів аналітики не поспішають робити припущення. Однак цілком зрозуміло, що їх перспективи не такі райдужні.

Буде в них вибір чи ні, і наскільки широким виявиться його діапазон, залежить від того, як проходитиме приватизація енергогенеруючих компаній і наскільки суттєвим буде рівень монополізації галузі.

"Вирішальну роль тут гратиме позиція АМКУ. Якщо вона не буде достатньо принциповою, а ринок виявиться остаточно монополізованим, це призведе до необґрунтовано завищених цін на електроенергію і до зниження темпів зростання економіки", - констатує Зеленецький.

Попов застерігає, що наразі загроза монополізації енергоринку з боку "Дтек" є досить великою.

"СКМ не випадково виявилася першою компанією в Україні, що об'єднала три фактори: політичний вплив, значні фінанси та ефективний менеджмент. Перший і другий дозволяють їй вигравати конкуренцію в інших претендентів на стратегічні активи, а останній вигідно відрізняє її від тимчасових гравців періоду первинного накопичення капіталу", - пояснює він.

Зрозуміло, що, монополізувавши енергоринок, СКМ отримає ще один важіль впливу на стан справ в ГМК та інших галузях економіки і отримає ще більше можливостей для подальшого поглинання нових активів.

"Хочеться вірити, що від повної монополізації енергоринок може врятувати якщо не чесна приватизація останніх енергогенеруючих компаній, то, принаймні, збереження в руках держави блокуючих пакетів акцій у їх статутних фондах", - підсумував Попов.Коментарі

Додати коментар


Читайте у розділі

Відео

Загрузка...

Тест-драйв

закрити
E-mail
Пароль
Також, ви можете авторизуватись через Facebook Facebook login

Якщо ви не зареєстровані, пройдіть цю просту процедуру.