Боргова пастка чи як уряд вирішує бюджетні проблеми

Павло Харламов, РЕ

Міністерство фінансів під кінець року зіштовхнулось із падінням попиту на облігації внутрішньої державної позики, продаж яких забезпечував хоча б мінімальний приплив коштів.

Разом із різким подорожчанням зовнішніх запозичень, це ставить під загрозу не тільки виконання бюджету, але й спроможність України розрахуватись за своїми боргами.

Поточний рік видався для державного бюджету надзвичайно важким. Це стосується його недовиконання як з позиції дохідної частини, так і невдалої реалізації боргової політики, що призвела до значного зростання ціни залучених ресурсів.

З одного боку урядові можна знайти виправдання: саме поточний 2013 рік мав стати один з пікових за обсягами погашення державних боргів.

Згідно закону про держбюджет, сума погашення на поточний рік сягає більше 81 мільярда гривень, як за внутрішніми боргами, так і зовнішніми - у 2012 році цей показник складав на 25% менше - 65 мільярдів гривень, а у 2011 році становив 62 мільярда гривень.

Але враховуючи той факт, що домовленості з Міжнародним валютним фондом досі залишаються міфічними, а золотовалютні резерви не витримують навантаження і тануть на очах, Міністерство продовжує йти хибним шляхом, намагаючись закрити старі борги за рахунок нових.

Дороге задоволення

Тим не менш, ця стратегія теж дає збій: залучення на зовнішніх ринках дорожчають, а внутрішні запозичення не викликають серед інвесторів ажіотажу. Наприклад, цього року уряд виходив з емісією євробондів двічі.

У лютому було розміщено 10-річні облігації на 1 мільярд доларів під 7,63% річних, а у квітні - ще на 1,25 мільярда доларів із доходністю 7,5% річних.

Не варто казати, що навіть такі "проблемні" держави як Греція чи Португалія у найгірші періоди залучали кошти під проценти, які були все одно нижчими.

До того ж, зараз, коли інвестиційна привабливість нашої держави погіршилась, про що свідчить зниження 20 вересня агентством Moody's рейтингу України до рівня Саа1, який балансує на межі дефолтного стану, процентні ставки за українськими бондами різко злетіли.

За даними агентства Cbonds, станом на 4 вересня дохідність єврооблігацій залежно від року погашення коливалась у межах від 10,3% до 14,3%. Це шалені значення, які говорять лише про одне: ні один інвестор, знаходячись у здоровому глузді, не позичить нашій країні кошти.

"Вихід на зовнішні запозичення можуть бути розраховані тільки на якихось стратегічних для України інвесторів, які пов'язані будь-якими контрактними зобов'язаннями або преференційними угодами з урядом", - вважає аналітик Укрсоцбанку Тантелі Ратувухері.

Дохідність українських єврооблігацій в залежності від року погашення, станом на 4 жовтня, %

Джерело: Cbonds

Щодо внутрішніх запозичень, прорахунки теж очевидні, оскільки Мінфін не здатен виконати план залучень. Про це яскраво свідчать дані Державного казначейства: починаючи із січня фактичні надходження від розміщення облігацій внутрішньої державної позики (ОВДП) постійно відстають від планових показників.

А, наприклад, за січень-лютий та січень-березень дані взагалі відсутні, що наштовхує на аналогію із 2009 роком, коли Кабмін під головуванням Юлії Тимошенко деякий час відмовлявся публікувати дані щодо наповнення державного бюджету, виконання якого тоді було катастрофічним.

Обсяги залучень від розміщення ОВДП з початку поточного року, мільярдів гривень

Джерело: Державне казначейство України

Таке відношення до ОДВП недивне, оскільки інвесторів відштовхує складна ситуація у вітчизняній економіці та нездатність влади вжити хоч якихось "оздоровчих" заходів, що змушує сумніватись у надійності наданих гарантій за емітованими боргами.

А також відносно невисока доходність облігацій, яка не перевищує 13-14,3% річних.

Для того, щоб покращити динаміку залученням коштів, Мінфін на початку вересня навіть вдався до емісії 10-річних та 15-річних ОВДП. Але його сподівання залучити нових інвесторів не виправдались: 15-річні бонди взагалі не знайшли покупців, а 10-річні ОВДП були продані в обсязі 200 мільйонів гривень з середньозваженою прибутковістю на рівні 10%.

"Адже всім відомо, що левову частку ОВДП з терміном обігу 5 і 7 років купують державні банки, і папери потім дрейфують у бік НБУ. Тому, власне, чи будуть це п'яти-, семи-або 15-річні папери - великої різниці немає", - каже фахівець відділу продажів боргових цінних паперів Dragon Capital Сергій Фурса.

Що цікаво, 10,17 та 24 вересня Мінфін також планував вийти із розміщенням 10 та 15-річних ОВДП. Та цього не сталося, що лише підтвердило черговий невдалий крок уряду та недовіру інвесторів до нього.

У замкненому колі

За останні декілька років Україна потрапила у боргову пастку. З одного боку, рівень навантаження на бюджет відносно невеликий, і знаходиться нижче рівня 40% ВВП, хоча у деяких країнах Європейського союзу - Греції, Італії, Ірландії - обсяг державного боргу значно перевищує 100% ВВП.

З іншого боку, вітчизняний уряд звик закривати поточні проблеми майбутніми.

"В умовах "негативного зростання" економіки, зібрані кошти можуть виявитися вирішальними для підтримки хоча б невеликого зростання інвестицій і внутрішнього споживання, для забезпечення мінімального росту ВВП", - вважає Тантелі Ратувухері.

І хоча наразі ця практика здається звичною, не треба забувати, що через 5-10 чи 15 років нашій державі все одно доведеться відповідати за своїми зобов’язаннями, які з року в рік продовжують накопичуватись.

Наприклад, вже у 2014 році тільки обсяги повернення зовнішніх боргів складуть більше ніж 7,5 мільярда доларів, у 2015 році - 4 мільярди, у 2016 році - 3,3 мільярда, а у 2017 році - 5,4 мільярда доларів.

І з яких джерел Кабмін разом із Мінфіном планують черпати ресурси - невідомо, оскільки надія на те, що бюджет наступного року дозволить фінансувати ці виплати, надзвичайно слабка.

Залишається лише у черговий раз сподіватися, що влада все ж таки зможе домовитись на подовження співпраці із МВФ.

Звичайно, залучені від фонду гроші не вирішать фундаментальних проблем, але вони хоча б не будуть коштувати Україні 13% на рік.Коментарі

Додати коментар


ИЗЯ ЧЕРНОВИЦКИЙ

ПОХОЖЕ ЯНУКОВИЧ ПРОПИЛ ВМЕСТЕ С АЗАРОВЫМ НЕ ТОЛЬКО МОЗГИ И РАЗУМ, А ВИДИМОИ ВСЮ СТРАНУ !!!АЛКОГОЛИЗМ ВРЕДЕНЕ ГОСПОДА !

Читайте у розділі

Відео

Загрузка...

Тест-драйв

закрити
E-mail
Пароль
Також, ви можете авторизуватись через Facebook Facebook login

Якщо ви не зареєстровані, пройдіть цю просту процедуру.