Українці стали більше довіряти гривні?

Дар'я Кравченко, РЕ

Запевнення українського уряду про стабільність національної валюти, здається, почали справляти на громадян України належний ефект.

Одним з індикаторів довіри до банківської системи є динаміка депозитних вкладів населення. Останні дані, які озвучив Національний банк України, підтверджують цю тезу. Так, за 10 місяців поточного року гривневі вкладення у вітчизняних банках збільшилися на 16%, а абсолютний приріст за цей же період склав 60 млрд. гривень.

"Спостерігається стійке зростання депозитів у гривні. Це говорить про те, що населення довіряє національній валюти і банківської системи", - зазначає перший заступник голови Національного банку України Борис Приходько.

Але чи тільки у довірі причина? Адже не варто забувати, що Нацбанк останнім часом все активніше застосовує заходи, пов'язані зі зниженням присутності долара в економіці.

Паспортизація валюто-обмінних операцій, обов'язковий продаж валютної виручки, вимога безготівкового проведення операцій, сума яких перевищує 150 тисяч гривень - це ще далеко не весь арсенал інструментів, які застосовую Національний банк.

Тому, українцям мимоволі доводиться приймати правила гри, що нав’язані НБУ.

Хоча представники фінансового ринку зі свого боку відзначають, що населення дійсно почало активніше користуватися національною валютою.

По-перше, змінюється структура депозитного портфеля: частка валютних вкладів знижується, у той час як у гривні - зростає.

По-друге, вкладники все частіше обирають для інвестицій саме довгострокові депозити у гривні, оскільки наразі адекватної альтернативи з позиції "дохідність-ризик" - немає.

Зокрема, глава наглядової ради Platinum Bank Юрій Блащук вважає, що якщо частка іноземної валюти у вітчизняній економіці не буде скорочуватися, у нас неодмінно виникнуть складнощі з розвитком. Підтримують його і колеги з інших банків.

"Дорога гривня - проблема для України, адже через це втрачаються її конкурентні переваги. Зараз спостерігається приріст депозитного портфеля. Але, на жаль, про темпи кредитування це навряд чи можна казати", - зазначає в коментарі "Реальній економіці" голова правління Укргазбанку Сергій Мамедов.

У той же час, на думку заступника голови правління "Ощадбанку" Антона Тютюна залежність гривні від долара носить скоріше не економічний, а психологічний характер, і від цієї залежності треба позбавлятися.

"Ми самі розпалюємо тему "гривня – долар". У нас є гривня, давайте з цим спокійно жити. Добре, що люди стають мудрішими і поступово йдуть від ментального розуміння, що долар - це щось недоторканне", - вважає банкір.

У той же час, далеко не всі експерти поділяють цей оптимізм, висловлюючи деякі побоювання щодо майбутнього валютного ринку.

"Чим більш стабільний курс, тим більш глибокою буде девальвація. Штучне заморожування ринкових коливань - це те ж саме, що зав'язати собі очі", - підкреслює ректор Міжнародного інституту бізнесу Олександр Савченко.

Багато аналітиків сходяться на тому, що зараз Національному банку потрібно боротися за довіру українців до гривні, а також за низькі кредитні ставки, поступово послаблюючи "ручне регулювання" курсу.

Тільки за таких умов Україна зможе домогтися врівноваженості валютного ринку, і надійної національної валюти.Коментарі

Додати коментар


Читайте у розділі

Відео

Загрузка...

Тест-драйв

закрити
E-mail
Пароль
Також, ви можете авторизуватись через Facebook Facebook login

Якщо ви не зареєстровані, пройдіть цю просту процедуру.