Фондовий ринок втратив ще одну компанію

Павло Харламов, РЕ

Допоки деякі інвестиційні компанії нарощують обсяги свого бізнесу, як це зробила група "Інвестиційний капітал Україна" (ICU), придбавши на початку жовтня банк "Авангард", чимала кількість гравців, навпаки, намагається покинути вмираючий фондовий ринок.

Відтак, черговою жертвою такого песимізму стала компанія "Проспект інвестментс", що була однією з перших, хто на цей ринок прийшов, та працював на ньому з лютого 1995 року.

Тим не менше, на засіданні 28 жовтня, як про це повідомила Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку, акціонери "Проспект інвестментс" прийняли рішення про ліквідацію. Причому, цей крок підтримали 100% голосуючих акцій.

Пропрацювавши на українському ринку майже 18 років, компанія займалась інвестиційним консалтингом та операціями з цінними паперами.

Причому, вона мала ліцензії як на депозитарну, дилерську, брокерську діяльність, так і на управління цінними паперами. А також генеральну ліцензію Національного банку на здійснення валютних операцій.

З 2005 року "Проспект Інвестментс" увійшла у склад групи "Російські Фонди", а у 2011 році її власниками було прийнято рішення про поглинання 50% компанії "Укранет" та об’єднання з напрямком інтернет-трейдингу "Проспект інвестментс" під брендом iTrader.

Цю угоду сторони декларували як можливість укрупнення бізнесу. Але інші учасники ринку вважали, що крок був вимушений, оскільки давав можливість обом компаніям вижити в умовах стрімкого падіння бірж та тотального відтоку капіталу.

Це підтвердив початок поточного року, коли група "Російські Фонди" перепродала 50% акцій "Укранету" новому інвестору, яким стала російська компанія "Неттрейдер".

І хоча після цього "Проспект інвестментс" продовжувала реалізовувати проекти з управління прямими інвестиціями, вони виявилися економічно недоцільними. Близько півтора місяці тому голова ради директорів групи "Російські фонди" Сергій Васильєв заявив про цілком ймовірні наміри закриття компанії.

І хоча президент "Проспект інвестментс" Володимир Сіренко відмовився коментувати "РЕ" прийняте про ліквідацію рішення, очевидно, що компанія стала типовою жертвою падаючого ринку, як і багато менших брокерів, які не витримали випробування низькою ліквідністю вітчизняних бірж, що спостерігається вже більше двох років.

Хоча, наприклад, у червні 2009 року, коли фондовий ринок ще зростав гігантськими темпами, "Проспект" увійшла у трійку лідерів за обсягами торгів акціями.

Але коли за останні декілька років обсяги операцій на біржах скоротилися у десятки разів, а єдиним активним сегментом є операції з державними облігації, підтримувати фінансову стабільність виявилось надзвичайно важко.

До того ж, фактично головним бізнесом для "Проспект інвестментс" ще декілька років тому був інтернет-трейдинг, який достатньо успішно запустила у березні 2009 року "Українська біржа".

Та зліт цього сегменту виявився недовгим: з кінця 2010 року вітчизняний ринок увійшов у стагнацію, і сегмент трейдингу почав скорочуватись. Відтак, компанія фактично відмовилась від цього напрямку бізнесу у 2011 році, обмінявши підрозділ інтернет-трейдингу на 50% акцій "Укранету", сконцентрувавшись на інших проектах.

Акціонери "Проспект інвестментс" вклали кошти та контролюють онлайн-ресурси meta.ua, finance.ua, sport.ua, а також "Мережу магазинів гарячих путівок", у той час як фондовий ринок став для них збитковим напрямком.

Наприклад, на момент прийняття рішення про ліквідацію компанії обсяг зобов’язань складав лише 59 тисяч гривень. Це говорить про те, що останнім часом її діяльність фактично не велася.

Звичайно, "Проспект інвестментс" не перша - з початку року рішення про ліквідацію прийняли "Ренесанс Капітал", "Цитаделе Ассет Менеджмент Україна", КУА "Райффайзен Аваль", але й не остання, хто залишає ринок.

Особливо ця тенденція, на думку експертів, буде помітною у 2014 році, коли на повну силу запрацює нова депозитарна система. Саме вона з концентрацією функцій у руках Національного банку зробить роботу багатьох гравців безперспективною.Коментарі

Додати коментар


Читайте у розділі

Відео

Загрузка...

Тест-драйв

закрити
E-mail
Пароль
Також, ви можете авторизуватись через Facebook Facebook login

Якщо ви не зареєстровані, пройдіть цю просту процедуру.