Борги ТКЕ: як із рогу достатку

Юрій Корольчук, Інститут енергетичних стратегій

Не минуло і місяця як до України прийшли справжні осінні холоди. А з ними борги підприємств теплокомуненерго почали зростання до нових, небачених раніше "висот".

Лише за три останніх тижні виробники тепла назбирали додатково майже 2 млрд. грн. і довели борг з 17 до 18,95 млрд. грн.

Увесь цей час в уряді і теплокомуненерго сушать голову над пошуком відповіді на питання: а що ж буде зимою, якщо вже зараз борги зростають із такою швидкістю?

Зростання заборгованості цілком очікуване і закономірне. Уряд поки не прийняв вішення про підвищення тарифів для споживачів. Проте, водночас не виявляє достатньої наполегливості у ліквідації боргів ТКЕ за спожитий газ.

"Тепловики" обрали тактику вичікування. Спершу ТКЕ протистояли урядовій критиці та вперто не боролися із боргами, очікуючи початку опалювального сезону./p>

Від 15 жовтня вони перестали боятися погроз уряду, оскільки опинилися під захистом закону, який дозволяє лише обмежувати до технологічного мінімуму постачання газу підприємствам ТКЕ-боржникам.

Відповідно сьогодні перед Каміном стоїть завдання іншими законними методами змусити теплокомуненерго та місцеву владу шукати кошти для погашення заборгованості.

Варіантом виходу із ситуації катастрофічних боргів ТКЕ розглядається використання векселів для розрахунків.

Президент підписав закон "Про внесення змін до статті 22 закону України Про державний бюджет України на 2013 рік", яким затвердив зміни до держбюджету про розрахунок з боргами підприємствам теплоенергетики за допомогою казначейських фінансових векселів.

Верховна Рада ухвалила цей законопроект ще 24 жовтня. За цей час, нагадаю, борги зросли на 11% - із 17 до 19 млрд. грн. Отож, не важко здогадатися, що навіть не дуже холодна зима 2013-14 рр. стане рекордною щодо нарощення боргів за газ.

За приблизними оцінками джерел РЕ у "Нафтогазі України", без кардинального вирішення проблеми борги посиплються як із рогу достатку – сума боргу до квітня 2014 р. (завершення опалювального сезону) становитиме 25-26 млрд. грн. І це оптимістичний варіант розвитку подій.

Можливість Кабміну провести реструктуризацію казначейськими фінансовими векселями заборгованість підприємствам теплоенергетики, що виникла через різницю в тарифах на теплову енергію – це єдиний шлях вирішення проблеми боргів, який могли обрати в уряді без залучення багатомільярдних кредитів.

Та й видавати ці кредити ніхто не поспішає – ані країни ЄС, ані Росія, і тим більше не подає таких сигналів МВФ.

Кабмін тим часом намагається використати й інші методи боротьби із понаднормовим споживанням газу з боку ТКЕ та їх неплатежами.

Як відомо, до 1 січня 2014 р. підприємства теплокомуненерго повинні подати заявки до обласних держадміністрацій, Ради Міністрів АР Крим і "Нафтогазу" щодо затвердження т. зв. технологічного мінімуму споживання природного газу.

Це дозволить уряду і "Нафтогазу" розробити приблизний план споживання газу підприємствами ТКЕ протягом року, що повинно зменшити ризик відключення "тепловиків" від газопостачання.

Окрім того, нещодавно у МінЖКГ розглядали реалізацію програми підвищення енергоефективності житлово-комунального сектору в Україні, яку уряд планує здійснити до 2020 року.

Для таких цілей потрібно буде залучити інвестицій на суму більше EUR60 млрд. Вже у 2013 році на реалізацію таких проектів у сфері ЖКГ було залучено EUR1,5 млрд. євро кредитних ресурсів і $201 млн. міжнародної технічної допомоги на реалізацію 29 проектів у водопровідно-каналізаційному господарстві, енергоефективності, енергозбереженні та теплопостачанні.

У 2014 р. Уряд також очікує реалізації п’яти проектів з модернізації галузі ЖКГ на суму більше понад 15 млрд. грн., що фінансуватимуться Міжнародним банком реконструкції та розвитку, Європейським банком реконструкції та розвитку, Європейським інвестиційним банком.

Але це – лише перспектива майбутнього. І результати будуть помітні після декількох років експлуатації модернізованих об’єктів.

А сьогодні – українські ТКЕ вперто нарощують борги, не зважаючи на погрози Уряду.

Єдиним прогресом у питанні боргу є незначне зменшення заборгованості підприємствами теплокомуненерго, які ще не підписали акти приймання-передачі газу за 2012-13 рр. Але і там сума не вражає – борг «схуд» лише на 112 млн. грн.

В цілому ситуація лише погіршується. Особливо це стосується Києва, який збільшив заборгованість із 2,2 до 2,8 млрд. грн., Львівської області – із 670 до 778 млн., Сумської області – із 168 до 255 млн., Харківської області – із 2,0 до 2,3 млрд. грн. і Черкаської області – із 268 до 368 млн. грн.Коментарі

Додати коментар


Читайте у розділі

Відео

Загрузка...

Тест-драйв

закрити
E-mail
Пароль
Також, ви можете авторизуватись через Facebook Facebook login

Якщо ви не зареєстровані, пройдіть цю просту процедуру.