Діло-труба

Реальна економіка

"Реальна економіка" поцікавилася думкою експертів стосовно перспектив переговорів з Росією, що стосуються забезпечення доступу до трубопровідних систем України та РФ.

Згідно із статтею 7 Договору про Зону вільної торгівлі в рамках СНД "зацікавлені Сторони розпочнуть переговори про розробку Угоди про транзит трубопровідним транспортом і завершать переговори протягом 6 місяців після набуття чинності відповідного Договору".

Як відомо, парламент ухвалив Закон України "Про ратифікацію Договору про зону вільної торгівлі" 30 липня минулого року.

На минулому тижні глава російського уряду Дмитро Медведєв заявив, що угода про трубопровідний транспорт в рамках ЗВТ з країнами СНД буде схвалена, якщо сторони "зможуть домовитися".

Сергій Дяченко, Голова Бюро комплексного аналізу і прогнозу

Вільний доступ до трубопровідної системи, переговори про що Україна і Росія домовилися продовжити на виконання угоди про зону вільної торгівлі країн СНД, загрожує суттєвими збитками "Газпрому". За моїми оцінками, середньоазійський, зокрема, туркменський, газ може замістити до 1/3 обсягів російського експорту в Україну.

Додатковою проблемою для "Газпрому" може бути створення прецеденту, що у перспективі може сприяти появі середньоазійського газу на ринках країн Євросоюзу.

На мою думку, найбільш реальним результатом переговорного процесу у рамках угоди може стати виділення Україні квоти на транспортування близько 5 мільярдів кубометрів газу с країн Середньої Азії. Це може стати компромісним варіантом для Києва та Москви. У можливість повноцінного допуску "Газпромом" українських та інших компаній до російської газової "труби" я не вірю.

Юрій Корольчук, експерт Інституту енергетичних стратегій

Вже більше року діє угода про зону вільної торгівлі із країнами СНД. Коли Україна приєднувалася до цієї угоди, то не приховувала свого бажання отримати насамперед вигоду в енергетичній сфері. Мова йшла і рік тому, і зараз про можливу закупівлю Україною природного газу в інших компаній Росії, Середньо Азії, а не лише "Газпрому".

Але угода про ЗВТ із країнами СНД як відомо має суттєвий "мінус" для України. Вона не поширюється на поставки, закупівлю газу, інших енергоносіїв. Росія відразу обумовила, що про ці питання слід домовлятися в індивідуальному порядку.

Власне, переговори щодо можливості поставок газу через територію Росії ведуться протягом всього минулого року. І позитивний результат дозволить Україні домовитися із Росію про відновлення поставок середньоазійського газу. Тому можна розцінювати як хороший сигнал вже саме визнання Росією важливості питання доступу до трубопровідного транспорту. І якщо роботу буде продовжено на відповідному урядовому рівні, то цілком реально буде зменшити залежність від російського газу і також отримати нижчу ціну на паливо.

Зрозумілі зауваження Росії щодо участі України в Енергетичному співтоваристві. Адже Росія закономірно остерігається, що цілі і завдання, які ставить енергетичне співтовариство перед Україною може йти врозріз із цілями Росії і "Газпрому". Тому Україні це питання також слід врахувати у переговорах з Росією щодо доступу до трубопроводів нашого сусіда.

Костянтин Симонов, директор Фонду національної енергетичної безпеки (Росія)

Коли Україна отримає доступ до російської ГТС? Ніколи. Адже спочатку необхідно вирішити внутрішні питання. Росія цього не допустить, поки не отримає доступу до акціонерного капіталу української ГТС…Росія не зобов'язана виконувати правила Третього енергетичного пакету.

Переговори, що проходитимуть між Україною та Росією завершаться нічим.

Більше того, навіть якби Україна і отримала доступ до трубопровідних систем РФ, це все одно нічого не дасть. Навіть у цьому випадку не варто розраховувати на дешевий газ. Туркменський газ зараз не коштує "дві копійки".

Що стосується лібералізації експорту СПГ (Державна Дума РФ прийняла на минулому тижні закон, що розширює перелік організацій, що мають право на експорт СПГ- ред.), це питання не актуальне для України.

Так, дійсно, ряд компаній почнуть постачати СПГ, але Україна не має можливості приймати скраплений газ. Думаю, не треба нагадувати про долю Одеського терміналу (нацпроект "LNG-Терминал" -ред.).Коментарі

Додати коментар


Читайте у розділі

Відео

Загрузка...

Тест-драйв

закрити
E-mail
Пароль
Також, ви можете авторизуватись через Facebook Facebook login

Якщо ви не зареєстровані, пройдіть цю просту процедуру.