Експорт електроенергії залишиться за ДТЕК

Оксана Сергієнко

28 листопада запрацювали зміни до Порядку проведення аукціонів щодо доступу до пропускної спроможності міждержавних електричних мереж України для експорту електроенергії.

Незважаючи на те, що нові правила приймалися на вимогу Енергетичного співтовариства та мали на меті підвищення рівня конкуренції, ймовірно, ДТЕК таки збереже монопольні позиції у сегменті експорту.

Перегляд правил гри був зумовлений тим, що країни Енергетичного Співтовариства, до якого Україна увійшла у 2011 році, критикували чинний Порядок, затверджений НКРЕ постановою від 8 листопада 2012 р. за №1450. Врешті-решт, 7 листопада НКРЕ ухвалила постанову №1410, яка набрала чинності після офіційного опублікування в газеті "Урядовий кур`єр" 28 листопада.

Протягом останнього року монопольним експортером електроенергії є ДТЕК, що входить до складу групи СКМ Ріната Ахметова, адже інші претенденти відсікалися від участі в аукціонах шляхом висування чисельних вимог з боку "Укренерго".

Для врегулювання суперечливих питань 12 червня в Києві відбулася зустріч представників Секретаріату Енергетичного Співтовариства, Міненерговугілля, НКРЕ, ДП "Енергоринок" та НЕК "Укренерго". Сторони домовилися узгодити норми українського законодавства з європейськими.

Але українська сторона наполягла на необхідності залишити в силі необхідність узгодження технічних умов виконання експортних та імпортних поставок електроенергії з системним оператором – "Укренерго".

Тому енергопостачальні компанії, які планують стати експортерами електроенергії, вважають, що новий Порядок мало чим відрізняється від попереднього, а тому не вірять, що отримають рівні права із структурою Ахметова. Водночас не виключено, що таки допустять до експорту ще одного експортера – структуру, наближену до першої особи держави.

Оголошення про це 2 грудня опубліковано на сайті НЕК "Укренерго", де також названа кінцева дата подачі заяв потенційними учасниками - до 16 години 9 грудня.

Риторичне запитання: чи встигнуть за такий короткий час потенційні учасники аукціону узгодити з системним оператором – "Укренерго" - технічні умови виконання експортних поставок електроенергії?

Дивує той факт, що в оголошенні допущено грубу помилку: аукціон проводиться відповідно до минулорічного Порядку, що був затверджений постановою НКРЕ від 8 листопада 2012 р №1450.

Цей порядок вже втратив силу, адже новий Порядок зі змінами затверджено постановою НКРЕ №1410 від 07.11.2013. З якою метою "Укренерго" припустило "помилку", покаже час.

До участі в аукціоні "Укренерго" запрошує всіх бажаючих і обіцяє прозорі умови для всіх учасників. Кількість потенційних претендентів на право експортувати електроенергію перевищує дві сотні підприємств, що мають відповідну ліцензію постачати електроенергію за нерегульованим тарифом.

"Укренерго" обіцяє розбудувати новий механізм розподілу вільної пропускної спроможності міждержавних електричних мереж, а з часом – перейти на електронні аукціони з використання електронного документообігу та електронного цифрового підпису. В 2014 році будуть проводитися річні, місячні та добові аукціони відповідно до закону "Про засади функціонування ринку електричної енергії України".

Варто нагадати, що цей закон покликаний запровадити ринок двосторонніх договорів, тобто, товар не потрібно буде закуповувати в ДП "Енергоринок". А відтак, значно посиляться позиції ДТЕК, який володіє генерувальними потужностями "Бурштинського енергоострова".

Претенденти на участь в аукціонах на викуп потужностей на 2014 рік отримають певні пом`якшення. Зміни до Порядку передбачають зменшення розміру гарантійного внеску для річного аукціону до розміру місячного.

Буде запроваджено новий інструмент гарантії виконання зобов`язань перед системним оператором у вигляді банківської гарантії замість грошового задатку. Порушники порядку проведення аукціонів відтепер не допускатимуться до торгів протягом трьох місяців замість шести.

За таких умов кількість учасників аукціону різко зросте, але ДТЕК зробить усе можливе, щоб не допустити конкурентів.

Протягом 2013 року права доступу до пропускної спроможності міждержавних ліній були лише у ДТЕК, тоді як до цього експорт здійснювали дві компанії – ДТЕК та "Укрінтеренерго". Цього року холдинг Ахметова планує експортувати близько 10 млрд. кВт. год.

"Ми плануємо, що за підсумками цього року експорт електроенергії з України зросте на 3,2% у порівнянні з 2012", - днями повідомив комерційний директор ДТЕК Андрій Фаворов, наголосивши при цьому на несприятливій кон’юнктурі цін на електроенергію в Європі.

Дійсно, в третьому кварталі ціна на електроенергію в Угорщині впала на 17% у порівнянні з аналогічним періодом 2012 року і склала 46,2 євро за МВт-годину (у 2012 році – 59 євро), що значно нижче оптової ціни в Україні.

Але ж так буде не завжди, із неминучим завершенням рецесії економіки ЄС, ціни знову поповзуть вгору.

Наприклад, минулого року ціна продажу електроенергії в Угорщину більшість місяців трималася на рівні 59 євро за МВт-год, тобто, була значно вищою, ніж закупівельна ціна для ДТЕК в ДП "Енергоринок" (близько 45 євро за МВт-год. після відрахування субсидій). Тому дохід ДТЕК від експорту електроенергії в напрямку ENTSO-E в 2012 році становив 20,9 млн. євро.

Для ДТЕК уряд забезпечив дуже вигідні закупівельні ціни – у березні 2012 року Кабінет Міністрів ухвалив постанову про скасування дотаційних сертифікатів при розрахунку ціни на експорт електроенергії. У відповідності до цієї постанови експорт здійснювався за оптовою ціною енергоринку України без урахування обсягів дотацій для компенсації втрат, зумовлених поставками електроенергії.

Тому оптова ціна електроенергії для експортерів (а це лише одна ДТЕК) знизилася на 30%! Чого не скажеш про доходи державної компанії НЕК "Укренерго" - вони впали до сміхотворної величини - в 2011 році –лише 110 тис грн.

Крім того, останнім часом захиталася гривня, що гарантує додаткові прибутки експортерам. Не помічений ДТЕК і серед лідерів у списку заборгованості за відшкодуванням ПДВ. А якщо врахувати ще й преференції, що їх надає уряд для ДТЕК, то з впевненістю можна стверджувати, що бізнес на експорті є дуже вигідним.

Саме тому холдинг Ахметова витісняє всіх потенційних конкурентів. Зокрема, компанія "Енергоатом" так і не змогла стати експортером, хоча виробляє майже половину всієї електроенергії.

Дві АЕС – Хмельницька та Рівненська - розташовані поблизу європейських країн. Парадокс, але атомники продають свій товар в енергоринок по 22 копійки за кВт-годину, а купувати з енергоринку для подальшого експорту повинні більш ніж втричі дорожче. В цьому випадку збитки "Енергоатома" були б захмарними.

В 2012 році холдинг ДТЕК отримав дохід від експорту на суму $574,5 млн. Нарощування експортних постачань електроенергії дозволяє підтримувати вугільну галузь, де останнім часом спостерігається великий профіцит видобутої продукції.

Довідка:

За 10 місяців 2013 року експорт електроенергії становить 8226,2 млн.кВт.год, що на 230,9 млн.кВт.год або на 2,9% більше ніж за 10 місяців 2012 року, в тому числі:

до країн Східної та Центральної Європи експортовано 4424,1 млн.кВт.год елект-ричної енергії, що на 395,8 млн.кВт.год або на 9,8% більше, ніж за 10 місяців 2012 р.

до країн СНД – 3802,1 млн.кВт.год електричної енергії, що на 164,9 млн.кВт.год або на 4,2% менше ніж за 10 місяців 2012 року.

Дані Міненерговугілля

Разом з тим, Україна зацікавлена у збільшення експорту електроенергії до Європи, адже після проголошення незалежності його обсяги впали в 10 разів (в радянські часи щорічний експорт електроенергії становив 29 мільярдів кВт.год), і обсяги планувалося нарощувати. Причина в тому, що країни Східної Європи були від’єднанні від радянської системи і потім приєдналися до загальноєвропейської UCTE (тепер вона називається ENTSO-E). Саме тому в 2002 році розпочався процес інтеграції української енергосистеми з енергетичним об`єднанням Європи - UCTE. Весною 2002 року почав працювати "Бурштинський енергоострів", що входить до складу компанії "Західенерго" (власність Ахметова).

Енергоострів від`єднали від енергосистеми України і синхронізували з системою UCTE. Планувалося також згодом приєднати до UCTE всю енергосистему України. Але спочатку необхідно слід привести вітчизняні стандарти до більш прогресивних вимог загальноєвропейської UCTE.

Ці наміри не здійснилися, досі не адаптовані правила роботи на українському оптовому ринку електроенергії до вимог Європи. В 2005 році Європейська Комісія надала Україні 3 мільйони євро за програмою ТАСІС. Реалізацією проекту зайнявся консорціум на чолі з італійською Cesi, після завершення роботи якого планувалося створити передумови для започаткування інтеграції з UCTE.

Результати роботи лишаються невідомими, після чергової зміни влади про них вже й не згадують. Хоча інтеграція до європейської енергосистеми відкриває великі перспективи для експорту в Європу.Коментарі

Додати коментар


Читайте у розділі

Відео

Загрузка...

Тест-драйв

закрити
E-mail
Пароль
Також, ви можете авторизуватись через Facebook Facebook login

Якщо ви не зареєстровані, пройдіть цю просту процедуру.