Як "євромайдан" впливає на стабільність гривні

Павло Харламов

Одним з перших, хто почав реагувати на загострення соціально-політичної ситуації в країні виявився валютний ринок. За мітингами і конфліктами особливо ніхто і не звернув уваги, що починаючи з 25 листопада готівковий курс плавно знижується, досягнувши наразі майже 8,3 грн/дол.

Народні хвилювання не йшли на користь ще жодній економіці. І "євромайдан" це знову доводить.

За три осінні місяці гривня ослабла майже на 15 копійок. На міжбанку ситуація аналогічна: за останній тиждень листопада і першій грудня курс "просів" з 8,22 до 8,28 грн, а з початку вересня - на 16 копійок.

Дорожчає і євро. Так, з 22 листопада по 13 грудня його курс зріс з 11,15 до 11,52 грн, хоча тут в більшій ступені позначається вплив долара, від руху якого безпосередньо залежить курс європейської валюти.

Динаміка готівкового курсу гривні по відношенню до долара, UAH/USD

За даними Finance.ua

Безумовно, на перший погляд девальвація не дуже суттєва, і багато скептиків будуть запевняти, що пов'язувати курсові рухи з тим, що відбувається – марна справа.

Однак, після того, як НБУ знову оголосив про падіння рівня своїх міжнародних резервів за підсумками листопада, приводів для оптимізму вкрай мало.

Чи варто хвилюватись?

Як правильно зазначає колишній заступник голови правління Національного банку Сергій Яременко, на валютний ринок впливають не потрясіння, а те, як реагують на ті чи інші катаклізми люди, їх панічні настрої.

Досить згадати 2004 рік з його "Помаранчевою революцією": тоді НБУ довелося навіть вводити мораторій на зняття депозитів, так як "майдан" привів до 5% відтоку вкладів з банківської системи. Крім того, Нацбанк встановив обмеження валютних операцій,і це багато в чому посприяло стабільності курсу гривні в листопаді-грудні 2004 року.

Однак, потрібно враховувати, що й загальна економічна ситуація в країні на той час була набагато кращою.

Наприклад, за 2004 рік ВВП України зріс на 12,1%. Зараз же ми спостерігаємо стійке падіння ВВП, починаючи з 4 кварталу 2012 разом з тривалим скороченням промислового виробництва. Тому, цілком очевидно, що в таких умовах будь сплеск здатний призвести до паніки на валютному ринку.

Такі ризики визнав навіть прем'єр-міністр Микола Азаров, який заявив, що будь-яка дестабілізація політичної ситуації впливає на економічні показники, в тому числі і на валютний курс.

Але поки що ажіотажного попиту на валюту з боку населення не спостерігається. Починаючи з грудня 2012 він мінімальний. Населення продає банкам майже стільки ж, скільки купує, а часом і більше.

До того ж в кінці року українці традиційно починають активно витрачати заощадження: святкові покупки, поїздки за кордон - все це накладає свій відбиток.

Динаміка чистого попиту населення на іноземну валюту, млрд. доларів


За даними Національного банку

Проте революція здатна сплутати всі плани як регулятору в особі НБУ, так і учасникам ринку. Наприклад, незважаючи на те, що банки нібито працюють у штатному режимі, і черг в їх касах немає, купити велику суму доларів зараз майже неможливо.

Клієнту в кращому випадку віддадуть в руки 200-300 у.о., в гіршому - всього лише "сотню" доларів. Банкіри зізнаються, що все це - наслідки негласного "затискання" валютного ринку Національним банком, який намагається всіляко економити худнуть золотовалютні резерви.

Так, в 2012 році ЗВР скоротилися на 30%, а за 11 місяців поточного року - ще на 13,5% або на $5,8 млрд. І наразі золотовалютні резерви покривають лише 2,5 місяці так званого "критичного імпорту", хоча мінімальною планкою, після якої в країні сміливо можна оголошувати валютну кризу, вважається покриття ЗВР 3-х місяців імпорту.

Додатковий тиск на валюту також відчувається з боку платіжного балансу: за жовтень відтік валюти з України досяг майже півмільярда доларів, у той час як можливості для залучення зовнішніх запозичень, які могли б заповнити валютний дефіцит, на даний момент відсутні.

Значення котирувань CDS (кредитно-дефолтних свопів ) України знаходяться на рівні 1100 пунктів, що вдвічі вище їх значення на початку року. А прибутковість українських єврооблігацій на вторинному ринку сягає 7-8%, що говорить про вкрай високий рівень недовіри інвесторів.

Динаміка котирувань CDS України зпочатку 2013 року, пунктів


За данимиBloomberg

Непевне майбутнє

Цілком зрозуміло,що Національний банквсіляко намагається випромінювати оптимізмом. Зокрема, глава НБУ Ігор Соркін у своєму офіційному зверненні запевнив, що банки України неодноразово доводили здатність працювати в будь-яких умовах.

А регулятор, якщо того вимагатиме ситуація, готовий збільшити свою участь на всіх сегментах грошово-кредитного ринку для забезпечення рівноваги та нівелювання усіх ризиків.

Підтримав його і перший віце-прем'єр Сергій Арбузов, який заявив, що підстави для коливань курсу гривні відсутні, а відхилення на 2-5% не повинні викликати занепокоєння.

Проте варто дивитися правді в очі. Ресурси для стабілізації курсу у Національного банку зараз вкрай обмежені, і регулярно з інтервенціями НБУ виходити на ринок не зможе. У листопаді Нацбанку і так довелося витратити на підтримку долара близько 3 млрд. грн.

"Тому можливість спекулятивних валютних операцій в цей період, а також ризики монетарних провокацій можуть змусити НБУ піти на менш популярні адміністративні обмежувальні заходи", - вважає аналітик Укрсоцбанк UniCreditBank Тантелі Ратувухері.

Йдеться про досить жорсткі обмежувальні кроки, які відіб'ють бажання "розгойдувати" ринок. Взяти для прикладу хоча б податок на операції з валютою,введення якого вже досить тривалий час обговорюється. Або обов'язковий продаж валютної виручки, вимоги до якого ще більше посилилися.

Крім того, на початку грудня в мережі Інтернет з'явилася інформація про те, що НБУ все-таки готує екстрені заходи з порятунку банківського ринку від впливу "євромайдана", і нібито 2 грудня Нацбанк ухвалив постанову №6565, обмеживши нею обіг грошових коштів в системі.

Однак Ігор Соркін існування такого документа спростував, так само як текст постанови не був опублікрваний ні на сайті НБУ, ні на порталі Верховної Ради.

Проте, неофіційно можливість більш радикальних кроків, спрямованих на те, щоб повернути курсову стабільність, в Нацбанку не заперечують.

До того ж, багато експертів сходяться у думці, що хочадо кінця року і не варто очікувати суттєвої девальвації, гривня поступово буде слабшати. Наприклад, рейтингове агентство Fitch в найближчий рік очікує зниження курсу до 8,5-9 грн/дол, а HSBC Bank розраховує на 8,6 грн/дол.

А в урядовому макропрогнозі на майбутній рік, який є основною для державного бюджету, закладений курс на рівні 8,5-8,7 грн.

Але, з іншого боку, якщо врахувати, як давно регулятор натякає на перехід до більш вільного курсоутворення, можливо, саме зараз найкращий момент послабити тиск на курс та поступово випустити гривню з жорстких рамок.

Лібералізація курсової політики відкриває Києву шлях до пошуку компромісу з міжнародними кредиторами, передусім, МВФ.

Дешеві гроши Фонду, на які претендує Україна, могли би значною мірою вирішити проблеми виконання держдбюджету та гарантувати стабільність фінансовї системи.

На днях глава МВФ Крістін Лагард заявила, що Фонд готовий надати Україні підтримку, якщо уряд погодиться на введення плаваючого курсу національної валюти і підвищить тарифи на енергоносії.Коментарі

Додати коментар


Читайте у розділі

Відео

Загрузка...

Тест-драйв

закрити
E-mail
Пароль
Також, ви можете авторизуватись через Facebook Facebook login

Якщо ви не зареєстровані, пройдіть цю просту процедуру.