"Нову ціну на газ можна назвати справедливою" - експерти

Реальна економіка

У вівторок "Газпром" і "Нафтогаз України" у присутності президентів двох країн підписали доповнення до Контракту на купівлю-продаж газу на 2009-2019 роки.

Відповідно до цієї домовленості, ціна на газ для України істотно скоротиться - до $268,5 за тис. куб м, в той час як зараз вартість російського газу сягає $406 за тис. куб м.

"Реальна економіка" звернулася до профільних експертів з питаннями: яке значення має зниження вартості газу для України, в обмін на що Росія могла погодитися на таку "знижку" та що означає теза про щоквартальний перегляд ціни на газ з боку РФ.

Олександр Тодійчук, президент "Київського міжнародного енергетичного клубу"

Відомо лише, що ціна на газ для України змінюватиметься щокварталу, можливо це пов'язано, з якимись європейськими ціновими показниками… Це лише початок переговорів. Впевнений, що за цим стоїть низка обіцянок і ще не підготованих контрактів, які можуть бути не дуже приємними для країни. Це може бути отримання нових важелів впливу на (українську) ГТС, підземні сховища газу, вихід України з Європейського співтовариства.

Якщо говорити про вартість, наприклад, ціна на газ для німецьких компаній мінус транспортні витрати до східних кордонів України, мінус $100 відповідно до Харківських угод, отримаємо якраз цю суму. Тому нову ціну на газ можна назвати справедливою.

Юрій Корольчук, експерт Інституту енергетичних стратегій

Теза про те, що ціна на російський газ для України буде затверджуватися, а точніше підтверджуватися, щокварталу, не означає, що через квартал "Газпром" відмовиться від ціни $268,5/тис. куб м.

Це юридичний момент, який потрібно було прописати, він пов'язаний з тим, що "Газпром" і "Нафтогаз" повинні погоджувати обсяги закупівлі газу щоквартально.

Ціна на газ для населення не прив’язана до контракту України та Росії, адже газ, який йде до населення, видобувається в Україні.

Водночас для підприємств теплокомуненерго ситуація суттєво покращиться, але все одно збережеться значний рівень дотацій. Це пояснюється тим, що ціна на газ для теплокомуненерго становить близько $160/тис. куб м (з ПДВ), а значить, держава більш ніж на $100 на кожній тисячі кубометрів буде дотувати підприємства ТКЕ.

Є підстави вважати, що Україна збільшить закупівлю газу. Якщо у 2013 році закупівлі становлять приблизно 28 млрд. куб м газу, то у наступному році ми можемо вийти на цифру 33 млрд. куб. м, що є мінімальним обсягом, за який потрібно сплатити відповідно до контракту.

Сергій Дяченко, керівник Бюро комплексного аналізу та прогнозів

"Нафтогаз України" залишається великим гравцем на ринку, тому нинішня система ціноутворення на внутрішньому ринку, очевидно не зміниться. Є інформація, що зміняться не лише цінові параметри контракту, а і весь механізм торгівлі. Буде розглядатися варіант відновлення схеми "через посередника", типу "РосУкрEнерго". Скоріше за все, це буде спільне підприємство.

Якщо ж на ринку буде посередник, то, можливо, і зміниться система ціноутворення. Все буде залежати від того, чи продовжить реалізація реформ в рамках другого та третього Енергопакетів. Ми повинні формувати конкурентний газовий ринок, а значить, і ціноутворення повинно бути вільним. Однак зараз спостерігається тенденція відходу від євроінтеграції, тому залишається питання, як саме будуть здійснюватися реформи.

Зниження ціни на газ з боку Росії не вплине на тарифи для населення, адже "нижче нікуди", і населенню надходить газ власного видобутку.

Володимир Саприкін, незалежний експерт з енергетичних питань

Оскільки базовий контракт не зазнав змін, ціна на газ для України буде змінюватися щокварталу. В цілому, якщо протягом наступного року буде така ціна ($268,5/тис. куб. м - ред.) Україна може зекономити близько $4-4,5 млрд.

Ймовірно, що Україна збільшуватиме обсяги закупівель газу у РФ. Можливо, Росія вимагатиме збільшити обсяги закупівель газу до 41 млрд. куб. м, що передбачено чинним контрактом.

Що стосується зменшення ціни на газ для населення, то така заява одного з лідерів опозиції - повна дурниця. Якщо сьогодні ціна на газ для населення знаходиться на рівні $100/тис. куб. м, то "вхідна" ціна на рівні $269 не лише не дозволяє зробити знижку, а знову ж таки вимагає збільшення вартості газу для підприємств теплокомуненерго. Нинішня ціна не покриває усіх витрат.Коментарі

Додати коментар


Читайте у розділі

Відео

Загрузка...

Тест-драйв

закрити
E-mail
Пароль
Також, ви можете авторизуватись через Facebook Facebook login

Якщо ви не зареєстровані, пройдіть цю просту процедуру.