Стагнація приватного сектору

Реальна економіка

Україна має значний потенціал, однак не може його реалізувати, зокрема і через повільний розвиток приватного сектору.

Про це йдеться у дослідженні Світового банку.

Як зазначають фахівці, наслідками такої структурної проблеми як недостатній розвиток приватного сектору є застаріла структура експорту, низькі показники продуктивності, невисокий рівень залучення прямих інвестицій та незначний внесок малого та середнього бізнесу у ВВП країни.

За даними СБ, показники росту продуктивності праці (ВВП на одного працюючого) в Україні були нижчими, ніж у інших країнах, наприклад, у Румунії, Польщі, Росії, і у 2012 році рівень продуктивності в Україні становив лише 16% від аналогічного показника у США.

"Такий низький показник свідчить про те, що ріст продуктивності праці в Україні в основному відбувається не за рахунок капітальних інвестицій, а не завдяки "чистому" підвищенню продуктивності – залученню висококваліфікованих кадрів, передовим методам ведення бізнесу та інноваційним технологіям", - наголошують у СБ.

У дослідженні підкреслюється, що Україні так і не вдалося змінити структуру свого експорту, у структурі якого переважають сировинні товари, а частина експорту високотехнологічної продукції залишається незначною.

Зокрема, у 2010 році, як і в 1995 році, майже 30% українського експорту становили сталь та металопродукція , а єдиним експортним продуктом із вищою доданою вартістю були вантажні залізничні вагони частка яких в експорті становила 8%.

На відміну від України сусідня Польща змінила структуру експорту завдяки залученню значного обсягу прямих фінансових інвестицій, орієнтованих на експорт. Якщо у 1995 році у структурі експорту Польщі переважали вугілля, мідь, кокс, сталь, одяг і кораблі, то у 2010 році - автозапчастини, електроніка, експортний портфель яких склав 200 млрд доларів.

Наслідком неналежного розвитку приватного сектору України є незначна частка малих і середніх підприємств, які зазвичай відіграють ключову роль у зростанні економіки та зменшенні рівня бідності, підкреслюють експерти Світового банку.

За даними СБ, протягом 2007-2010 років знизилася кількість робочих місць, особливо на середніх підприємствах , щороку – приблизно на 10%. Водночас знижувалася частка малих та середніх підприємств у товарообороті – з 60,7% у 2007 році до 51,2% у 2010 році.

Серед основних перепон для зростання приватного сектору фахівці СБ називають слабке регуляторне середовище, слабкий доступ до фінансування та низький рівень конкуренції.

На переконання експертів, попри реформи, умови для ведення бізнесу в Україні все ще гірші, ніж у сусідніх країнах, що ілюструється низькими результататами країни у бізнес-рейтингах.

Про надмірне втручання держави в економіку та перешкоди для виходу компаній на ринок свідчать значні витрати українських підприємств на дотримання вимог щодо дозволів, вимог та техрегламентів.

Витрати компаній, млн, грн

У Світовому банку наголошують, що веденню бізнесу в Україні істотно заважає корупція, з якою підприємства масово зіштовхуються під час проходження регуляторних процедур.

Так, згідно з дослідженням МВФ від 2010 року, майже половина українських фірм застосовувала неофіційні способи вирішення різноманітних питань з державними службовцями.

Попри розвинену банківську систему, бізнес, особливо малий та середній, не має доступу до кредитних ресурсів.

Згідно з опитуваннями, 34,7% українських підприємств вважають проблемним доступ до фінансування. Водночас цей показник, наприклад, у Польщі становить 22%, у Росії - 28%, у розвинених країнах – 17,7%.

Складний доступ до фінансування пояснюється як високою вартістю позикових ресурсів, що пов’язано з державною політикою, так із посиленням домінування банків, які контролюються бізнес-групами, йдеться у дослідженні Світового банку.

Експерти наголошують, що прив’язка до курсу іноземної валюти стала головним фактором високих нестійких відсоткових ставок.

Структура власності банківського сектору, 2012 р

Крім цього, негативний вплив на розвиток українських підприємств і економіки в цілому має недостатня конкуренція.

Так, рівень ринкової конкуренції та конкурентної політики в Україні є нижчим ніж у інших країн регіону, наприклад, Польщі.

Така тенденція, як пояснюють у СБ, пов’язана з низкою чинників, зокрема, відсутністю галузевих стратегій сприяння конкуренції, нерозвиненими ринковими звичаями та нормативно-правовими актами, відсутністю конкурентного доступу до комерційних послуг тощо.

У Світовому банку також відзначають також незадовільне виконання обов’язків Антимонопольного комітету, який, зокрема, неефективно бореться із зловживаннями монополістів та не застосовує максимальні штрафи за порушення конкурентних законів.

Місце у Рейтингу конкурентоспроможності за показником Ефективність антимонопольної політики, 2013 р (усього – 144 країни)
Коментарі

Додати коментар


Читайте у розділі

Відео

Загрузка...

Тест-драйв

закрити
E-mail
Пароль
Також, ви можете авторизуватись через Facebook Facebook login

Якщо ви не зареєстровані, пройдіть цю просту процедуру.