"Хліб інвестбуд" обібрав державу і підставив міністра?

Дмитро Дєнков

В Кабміні очікується чергова рокіровка. На порядку денному ще одна позиція міністра.

Незабаром з посади Міністра аграрної політики та продовольства може піти Микола Присяжнюк. І скоріше за все це зробити доведеться не з власної ініціативи.

Причин для такого рішення у президента більш, ніж достатньо. І майже всі вони пов'язані із діяльністю однієї і тієї ж компанії - "Хліб інвестбуду" (ХІБ). Напередодні ця фірма підкинула ще один привід для компрометації нинішнього аграрного міністра.

Нагадаємо, що саме з приходом Присяжнюка в Кабмін "ХІБ" перетворилася на справжнього "монстра" з необмеженими преференціями і можливостями. За підтримки Мінагрополітики за рік вона по-суті стала провідним гравцем на зерновому ринку.

"Хліб інвестбуд" завжди вигравала там, де результат залежав від рішень Міністерства аграрної політики і продовольства. В розподілі квот на експорт зерна вона отримувала найбільший "куш", в той час коли досвідчені компанії-зернотрейдери нервово курили в стороні.

Крім цього, компанія "нізвідки" стала майже монополістом у закупівлі зерна для держави. Тобто, якщо раніше Аграрний фонд (АФ) закуповував сам збіжжя у виробників, останні два роки він це робив вже через "Хліб інвестбуд".

"Де факто" це право їй було дано з посиланням на те, що держава мала у статутному капіталі компанії свою частку, хоч і не контрольну - 49%. Ще 51% "Хліб інвестбуду" належали ТОВ "Каласар", за яким стоять невідомі бізнесмени. Вони фактично управляли "ХІБом", і саме вони "збирали вершки" від її розмашистої діяльності.

Навесні 2011 року під час однієї з прес-конференцій, де вперше було присутнє керівництво "Хліб інвестбуду", гендиректор компанії Роберт Бровді заявив, що власниками контрольної частки є інвестори з Уол-стріт. Ідентифікувати їх він відмовився.

Утім, за інформацією ряду ЗМІ, до "невідомих бізнесменів" належить депутат Партії регіонів Юрій Іванющенко, якого ще називають "Юрою Єнакіївським" та "сірим кардиналом". З його ім'ям сьогодні теж пов'язано чимало скандалів, які мали місце в останні два роки.

До того ж, Присяжнюка вважають якраз людиною Іванющенка, тому всі потуги урядовця щодо просування "Хлібінвестбуду" на ринку пояснювалися їх "товариськими стосунками". При цьому сам Іванющенко постійно заперечував будь-яку причетність до "ХІБу".

Як би там не було, але напередодні "любимиця" аграрного міністра у черговий раз вляпалася у скандал.

В середу на сайті Генпрокуратури з'явилося повідомлення, що відомство порушило кримінальну справу стосовно чиновників Аграрного фонду. Їх, зокрема, підозрюють у завданні державі збитків на суму 340 мільйонів гривень.

Прес-служба Генпрокуратури зазначає, що в березні 2011 року Аграрний фонд уклав із одним підприємством договір на закупівлю зерна на 1,5 мільярда гривень. Назва компанії не називається.

Попри те, що законодавством операції за поставками зерна звільнялися від сплати ПДВ, цьому підприємству було перераховано в порядку повернення ПДВ 280 мільйонів гривень.

Крім цього, як зазначають в Генпрокуратурі, наприкінці 2011 року Аграрний фонд уклав із зазначеним суб'єктом підприємницької діяльності ще одну угоду на придбання зерна - за цінами, які були значно вищими за ринкові. В результаті цієї оборудки держава втратила ще 52 мільйони гривень.

Співрозмовник "Реальної економіки", який представляє одну з аграрних компаній каже, що навесні 2011 року Аграрний фонд міг укласти угоду тільки з "Хліб інвестбудом", який тоді здійснював форвардні закупівлі в аграріїв, в тому числі - за рахунок державних коштів.

За словами джерела, "ХІБ" на той час був основним агентом із закупівлі зерна для Аграрного фонду.

Директор інформаційної компанії "ПроАгро" Микола Верницький не виключає такого варіанту, але наголошує, що це могла бути і будь-яка інша компанія.

"З Аграрним фондом такі речі часто трапляються, коли з невідомими фірмами укладаються подібні сумнівні контракти", - зазначає він.

В цілому, за інформацією Мінагрополітики, за форвардними контрактами до державного інтервенційного фонду протягом 2011-2012 маркетингового року було закуплено 855,53 тисяч тонн зерна на суму 1,63 мільярда гривень. Скільки з них було поставлено "Хліб інвестбудом", у відомстві не уточнили.

При цьому, раніше повідомлялося, що на закупівлю необхідної продукції в 2011 році для інтервенційного фонду з бюджету планувалося виділити 7,2 мільярда гривень.

Втім, схоже що влада уже теж переймається цим питанням. В Аграрному фонді сьогодні здійснюються "чистки". Ця інформація почала з'являтися у ЗМІ ще до появи інформації про порушення кримінальної справи.

Так, на початку цього тижня Кабінет міністрів звільнив Сергія Хорошайлова з посади генерального директора Аграрного фонду. А ще раніше в АФ заявили, що відмовляються від посередників у закупках, тож "Хліб інвестбуд" втратив свою "дійну корову" ще раніше. Якщо точніше, то з 30 березня 2012 року.

Зрештою, ці дивні оборудки не могли не помітити і на Банковій. За інформацією співрозмовника "РЕ" з Кабміну, в середу Присяжнюк був на "розборі польотів" у президента.

"Найближчим часом Присяжнюк, ймовірно, піде із займаної посади. Ще невідомо, чи буде він відправлений у відставку указом президента або подасть у відставку з можливим посиланням на стан здоров'я", - каже співрозмовник.

За інформацією "РЕ", боротьба за крісло аграрного міністра буде точитися між радником Віктора Януковича з аграрних питань Віктором Слаутою і заступником чинного аграрного міністра - Миколою Безуглим.

Перший варіант передбачає чергове посилення позиції "Сім'ї", другий – безпечний вихід із міністерства для Присяжнюка і можливість впливати на ситуацію у відомстві в майбутньому.Коментарі

Додати коментар


Читайте у розділі

Відео

Загрузка...

Тест-драйв

закрити
E-mail
Пароль
Також, ви можете авторизуватись через Facebook Facebook login

Якщо ви не зареєстровані, пройдіть цю просту процедуру.