Тандем хвилюється?

Юрій Корольчук, для РЕ

Останнім часом Україна намагається різними способами вплинути на "Газпром", щоб переглянути ціну на газ та "харківські знижки"… Тепер Україна показала "Газпрому" результати закупівлі обсягів газу у січні-квітні поточного року.

Якщо у 2011 році за цей період було придбано 20 мільярдів кубометрів газу, то вже у цьому році закупівля зменшилася рівно на 50% - до 10,6 мільярдів кубометрів.

Навіть якщо взяти до уваги, що у 2011 році Україна віддавала газ RosUkrEnergo AG, то у будь-якому випадку зменшення відбору російського газу відбулося.

До того ж за підсумками травня "Нафтогаз України" купив у Росії лише 1,5 мільярди кубометрів, тоді як зазвичай Україна брала не менше 2,5-3 мільярдів кубометрів.

Усе це не тішить "Газпром". Тому не важко здогадатися, що така інформація викликала хвилювання як у Володимира Путіна, так і Дмитра Медвєдєва.

Ще більше зіпсувало настрій "Газпрому" рішення про розділення литовського "нафтогазу" - компанії Lietuvos dujos на дві окремі структури. Під своїм контролем литовці залишають управління магістральними газопроводами, а "Газпром" збереже частку у компанії, яка буде продавати газ.

Цієї новини чекали давно, а тому безсумнівно, що під час зустрічі на вихідних Азарова, Путіна і Медведєва обговорювали у тому числі ще не озвучену, але вже відому "литовську історію" та її наслідки для "Газпрому".

А наслідки не є позитивними – "Газпром" скоро може втрати частину литовського ринку, який дорівнює 2-3 мільярдам кубометрів щороку.

Сам з таким не оптимістичним таким настроєм відбулися зустрічі раніше Януковича, а зараз і Азарова із російським "тандемом". Згідно планів продажу газу поточний і наступний рік для Росії буде малоуспішним і "Газпром" продасть менше газу в ЄС.

Це не перший раз в історії російського газового монополіста трапляється ситуація, коли ЄС скорочує споживання газу. І завжди у таких ситуаціях Росії примусово-добровільно підставляла братське плече Україна. Точніше, братську трубу.

Сьогодні ж ситуація змінилася. Газові відносини України та Росії перебувають на межі "фолу", а тому "Газпром" не може змусити "Нафтогаз України" викупити не 27 мільярдів кубометрів, а хоча би 33 мільярди.

Більше того, підбадьорений нелегкими становищем Янукович приїхав із Росії та відразу "пригрозив", що Україна візьме навіть менше газу, ніж 27 мільярд кубометрів.

Такий оптимізм президента викликає скепсис, але останні показники економічної активності дають підстави сказати, що Україна дійсно "впишеться" в ці 27 мільярдів.

Адже на початку року при рості споживання газу прослідковувалася інша тенденція і "Нафтогаз" мав би закупити близько 33 мільярдів кубічних метрів газу.

До того ж, на ситуацію об’єктивно впливає відсутність коштів, а тому грошей вистачить рівно на стільки, щоб закачати 10-11 мільярдів кубометрів в підземні сховища та до кінця року докуповувати приблизно по 1 мільярду щомісяця для поточних потреб.

Власне, не менш радісний був тон і в Миколи Азарова, який після кількамісячної критики навіть дозволив собі похвалити росіян і висловити впевненість у вирішенні питання ціни на газ.

Більше того, якщо вірити Азарову, то Путін і Медвєдєв запевнили його у тому, що проблема газового контракту буде вирішена у стислі терміни.

Після двох років переговорів склалася парадоксальна ситуація. Україна і надалі має високу ціну на газ. "Нафтогаз" поки що домовитися із "Газпромом" не може.

Але і Москва сьогодні як ніколи потребує ринок збуту для свого газу.

З таким настроєм і вирушив до Москви прем’єр Азаров. Але ще більше натхнення йому додавала внутрішня вказівка Януковича будь-яким чином досягнути зрушення у переговорах з Росією та отримати результат до парламентських виборів.

І не один Азаров отримав таку вказівку. І що важливо - цього разу Януковича не так цікавить питання ціни газу, обсягів обхідних газопроводів, а просто досягнення будь-якого успішного "результату", який можна буде продемонструвати електорату напередодні виборів.

Зважаючи на те, що традиційно Азаров не є сильним у газовій тематиці на відміну від міністра енергетики Юрія Бойка, який останні два роки веде газові переговори, то прем’єр вирішив кинути сили на інший фланг.

І цього разу на переговорах тривала розмова більше про добудову двох атомних блоків на Хмельницькій АЕС. Росія погодилася прискорити процес надання кредиту у 5-6 мільярдів доларів.

Розрахунок Азарова правильний. Якщо красиво виписати нові угоди - донецькі, дніпропетровські чи херсонські, але оминути у них тему газу, то Віктор Янукович буде задоволений.

Та й Азарову, який вже більше року знаходиться у підвішеному стані, це дасть змогу втриматися у прем’єрському кріслі.

Януковичу як нікому іншому не потрібно повторення "харківських" угод. І він їх не хоче "розгрібати" ще два роки до президентських виборів 2015 року.

Як це не прикро констатувати, але сьогодні газове питання трохи втратило свою "топ-важливість" і відходить на задній план до жовтня, коли будуть проведені вибори до парламенту.

Внутрішня політика захмарила необхідність отримання дешевої ціни на газ. Необхідність вимушена, оскільки наразі Україна не готова платити високу ціну на газ, оскільки економіка енергоємна і відсутня економія газу і тепла.

Повертаючись до занепокоєння і хвилювання Путіна та Медведєва, варто розуміти, що воно стосується лише обсягів газу, які Росія хоче продати до Євросоюзу та України.

Тому не варто Азарову плекати ілюзії, що "тандем" виконає свою обіцянку і вирішить проблему газового контракту. Слід надалі використовувати всі наявні важелі тиску на "Газпром" і можливо навіть згадати про Стокгольмський арбітраж…

Юрій Корольчук, Інститут енергетичних дослідженьКоментарі

Додати коментар


Читайте у розділі

Відео

Загрузка...

Тест-драйв

закрити
E-mail
Пароль
Також, ви можете авторизуватись через Facebook Facebook login

Якщо ви не зареєстровані, пройдіть цю просту процедуру.