Ахметов поглинає "Запоріжсталь"

Олена Герасимова, для РЕ

Найближчим часом холдинг "Метінвест" закриє угоду, яка дозволить йому сконцентрувати понад 50% статутного фонду "Запоріжсталі".

Протягом останніх декількох місяців компанія отримала дозвіл антимонопольних органів Сербії (16 грудня 2011 року), Македонії (5 квітня 2012 року) та Болгарії (10 травня 2012 року) на купівлю власників акцій ВАТ "Запоріжсталь" - низки кіпрських компаній.

Ці компанії мають назви Brandfeld Finance Ltd, Vernan Services Ltd., Lasartico Holdings Ltd, Stransten Holdings Ltd, Royware Investments Ltd, Sitler Management Ltd та Barlenco Ltd та входять до складу групи "Індустріал", підконтрольної генеральному директору ВАТ "«Запоріжсталь" Віталію Сацькому та його фінансовому директору Олександру Рабцуну.

Поки що прес-служба "Метінвесту" не повідомляє подробиць ні про терміни, ні про параметри, ні про значення даного придбання. При цьому її представники посилаються на "політику компанії, яка не передбачає можливості коментувати незавершені угоди".

Проте з даних фінансового звіту холдингу Metinvest BV, оприлюдненого на Лондонській біржі в жовтні 2011 року, випливає, що він може викупити другі 50% гірничо-металургійного бізнесу групи "Індустріал" за 416 мільйонів доларів до 4 серпня 2012 року.

Це було передбачено умовами опціону, який був наданий компанії при придбанні перших 50%.

Витіснення співвласників

Як відомо, комбінат "Запоріжсталь", разом з ПАТ "ArcelorMittal-Кривий Ріг", ММК ім.Ілліча та "Азовсталлю", є одним з чотирьох найбільших металургійних підприємств України.

"При цьому з боку технічної оснащеності "Запоріжсталь" є одним з найбільш відсталих підприємств України. Його загальна потреба в інвестиціях на проведення капітальної модернізації оцінюється більш ніж в 2,5 мільярди доларів", – констатує керівник департаменту з питань металургійного комплексу ДП "Держзовнішінформ" Володимир Піковський.

Нагадаємо, що у травні 2010 року співвласники "Запоріжсталі" - компанія Midland Resources Holding Limited, якою на паритетних засадах володіють Едуард Шифрін і Олександр Снайдер та група "Індустріал" прийняли рішення про продаж 96,7% статутного фонду підприємства.

Незабаром після цього частка Midland, близька до 50%, була продана через російську ІК "Тройка Діалог". Офіційно кінцевий покупець досі невідомий. Однак, за даними експертів, її власником стала група російських інвесторів, репрезентованих російською державною корпорацією "Банк розвитку і зовнішньоекономічної діяльності" - Внєшекономбанк.

А в липні 2011 року "Метінвест" придбав 50% гірничо-металургійних активів групи "Індустріал".

"До їх складу входить не тільки контрольний пакет акцій "Запоріжсталі", але різні за розміром частки в таких товариствах, як "Запоріжкокс", "Запорізький залізорудний комбінат", "Запоріжвогнетрив", "Луганський трубний завод", "Трубосталь" та "Шолоховська центрально-збагачувальна фабрика" в Росії, а також низка підприємств з переробки металобрухту, трейдингових компаній і металобаз в Україні та країнах СНД", – уточнює директор з розвитку АК Kreston GCG Андрій Попов.

Внаслідок цієї угоди структура акціонерів ВАТ "Запоріжсталь" стала такою: близько 50% його статутного фонду залишилися у росіян, трохи більше 25% – у групи "Індустріал" і приблизно опинилося у власності "Метінвесту".

"Проте реалізація опціону на викуп другої половини гірничо-металургійних активів групи "Індустріал" радикально змінить співвідношення сил на підприємстві на користь "Метінвесту", якому належатиме вже контрольний пакет", – підкреслює Попов.

Експерт вважає, що стосунки майбутніх співвласників "Запоріжсталі" – російських інвесторів і "Метінвесту" - будуть вельми непростими.

"Справа в тому, що зараз майже всі фінансово-економічні важелі на підприємстві вже зосереджені в руках менеджерів Рината Ахметова, які мають левову частку повноважень діючих членів правління. Крім того, топ-менеджери меткомбінату - Віталій Сацький і Олександр Рабцун - представляють групу "Індустріал", яка дуже лояльна до "Метінвесту", – пояснює він.

Тобто, навіть маючи лише блокуючий пакет акцій ВАТ "Запоріжсталь", "Метінвест" зміг встановити оперативний контроль над діяльністю меткомбінату. А, придбавши контрольний пакет, холдинг, на думку Попова, зможе просто не підпускати росіян до управління.

"Оскільки подальша прибуткова робота підприємства залежить від реалізації масштабної інвестиційної програми, "Метінвест", взявши її на себе, зможе викупити частку російських акціонерів", – припускає експерт.

Поглинання конкурентів

В цілому, за оцінками аналітиків, придбання гірничо-металургійного бізнесу групи "Індустріал" дозволить "Метінвесту" досягти багатостороннього і дуже потужного ефекту.

Так, завдяки інтеграції "Запоріжсталі", "Метінвест" зможе розширити сортамент продукції, включивши до нього гарячекатану і холоднокатану тонколистову і рулонну сталь.

"Це та продукція, яка має попит як на внутрішньому, так і на зовнішньому ринку. А включення ЗЗРК дозволить холдингу остаточно монополізувати український ринок залізорудної сировини", – додає Попов.

Дійсно, поки що "Метінвест", у власності якого перебувають майже всі гірничо-збагачувальні комбінати України, виробляє ЗРС в обсягах, що дозволяють не тільки забезпечувати їм власні меткомбінати – "Азовсталь", ММК ім. Ілліча, Макіївський і Єнакіївський метзаводи, а й експортувати його в Європу та Азію.

"Тому купівля додаткових виробничих потужностей у вигляді "Запоріжсталі" дасть "Метінвесту" можливість посилити вертикальну інтеграцію і таким чином збільшити в загальному обсязі виробництва частку металопродукції в порівнянні з сировиною", – підкреслює експерт.

Слід зазначити, що протягом останніх двох років "Метінвест" значно просунувся в цьому напрямку. Так, в 2009 році сукупний обсяг виплавки сталі підприємствами компанії становив понад 6 мільйонів тонн.

У 2010 році цей показник зріс до 8,744 мільйонів тонн. А вже в 2011 році, за рахунок включення до складу холдингу ММК ім.Ілліча, він збільшився до 13,8 мільйонів тонн.

Таким чином, завдяки цій угоді, "Метінвест" вже за підсумками цього року зможе номінально збільшити обсяг виплавки сталі приблизно до 17,5 мільйонів тонн. А у випадку, якщо йому вдасться викупити частку російських акціонерів, цей показник стане цілком реальним.

Між тим, прийнята торік стратегія розвитку компанії передбачає, що до 2020 року він має зрости до 25 мільйонів тонн. Для цього "Метінвесту" потрібно буде придбати ще декілька метпідприємств.

Серед них можуть опинитися Алчевський металургійний комбінат і Дніпровський металургійний комбінат ім.Дзержинського, якими поки приблизно на паритетних засадах володіють все та ж група російських інвесторів, а також голова ради директорів корпорації "Індустріальний союз Донбасу" (ІСД) Сергій Тарута і її генеральний директор Олег Мкртчан.

Поряд з цим, Ленда не виключає, що "Метінвест" також зможе інтегрувати Дніпропетровський металургійний завод (ДМЗ) ім.Петровського, що зараз входить до складу компанії "ЄВРАЗ Груп С.А.".

"Можливо також, що "Метінвест" спробує придбати кілька прокатних заводів в регіонах-споживачах металу", – припускає експерт.

Але, в будь-якому випадку, в українському ГМК, на його думку, залишаться два найбільші виробника сталі – ArcelorMittal і "Метінвест". Що ж до інших гравців – українських акціонерів ІСД, групи російських інвесторів і компанії "ЄВРАЗ Груп С.А.", то вони просто приречені на поглинання.Коментарі

Додати коментар


юра

Ахметов-розумна людина.

Читайте у розділі

Відео

Загрузка...

Тест-драйв

закрити
E-mail
Пароль
Також, ви можете авторизуватись через Facebook Facebook login

Якщо ви не зареєстровані, пройдіть цю просту процедуру.