Парламент: закріпачення з конфіскацією

Семен Чернишенко, для РЕ

Минулий парламентський тиждень, що закривав 10 сесію Верховної ради, був одним з найпродуктивніших. В цілому було прийнято 56 законів та 81 постанова. Депутати з проурядової більшості суміщали приємне з корисним.

Їм було приємно "розвести опозицію як кошенят" на мовному питанні і корисно скористатися відсутністю ображених опозиціонерів під час масового голосування за корупційні законопроекти.

Найбільшого резонансу в експертному середовищі викликали чергові зміни деяких законодавчих актів України з питань державних закупівель.

Закон фактично легалізує безконтрольне розкрадання 250 мільярдів гривень державних коштів. З більш детальним аналізом законопроекту можна ознайомитися тут.

Нагадаємо лише, що за I квартал 2012 року сума коштів, пропущена держпідприємствами через систему закупівель, у 3,8 рази перевищує суму, витрачену минулого року за цей же час.

Не обійшли депутати увагою і Державний бюджет. Напередодні виборів і чергової суспільно-політичної напруги у державі, депутати збільшили видатки із загального фонду для Генеральної прокуратури на 174 мільйони гривень.

В свою чергу Центральна виборча комісія для створення та запровадження системи відеоспостереження на звичайних виборчих дільницях отримала 993,6 мільйонів гривень.

Без грошей не залишились і електорально близькі до Партії регіонів шахтарі. Депутати додатково виділили 2,2 мільярдів гривень на капітальне будівництво та технічне переоснащення вугледобувних підприємств. Майбутнім власникам державних шахт, буде особливо приємно їх придбати потім за безцінь.

Нагадаємо , що держава щорічно дотує вугледобувну галузь на 10-13 мільярдів гривень.

Одночасно Україна позичила у Китаю 3 мільярди доларів для реалізації Меморандуму про взаєморозуміння щодо співробітництва в галузі пріоритетних проектів у сільському господарстві.

З неабияким зиском до деяких наближених до ВПК депутатів та чиновників, парламентарі списали 819 мільйонів гривень учасникам державного концерну "Укроборонпром".

За даними ЗМІ, віддавши "Укроборонпром" під контроль Рената Ахметова, влада розпочала його підготовку до приватизації.

Депутати також спростили процедуру державної реєстрації земельних ділянок та речових прав на нерухоме майно. З 1 січня 2013 року нотаріуси отримають доступ до держреєстру майнових прав і при засвідченні договорів купівлі-продажу нерухомості зможуть реєструвати право власності на неї.

З 1 січня майбутнього року БТІ також передадуть Мін'юсту функції реєстрації прав власності та оренди на нерухоме майно, з цієї ж дати нові повноваження отримають нотаріуси. Мін'юст повинен був забрати у БТІ функції реєстрації прав ще на початку 2012 року, але депутати в кінці 2011 року відклали це на рік.

Відповідно до схваленого закону, реєстрація майнових прав буде здійснюватися нотаріусом в момент укладання угоди. Без залучення нотаріусів процедура держреєстрації прав не повинна буде перевищувати 5 робочих днів, тоді як зараз цей термін складає 14 днів.

Поряд з розширенням повноважень нотаріусів депутати збільшили і мінімальний обсяг страхування їх цивільно-правової відповідальності - з 150 розмірів мінімальних зарплат до 1 тисячі - тобто до 1,1 мільйона гривень.

Вкрасти у народу мову депутатам здалось замало. Врешті-решт мова категорія абстрактна, інша справа приватна власність громадян.

Парламент оперативно ухвалив закон щодо припинення права користування земельними ділянками, при відведенні їх для суспільних потреб.

Парламент визначив, що розмір викупної ціни на земельну ділянку встановлюється рішенням органу виконавчої влади або місцевого самоврядування, який здійснює її викуп, або встановлюється за рішенням суду.

Крім того, земельні ділянки для суспільних потреб можуть викуповуватися не тільки за кошти державного та місцевих бюджетів, а й за кошти юридичних осіб, які ініціювали відчуження такої ділянки для суспільних потреб.

Продовжуючи тему нерухомості, варто відзначити прийняття парламентом закону про технічну інвентаризацію об'єктів нерухомого майна.

БТІ, як і сьогодні, залишаться комунальними підприємствами, що монопольно надають послуги технічної інвентаризації. Їх тарифи будуть встановлювати місцеві органи влади, а державну політику вестиме Мінрегіонбуд.

При цьому обов'язковою буде тільки первинна інвентаризація об'єктів. Проведення інвентаризації при переході прав власності стане необов`язковим.

Верховна рада провела масштабну корекцію законодавства про ринок цінних паперів. Прийнятий закон передбачає введення відразу після публікації закону пруденційного нагляду над учасниками фондового ринку.

Умовою отримання безстрокової ліцензії стане відсутність серед власників компанії фізичних осіб з не знятою судимістю, притягнутих до відповідальності за порушення законодавства проти власності, у сфері господарської або службової діяльності.

Для підтвердження вже виданих безстрокових ліцензій потрібно буде протягом двох років надати до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку (НКЦПФР) пакет документів, які потрібні для видачі ліцензії.

Документ дозволить НКЦПФР звертатися до суду з вимогою ліквідації акціонерного товариства (АТ), якщо протягом двох років АТ не проводить збори акціонерів, або не подає в НКЦПФР необхідну інформацію, чи не обрало органи управління через рік після реєстрації додаткової емісії акцій.

В сфері адміністрування цінних паперів парламентарі також ухвалили закон про систему депозитарного обліку цінних паперів, про який "Реальна економіка" вже писала.

Чергові податкові преференції отримали улюблені інфраструктурні проекти влади. Цього разу доля посміхнулась Київському регіону.

Новий закон звільняє від оподаткування операції з тимчасового ввезення на митну територію України обладнання, необхідного для реалізації проекту "Повітряний експрес": спорудження залізничного пасажирського сполучення Київ - міжнародний аеропорт "Бориспіль"; будівництво міської кільцевої автомобільної дороги навколо Києва на ділянці Київ - Бориспіль; будівництво дороги від Подільського мостового переходу до проспекту Ватутіна в Києві.

Тимчасово, звільняється від податку на додану вартість поставки послуг пов'язаних з реалізацією національного проекту "Повітряний експрес", що надаються особою-нерезидентом, яка не зареєстрована як платник податку на додану вартість сторонам контракту.

Термін окупності національного проекту "Повітряний експрес" вартістю 372 мільйонів доларів повинен скласти 25 років.

Як відомо, парламентські олігархи ще не встигли остаточно закріпачити українців новою редакцією Трудового кодексу. Але обхідні маневри успішно тривають. Верховна рада прийняла в цілому нову редакцію Закону про зайнятість населення.

Зазначений законопроект був критично сприйнятий профспілками. Так, закон пропонує молодим спеціалістам працювати безкоштовно півроку, укладаючи при цьому договір про стажування.

Профспілки застерігають, що роботодавець буде привласнювати результати праці молодих працівників, але при цьому не буде сплачувати їм заробітну плату.

Інша новація пропонує дозволити суб’єктам господарювання наймати працівників для подальшого виконання ними роботи в Україні у іншого роботодавця, що дуже подібно на торгівлю людьми.

Діяльність посередників у сфері зайнятості не передбачатиме отримання дозволів (ліцензій) на таку діяльність, що також суперечить міжнародним стандартам.

На думку екс-голови Федерації профспілок України, регіонала Василя Хари, прийнятий закон руйнує систему соціального страхування і перетворює Фонд соціального страхування в департамент при Кабміні.

Депутати подарували невелике послаблення і фізичним особам-підприємцям.

Прийнятий законопроект конкретизує строки сплати єдиного внеску фізичними особами-підприємцями, які обрали спрощену систему оподаткування. Передбачається сплата єдиного внеску щоквартально. При цьому подання звітності пропонується залишити один раз на рік.

Також депутатами було ухвалено довгоочікуваний закон про адвокатуру та адвокатську діяльність.

Закон визначає правові засади організації і діяльності адвокатури та здійснення адвокатської діяльності в Україні.

З метою розвитку інструментів інвестування, парламент ухвалив проект закону про інститути спільного інвестування.

Законом передбачена чітка послідовність дій при створенні корпоративних та пайових інвестиційних фондів, а також при проведенні процедури їх ліквідації. Також на законодавчому рівні визначили класифікацію фондів грошового ринку, фондів державних цінних паперів, фондів облігацій, фондів акцій, індексних фондів, та фондів банківських металів.

Не залишився поза увагою народних обранців і такий ласий шматок ринку, як лотереї.

Прийнятий закон розглядає лотерейну діяльність як монопольну діяльність держави щодо запровадження лотерей, змістом якої є заборона запровадження та проведення на території України усіх лотерей, крім державних.

Законопроект вводить термін валового грального доходу, під яким розуміє сукупні грошові надходження, одержані оператором лотерей від прийняття ставок протягом звітного періоду в всіх лотереях, які проводяться оператором.

Також законопроект містить фінансово-економічні, організаційні та інші вимоги до оператора лотерей, такі як мінімальний розмір статутного капіталу, власного капіталу, мінімальна кількість електронних терміналів, а також точок розповсюдження лотерей.

Забороняється приймати участь у лотереях особам, які не досягли 18 років.

Депутати прислухались до зауважень президента щодо реєстрації місця проживання та місця перебування фізичних осіб в Україні" з пропозиціями президента України.

Зміни, внесені в закон "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україну", не спричинять для пересічних громадян радикальних змін. Процедура реєстрації спрощується.

Нелегальні орендодавці житла - фізичні особи - повинні мати на увазі, що норма про обов`язкову реєстрацію особи протягом десяти днів після прибуття до нового місця проживання залишилась.

З одного боку, держава продовжить наступ на нелегальні доходи громадян, з іншого спростить собі контроль над громадянами перед виборами.

Також, з пропозиціями Президента було ухвалено широко розпіарений закон щодо особливостей оподаткування суб'єктів індустрії програмної продукції".

Закон обіцяє ІТ-компаніям з 1 січня 2013 року звільнення від сплати ПДВ та податок на прибуток до 5%. Обіцяний 5% податок на доходи фізичних осіб було заветовано Президентом.

Навіть при збережені початково обіцяних преференцій, багато представників ІТ індустрії не були у захваті від закону.

Як повідомив "РЕ" один з керівників компанії-виробника софту, участь у запропонованій законом системі, призвела б до більших збитків, оскільки власники мали б "засвітити" реальні зарплати програмістів.

Мовляв, краще триматись від "податкової" на відстані, ніж отримувати забюрократизовані і непрозорі преференції від держави.Коментарі

Додати коментар


Читайте у розділі

Відео

Загрузка...

Тест-драйв

закрити
E-mail
Пароль
Також, ви можете авторизуватись через Facebook Facebook login

Якщо ви не зареєстровані, пройдіть цю просту процедуру.