Росія прагне обвалити українську гривню?

Юрій Глухов, для РЕ

Цього четверга президент Росії Володимир Путін продемонстрував відверто зневажливе ставлення до свого українського колеги.

На заздалегідь заплановану зустріч з Януковичем в Криму російський президент з'явився з багатогодинним запізненням, та ще й затримався вже після прильоту, щоб поспілкувався з байкерами.

Під час же побачення двох президентів жодного важливого питання вирішене не було. Ні по газу, ні по морський кордон між двома країнами, ні про що. Пролунали заклики щодо співпраці у ядерній енергетиці та поєднання електричних систем, про які "Реальна економіка" напише найближчим часом.

Путін також в черговий раз завуальовано, але цілком чітко, попередив Януковича, що Україна має вступити до Митного союзу, або вона пожалкує.

На це український президент заявив, що не виключає входження України до Митного союзу, але пізніше. На що Путін дав зрозуміти, що може почекати і "нікому нічого не будуть нав'язувати".

Проте чекати Росія збирається вельми своєрідно. За першу половину поточного року зусиллями, головним чином, Кремля торгівля між двома країнами для Україні значно погіршилася.

Згадаймо в цьому аспекті лише "сирну війну", коли багатьом українським підприємствам було заборонено експорт сиру до Росії.

Яскраво характеризують дану ситуацію і статистичні показники. Зокрема, за даними Державної служби статистики України, якщо за перші чотири місяці 2011 року експорт українських товарів у Росію виріс до відповідного періоду попереднього року на 57,2%, то за січень-квітень нинішнього року приріст даного експорту склав лише 4,3%.

Втім, Україна відповідала Росії "симетрично", різко скоротивши в 2012 році споживання російського газу. Як наслідок, імпорт товарів з Росії в Україну за чотири місяці поточного року знизився на 9,8%.

Але Москва останні тижні активізували свої дії проти України.

Так, 12 липня російські ЗМІ повідомили, що в ході останньої інспекції, проведеної представниками Россільгоспнагляду і національними ветеринарними службами Білорусії і Казахстану, виявилося, що в деяких підприємствах Україні з виробництва готової м'ясної продукції, було нібито виявлено свинину, вироблену китайськими підприємствами і не атестованими на право поставок в РФ.

У зв'язку з непідтвердженням виконання ветеринарно-санітарних вимог і норм Митного союзу і РФ в повному обсязі, було вирішено ввести тимчасові обмеження на право поставок продукції тваринного походження в держави - члени Митного союзу для 6 українських підприємств.

Це - ТОВ "ВО" Моліс "(виробництво молочної продукції), ТОВ "Компанія" Зевс ЛТД "(забій великої рогатої худоби), ДП" М'ясокомбінат "Зоря" (забій великої рогатої худоби та свиней), ТОВ "Білоцерківський молочний комбінат", ПАТ "Конотопм'ясо" (забій великої рогатої худоби, свиней , оброблення та зберігання яловичини і свинини), ТОВ "Молочний дім".

Також у зв'язку з не підтвердженням виконання ветеринарно-санітарних норм Митного союзу і Росії тимчасові обмеження на ввезення на територію Митного союзу їхньої продукції отримали ще 22 українські підприємства.

Список такий: ТОВ "Спартак" (забій великої рогатої худоби), Крижопільський філія ТОВ "ІНТЕР ФУД", ТОВ "Елітекс" (виробництво готової м'ясної продукції), ТОВ "Комплекс Агромарс" (забій птиці, оброблення, переробка, упаковка і зберігання м'яса птиці), ТОВ "Виробничо-комерційне підприємство" Прилуки-Агропереробка "(забій великої рогатої худоби, свиней). ВАТ" Звенигородський сироробний комбінат ", ПАТ" Жашківський маслозавод ", ЗАТ" Літинський молочний завод ", ПАТ" Ічнянській молочно-консервний комбінат ", ПАТ" Куп'янський молочноконсервний комбінат ", ТОВ" Свіженька "(забій великої рогатої худоби та свиней, оброблення яловичини і свинини)," М'ясопереробний комплекс ЛТД "(забій птиці, оброблення, пакування, зберігання м'яса птиці).

Крім того, тепер не можуть бути включені до реєстру підприємств третіх країн ПАТ "Вімм-Білль-Данн Україна" (виробництво молочної продукції), філія ПАТ "Вімм-Білль-Данн Україна" - "Харківський молочний комбінат" ( виробництво молочної продукції), ПАТ "АПК-Інвест" (забій свиней, оброблення, зберігання свинини, виробництво готової м'ясної продукції), ТОВ "Заготзбут" (забій великої рогатої худоби, свиней, оброблення яловичини і свинини), ПАТ "Переяславський експериментальний комбінат хлібопродуктів "(забій свиней, оброблення свинини), ТОВ" Тавр Плюс "(забій свиней, оброблення, зберігання свинини, виробництво готової м'ясної продукції), ПАТ" Дружба народів Нова "(забій птиці, оброблення м'яса птиці), ТОВ" Літинський м'ясокомбінат "( забій великої рогатої худоби), ТОВ "Заготсервіс" (забій великої рогатої худоби, виробництво яловичини) і ТОВ "Ермій" (забій великої рогатої худоби, зберігання яловичини).

Однак Російська Федерація та МС тиснуть на Україну не лише в "м'ясо-молочному напрямі". Цього тижня стало відомо, що з 1 серпня в Росії буде введено утилізаційний збір з імпортованих у країну автомобілів. А це також боляче вдарить по українським автовиробникам.

Як припускають російські експерти, збір, що стягується федеральної митної службою, складе для нових легкових автомобілів 20-45 тисяч карбованців - від 609 до 1370 доларів, залежно від об'єму двигуна, а для вантажівок - 150-400 тисяч рублів або 4,5-12,1 тисяч доларів, залежно від тоннажу.

У зв'язку з цим українські підприємства - зокрема, ЗАЗ і "Богдан" - ризикують скоротити частку на російському ринку мінімум на третину. Зараз зазначені підприємства постачають в РФ близько 50% власної продукції.

Також проблеми з поставками своєї продукції в Росію мають українські металурги і багато інших вітчизняних товаровиробників.

Звичайно, від усіх цих, скажімо так, недружніх дій Москви постраждає велика кількість українських підприємств.

Вони будуть змушені скорочувати виробництво, звільняти працівників, знижувати розміри сплати податків і відрахувань до соціальних фондів.

Але, крім того, значно погіршаться показники всієї зовнішньої торгівлі України - ще сильніше виросте негативне торговельне сальдо.

За 4 місяці 2012 року український товарний експорт до Росії склав 6 мільярдів доларів або 27% від усього експорту товарів.

При цьому дефіцит торгівлі з Росією вже досяг для Україні за даний період 3,2 мільярдів доларів. А за минулий рік негативне сальдо торгівлі товарами України з Росією становило 9,3 мільярда доларів.

З вищенаведених цифр зрозуміло, що торгівля з Росією має для України величезне значення. І якщо надалі ситуація для Києва буде погіршуватися, то, крім усього іншого, це надасть сильний додатковий девальваційний тиск на гривню.

До того ж національна валюта і без того останнім часом відчуває себе дуже невпевнено і для її стабільності НБУ вже витратив кілька мільярдів золотовалютних резервів.

До речі, протягом двох останніх місяців Центробанк Росії девальвував свій рубль на 10-15% до долара і, відповідно, до гривні - оскільки офіційний курс гривні до долара за цей час практично не змінився.

Даний факт теж сильно грає проти українських експортерів та української валюти.

Втім, в цьому варто звинувачувати не Росію, а Нацбанк України. Так як в умовах зростання останнім часом глобальної кризи девальвували свої валюти до долара не тільки Росія, але і країни єврозони, а також Польща, Туреччина, Канада, Китай, Австралія та багато інших держав.

НБУ ж з нез'ясовних з економічної точки зору причин не пішов за їхнім прикладом.

Також Україну буде змушена в другій половині цього року збільшити закупівлю російського газу, що теж погано позначиться на вітчизняному торговому балансі.

У найближчі місяці Києву доведеться закачати значні обсяги газу в свої підземні сховища, для чого вже отримано кредит у тієї ж Росії. А в осінньо-зимові місяці споживання газу збільшиться у зв'язку з настанням холодів.

Відповідь же на питання, чому Москва проводить зараз таку дискримінаційну економічну політику щодо України, що загрожує, в тому числі, обвалом гривні, стане очевидним, якщо згадати торішню ситуацію в сусідній Білорусі.

Нагадаємо, в 2011 році відбувся потужний обвал білоруського рубля - він девальвував до долара в 2,7 рази. І природно, що за допомогою в умовах такої гострої кризи Мінськ звернувся, в першу чергу, до Москви.

При цьому президентові Лукашенку довелося піти на значні, в тому числі і стратегічні поступки Росії.

Тепер, схоже, Москва мріє про повторення незабаром Україною білоруського сценарію економічної кризи. Для чого і "старається" по всіх торгових і фінансових фронтах.Коментарі

Додати коментар


Читайте у розділі

Відео

Загрузка...

Тест-драйв

закрити
E-mail
Пароль
Також, ви можете авторизуватись через Facebook Facebook login

Якщо ви не зареєстровані, пройдіть цю просту процедуру.