Як "спрощенці" наздоганяли 25 січня

Світлана Крюкова, Катерина Сиченко, для РЕ

У середу, 25 січня, закінчився граничний термін для реєстрації та перереєстрації підприємців - платників єдиного податку. До цього часу всі "спрощенці" або ті, хто хотіли ними стати, повинні були подати заяву до податкової служби.

Таку норму містять зміни до Податкового кодексу, внесені законом, який почав діяти з 1 січня 2012 року.

Поспішали не лише підприємці, а й податківці. Найбільше метушилися податківці Печерського району Києва, куди з плановим візитом в середу прибув інспектувати процес реєстрації глава ДПС Олександр Клименко.

Вибір випав на цей район невипадково: тутешня інспекція - зразково-показова. Приміром, тут працює принцип єдиного вікна. Тобто підприємцю не потрібно бігати по кабінетах і збирати папірці. Достатньо подати документи відповідному клерку.

До того ж, установа знаходиться недалеко від Кабміну, де Клименко вранці звітував про стан справ, а потім запросив журналістів з'їздити до інспекції і переконатися, що черг і метушні там нема. Охочих виявилося небагато.

У Печерському відділенні гамірно, але традиційних без черг. Один з реєстраторів під керівництвом начальниці розставляє стільці біля стендів, де розвішані приклади, як правильно заповнювати документи чотирьом групам "спрощенців".

До першої групи належать фізособи з річним обігом до 150 тисяч гривень, що працюють в основному на ринках і надають побутові послуги. Для них щомісячний єдиний податок без обліку єдиного соціального внеску становить 10-100 гривень.

Друга група - фізособи з річним обігом до 1 мільйона гривень. Вони виробляють або продають товари чи задіяні в ресторанному бізнесі, надають послуги тільки населенню та іншим платникам єдиного податку. Такі підприємці платять 20-200 гривень на місяць без обліку єдиного соціального внеску.

У третю групу потрапили фізособи, що найняли в 2011 році на роботу не більше 20 осіб і чий дохід не перевищив 3 мільйони гривень.

В четверту групу входять юридичні особи, у яких працюють не більше 50 осіб, а обсяг доходу становить не більше 5 мільйонів гривень.

Для третьої і четвертої груп є дві ставки податку: 3% від обороту, якщо підприємець стає платником ПДВ, і 5% - без сплати цього податку.

Частково складності при реєстрації виникали через неграмотність підприємців і їх бухгалтерів, які через неуважність або навмисно реєструвалися у другій групі, оскільки вона "найдешевша" з точки зору сплачених податків.

"Часто підприємці не ставлять підписи або печатки. Деякі неправильно заповнюють графу з назвою підприємства або вказують старі ставки єдиного податку. Це основні помилки", - розповідає інспектор в Печерській податковій. Виправити неточності допомагають податкові консультанти.

До 25 січня в Печерському районі подали заяви на реєстрацію 97% підприємців, зареєстрованих 2011 року, а за день до завершення процедури - тисяча осіб.

"Щоб не створювати черг, ми обдзвонили підприємців і попросили, щоб вони приходили до 25 січня. Зрозумійте, приміщення у нас маленьке. Якщо всередині 20 осіб - вже черга. Багато хто відгукнувся. На останній день залишилося 100-120 заяв", - похвалилася заступник голови ДПА у Києві Вікторія Мальцева.

Зовсім по-іншому реєстрували далі від центру Києва, куди з інспекцією вирушили журналісти "Реальної економіки". Наприклад, у Дарницькому і Шевченківському районах єдиного вікна нема.

У Шевченківському районі, як і в більшості податкових інспекцій в Україні, підприємці закріплені за інспектором в алфавітному порядку. На ділі виходить, що платники податків від "А" до "К" йдуть в 110 кабінет, "від Л до Н" - в 111-й і так далі.

Подача заяви в обох випадках займає від трьох до п'яти хвилин, якщо все оформлено без помилок. До десяти хвилин, за словами інспекторів і підприємців, йде на те, щоб помилки виправити.

У Печерському, Шевченківському і Голосіївському районах, де зареєстровано найбільше платників єдиного податку у Києві, працює по три консультанти. У Шевченківському районі один консультант веде відвідувачів до кабінетів, інші два - допомагають із заповненням документів.

З восьми підприємців, які заповнюють заяви біля стендів, допомога знадобилася кожному. "У мене обіг 73 тисячі. У яку групу мені записуватися?" - гукає жінка. "Першу вказуйте, тільки іншим не заважайте", - заспокоює її консультант.

"Вибачте, бухгалтера ж нема. Хоча я ходила на бухгалтерські курси, але навичок вже ніяких не залишилося", - не вгаває жінка і йде до свого інспектора.

Таких підприємців тут чимало. Частина податківців для спрощення процесу відправляла підприємців за довідкою про класифікацію видів економічної діяльності до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізосіб-підприємців.

На ранок 25 січня, за даними ДПС, зареєструвалося близько 1 мільйона підприємців - платників єдиного податку або 84% від показника 2011 року - тоді їх було 1 177 тисяч. При цьому найпопулярнішою групою, як і раніше, стала друга.

"Деякі підприємці переходять на загальну систему оподаткування, а деяким, тим, у кого є борги перед бюджетом, інспекції відмовляють у прийомі заяв для роботи на спрощеній системі оподаткування. Тоді ми консультуємо, як цей борг можна закрити. Але таких випадків небагато", - говорить Мальцева.

Підприємці, які не встигли подати заяву, у першому кварталі працюватимуть за загальною системою оподаткування, а потім зможуть перейти на спрощену.Коментарі

Додати коментар


Читайте у розділі

Українська "молочка": чи є життя без рослинних жирів?

Відео

Загрузка...

Тест-драйв

закрити
E-mail
Пароль
Також, ви можете авторизуватись через Facebook Facebook login

Якщо ви не зареєстровані, пройдіть цю просту процедуру.