Скільки коштує стати депутатом?

Азад Сафаров, для РЕ

Від 1,5 до 2 мільйонів доларів витрачають кандидати в депутати на свою "розкрутку" під час передвиборчих перегонів. Причому, якщо людина - не відомий політик, співак, актор чи футболіст, то знадобиться вдвічі більша сума.

В такому випадку, як кажуть політтехнологи, починати доведеться з нуля. З цього нуля, по суті, починають багато кандидатів-мажоритарників. Саме тому експерти називають цьогорічні вибори найдорожчими в історії України.

Проте засоби самопіару і статті витрат у більшості кандидатів однакові. "РЕ" вирішила розглянути їх і порахувати - скільки ж коштує стати депутатом.

Пайки в маси

Найпопулярніший серед кандидатів засіб агітації - це вже звичні, "дідівські", роздачі продуктових пайків. На думку фахівців, ефективності від цього засобу мало, бо, взявши пакет, виборець не завжди голосує за "щедрого дядька".

Окрім того, таких пайків в одному окрузі можуть роздавати з десяток різних кандидатів. Та майбутні обранці за відсутністю креативу і, навпаки, за великого бажання задовольнити одразу вагому частину електорату пенсійного віку на пайки не шкодять коштів.

А пайки бувають різні. Хтось обмежується скромним набором, як от депутат Київради Алла Шлапак. Під час її зустрічі з пенсіонерами активісти Громадянського руку "Спільна справа" виявили більше п’ятисот пакетів з чаєм та цукерками.

"Цього разу надто мізерний пайок від цього кандидата", - вважає моніторинг-координатор ГР "Спільна Справа" Сергій Тищенко.

А бувають і великі набори, як-от у брата екс-президента Віктора Ющенка. Журналісти міста Буринь виявили у пакетах від кандидата Петра Ющенка - ковбасу, шпроти, сардини, пляшку олії, пачку печива, пачку макаронів, гречку, цукор, згущене молоко, банку зеленого горошку, тощо.

Все це добро за місцевими цінами коштує понад 120 гривень. Таку різноманітність пайків фахівці пояснюють високою конкуренцією між кандидатами, коли за виборців борються більшою вагою пакетів і їхнім вмістом.

"Бувають пайки і за 50 гривень, бувають і за сто п’ятдесят. Зазвичай, такими пайками кандидати охоплюють десь 8-10 відсотків свого округу. Округ - це більше ста тисяч виборців, тобто пайками закидають близько десяти тисяч людей похилого віку ", - пояснює Сергій Тищенко.

Отже, якщо враховувати середню вартість пайка у сто гривень, а найбільшу - у сто п’ятдесят і помножити на десять тисяч виборців-пенсіонерів, то виходить що кандидати витрачають на "продуктовий десант" в окрузі від 1 до 1,5 мільйона гривень.

Пісні і пляски

Суворо дотримуючись принципу "хліба та видовищ", кандидати погодувавши своїх виборців, беруться розважати їх концертами. На щастя мажоритарників, їх електорат в районах і селах не надто вередливий щодо рівня і популярності співаків.

На відміну від партійних концертів, кандидатам не доводиться витрачатись на зірок естради, щоб возити їх в села і малі міста. На міні-концерти в округах привозять невеличкі ансамблі, хори, театри пісні і танців.

Серед останніх прикладів - танцювальне шоу в Ірпені, де діти танцювали на фоні символіки провладної партії. А організатором і єдиним суддею у журі був ректор Державної податкової академії Петро Мельник. Одночасно і кандидат в депутати.

"Реальна економіка" вирішила перевірити, скільки коштує організація таких концертів для кандидатів. Першим подзвонити вирішили музичному колективу "Славія", який часто супроводжує автора законопроекту про наклеп регіонала Віталія Журавського під час зустрічей з виборцями.

Чоловік на ім’я Тимур за годину роботи для нашого уявного кандидата назвав ціну у 1,5 тисячі доларів. На здивування автора, чому така велика ціна, Тимур пояснив, що за ці кошти колектив не лише співатиме, а ще й виступить з передвиборчою програмою.

"Ми ж будемо говорити про кандидата, голосуйте, ще там щось", - каже Тимур.

Подальший торг вибив чоловіка з рівноваги, і він почав розповідати про досвід роботи з іншими кандидатами.

"Ви нам один концерт пропонуєте, а ми от з Журавським працюємо, тридцять концертів так їздимо. Нам пишуть текст…, нам кажуть, що говорити - що він хороший, як він робить для сіл, як він робить для людей, і давайте подякуємо йому. І він навіть на останню пісню зі Славією танцювати виходить", - обурився Тимур.

Після нетривалих переговорів чоловік погодився на "передвиборчий концерт" за десять тисяч гривень. Та для свого уявного кандидата "РЕ" вирішила ще зекономити і пошукати співаків за дешевшими гонорарами.

Для цього достатньо було обдзвонити обласні центри або палаци культури. Їхні директори без зайвих слів діляться контактами дитячих ансамблів і танцювальних гуртів, навіть, почувши, для чого саме їх розшукують. Таким чином ми знайшли на Київщині зразково-вокальний дитячий ансамбль, а на Кіровоградщині - танцюристів.

Керівник першого за п’ятнадцятихвилинний виступ запросила дві тисячі гривень. А голова другого - 150 гривень за один номер. Остаточну вартість своїх виступів керівники ансамблів вимірювали кількістю дітей, які братимуть участь у концертах.

Ані першого, ані другого співрозмовника не збентежило те, що їм доведеться на додачу ще й агітувати за кандидата і представити його перед публікою, як "порядну, чесну і шляхетну людину".

Отже, якщо вірити словам Тимура з театру пісні "Славія", кандидати в округах проводять, щонайменше, по тридцять концертів. Помножимо цю цифру на мінімальну - 2000 гривень і максимальну 1500 тисячі доларів за один виступ, і отримуємо - від 7,5 до 45 тисяч доларів на округ.

Обличчям до народу

Ще більше кандидати витрачаються на те, щоб вивісити на кожному розі свого округу плакати зі своїм обличчям. Це найулюбленіший засіб агітації більшості мажоритарників.

5-10 біл-бордів з рекламою на один округ, на думку політконсультанта і експерта з реклами Артема Біденко, достатньо для ефективної компанії кандидата. На місяць це виходить приблизно 20 тисяч гривень. Проте мажоритарники на цьому не зупиняються.

"Є такі, що скуповують по 50-80 бордів. Це просто абсурдно. Така кількість навпаки викликає зворотну реакцію у електорату", - вважає Артем Біденко.

На буклети, програмки, партійну символіку та атрибутику кандидати спустошують кишені щотижня. Артем Біденко, який під час виборів консультує двох мажоритарників та три партії, запевняє - викинути 200 тисяч гривень на таку продукцію - це нормально. За місяць сума може доходити до мільйона гривень.

Отже, підсумовуючи основні статті витрат кандидатів, включно з пайками, концертами, біл-бордами та партійною атрибутикою, приходимо до загального бюджету кандидата в депутати. За підрахунками "Реальної економіки", він складає близько 2-3 мільйони гривень.

Витрати кандидатів Ціна і кількість Бюджет
Пайки 100 гривень*10000 1-1,5 мільйона гривень
Концерти 2000 гривень-20тисяч гривень*30 60 - 600 тисяч гривень
Білборди 20 тисяч гривень*8 160 тисяч гривень
Атрибутика 200 тисяч гривень*4 1 мільйон гривень

Думка експертів щодо витрат мажоритарників різна. Олександр Чекмишев з комітету "Рівність можливостей" необхідним мінімумом називає півтора мільйона доларів, тобто приблизно 12 мільйонів гривень.

Олександр Черненко, голова Комітету виборців України, виборчу кампанію оцінює у півмільйона доларів. Але лише для відомих та популярних серед електорату кандидатів. Витрати ж тих, хто починає свою розкрутку "з нуля" можуть сягнути 1-2 мільйона доларів.

"Без грошей тут не обійтись, будь ти хоч Далай Лама, чи в тебе буде хоч найкраща програма і ідеї", - каже голова КВУ Олександр Черненко.

На думку, Артема Біденко, реальну і ефективну виборчу компанію можна було б провести у 200 тисяч гривень. Проте самі кандидати часто витрачаються без особливого сенсу.

Минулого тижня ГО "ОПОРА" оприлюднила лідерів за витратами на передвиборчі перегони серед трьох округів на заході та сході країни.

Перші місця посіли Іван Балога та Раїса Богатирьова. Кожен з них лише за офіційними даними вже витратив більше мільйона гривень.

Економія на бюджеті

Найрозумніші кандидати витрачаються на свою компанію не з власної кишені, а привласнюючи досягнення витрат з державної скарбниці.

Наприклад, відомого своїми законопроектами депутата-регіонала Віталія Журавського журналісти спіймали днями "на гарячому" - під час відкриття дороги на Житомирщині.

Червону стрічку кандидат перерізав разом із заступником губернатора, а потім розповідав місцевому телебаченню про свій внесок у відновлення дороги, яка, за словами кандидата, обійшлася у 6 мільйонів гривень.

Проте як саме депутат допоміг з дорогою і скільки вклав власних коштів - журналістам місцеві чиновники пояснити не змогли.

Про свою боротьбу заради покращення життя виборців любить розповідати під час зустрічей із ними і голова Верховної Ради Володимир Литвин. Під час останньої спікер запевняв, що власноруч проводив в село газ та воду.

На відео, яке поширилось в мережі, голова ВР ще і обіцяє поговорити з Президентом, щоб той не ображав людей перед 28 жовтня.

Така поведінка кандидатів експертам не вдивовижу.

За їх словами, це найдорожча передвиборча кампанія в історії України. І конкурувати тут будуть не людські якості кандидатів та їх програми, а обсяг їх грошових фондів.Коментарі

Додати коментар


Nta

Дивна позиція у Баленка, адже такими діями він тільки погіршує собі рейтинг. Хто буде голосувати за людину яка не виплачує заробітні плати та людям та змушує продавати не якісну продукцію. а потім ще й просить голосувати за нього.

Fek

Я також чув, що баленко не виплачує заробітні плати своїм працівникам по декілька місяців.

Ак

Баленко думав заманити людей своїми картками, але якщо продукція не якісна та дорога, то нікого ти не заманиш, думаю всім відомо, що "безкоштовний сир тільки в мишоловці".

Kota

Баленко це ще той жук. Йому потрібні тільки гроші, це підтверджується навіть тим, що в його магазинах ціни на продукцію неймовірно великі, а якість неймовірно погана.

Редько

Та навіщо йому гроші, його провладні і так протягнуть, адже все одно бізнес його буде у руках голубих після виборів, а сам Баленко буде відпрацьовувати, так яке це роблять тушки.

Ярий

Таке задоволення "депутатство" дозволити собі може не кожен. Якщо це стосується якогось олігарха, або родича провладних, то це без проблем. Наприклад власник магазину "Фуршет" хоч і на межі банкрутства, а гроші на депутатство знайшов.

Jkmuf

С...рать я хотела на их песни и пляски и гречка их мне не нужна, голосовать то я всеравно не за них буду

Jkmuf

С...рать я хотела на их песни и пляски и гречка их мне не нужна, голосовать то я всеравно не за них буду

Читайте у розділі

Українська "молочка": чи є життя без рослинних жирів?

Відео

Загрузка...

Тест-драйв

закрити
E-mail
Пароль
Також, ви можете авторизуватись через Facebook Facebook login

Якщо ви не зареєстровані, пройдіть цю просту процедуру.