Квітковий бізнес: ціни диктує біржа

Сергій Чигир, РЕ

Недавнє свято 8 березня спустошило гаманці чоловіків, але наповнило кишені підприємців. Приміром, троянди в ці дні подорожчали майже удвічі.

"Реальна економіка" спробувала з'ясувати, наскільки прибутковий квітковий бізнес. Для цього РЕ завітала на столичне підприємство "Укрфлора". Це один з найбільших у Києві гравців на ринку роздрібної та оптової торгівлі квітами. Тільки зрізаних квітів тут продається близько півтора мільйона штук щороку.

Донедавна компанія вирощувала рослини на власному господарстві у Вінниці на 20 гектарах, але рік тому відмовилася від цього через подорожчання газу. Замість квітів тепер у теплицях вирощують овочі, не такі примхливі до тепла.

Значну частину території "Укрфлори" займає садовий центр, де розміщені різні аксесуари та інвентар для присадибного декору - лавки, статуетки, фонтанчики.

На перший погляд - покупців небагато

На території комплексу розташовані одразу і магазин, і склад, де зберігаються квіти для оптового продажу. Поряд - митний пункт, де товар розмитнюється і потрапляє на склад.

Квітам у магазині доводиться щоденно міняти воду, підрізати їх. Температура повинна бути у межах 15 градусів за Цельсієм.

Свіжість і розмаїття - основне, чим пишаються на підприємстві

"Букети ми готуємо власноруч. Квіти підбираємо за смаком. Також займаємося декором на замовлення", - зазначила працівниця "Укрфлори" Наталія.

Голландська хвороба

Більша частина продукції імпортується, зокрема, з Еквадору, Колумбії, Кенії, Ізраїлю та Туреччини. Також компанія бере участь в аукціонах, які проходять на квіткових біржах у Голландії. Саме на торгах в цій країні визначається світова ціна на ту чи іншу квітку. Виявляється, Нідерланди просто усіяні теплицями.

"Я була здивована, коли дізналася, що ціна на газ там нижча, ніж в Україні. Крім того, в голландських теплицях використовуються технології, які допомагають скоротити споживання газу та електроенергії, чого не скажеш про українські, більшість з яких успадковані з часів колишнього СРСР", - повідомила заступник генерального директора з питань розвитку бізнесу "Укрфлори" Олена Ялова.

Собівартість голландської троянди нижча, ніж в Україні, навіть з урахуванням її перевезення. Хоча після процедури розмитнення квіти суттєво дорожчають. Лютневі морози спричинили труднощі із транспортуванням та зберіганням продукції, оскільки невеличке обмороження може відразу загубити рослину.

Привезти квіти з Голландії дешевше, ніж виростити в Україні

У цей період частина роздрібних торговців змушена була закритися, бо не змогла забезпечити квітам тепло. Відтак покупці стали частіше звертатися до "Укрфлори".

Оптовики та роздріб - окремо

Логістика в компанії побудована так. Спочатку підприємство реалізує продукцію оптовим продавцям та супермаркетам. За три тижні перед 8 березня компанія працювала лише з ними. До речі, оптова ціна на 25% нижча за роздрібну.

Потім фірма переключається на роздрібних покупців, які починають купувати квіти за кілька днів до свята. Так вдається уникнути безладу в організації доставки.

"Завдяки помірним цінам та широкому асортименту ми у три-чотири рази збільшили продажі у святковий період. Позитивна динаміка порівняно з 2011 роком сягає 15%", - зазначила Ялова.

Майже двократне подорожчання квітів у торгових точках Києва представник "Укрфлори" пов'язує із спекуляціями, від чого страждають самі торговці. Вони не завжди можуть продати весь товар за день, після чого його доводиться списувати.

"Покупець розраховує на певну суму, і якщо вартість букета її перевищує, то клієнт може відмовитися від квітів і купити солодощі", - зазначила представник компанії.

Після кризи "Укрфлора" відмовилася від планів створювати мережу фірмових торгових точок, оскільки це дуже витратна справа. Пріоритет надавався оптовим продажам та роздрібній торгівлі на території самої компанії.

Більшість столичних квітів живе тут

За словами Ялової, ці сегменти продажів відрізняються один від одного як видами продукції, так і сортами рослин. Приміром, супермаркети здебільшого купують квіти у горщиках, 75% продажів - орхідея, тоді як роздрібні покупці - зрізані квіти.

Третина квітів на продаж повинна знаходитися у холодильниках із спеціальним температурним режимом. Зрізані квіти відразу підрізають і ставлять у спеціальну суміш, в якому рослина повинна живитися не менше однієї доби. Інакше вона швидко в'яне. Після перебування у суміші квітку слід негайно продавати.

На підприємстві планують до літа запустити інтернет-магазин, що дозволить постачати товар безпосередньо покупцю. Квіткарі побоюються, що спочатку може бути велика частина повернень через різницю між зображенням квітів і їх реальним виглядом. Однак у США 90% продажів вже відбувається через мережу.

З квітня "Укрфлора" запускає майданчик відкритого ґрунту. Він потрібний для покупців, які планують навесні саджати квіти у себе на земельній ділянці. Також фірма хоче поставити на потік ландшафтний дизайн і зелене оздоблення.

Газова залежність

Думають у київській фірмі і про відновлення вирощування квітів, але поки до цих планів ставляться дуже обережно. Теплиці сильно залежать від споживання газу, опалювати їх за нинішніх цін не рентабельно. Звичайно, можна побудувати сучасну теплицю на зразок голландських, але це вимагає значних грошей.

"Позики за нинішніх високих кредитних ставок брати невигідно. Водночас, умови за заставою занадто жорсткі. За таких фінансових обставин дуже проблематично реалізовувати якісь бізнес-плани", - зазначила Ялова.

За її словами, через зростання собівартості вирощування квітів рентабельність квіткового бізнесу скоротилася з 20-30% до 5-10%.

Не будують квітникарі і якихось планів з приводу "Євро-2012", вважаючи, що туристи не витрачатимуть в Україні зайві гроші.

"Недавно партнери з Європи приїхали до України і побачили, що тризірковий готель у нас коштує, як в них п'ятизірковий. Україна стала асоціюватися в іноземців як країна з неадекватно завищеними цінами", - зазначила Олена.

У комірчині є все

Сонячне диво

На підприємстві квіти на 20% дешевші, ніж у містіКоментарі

Додати коментар


Читайте у розділі

Українська "молочка": чи є життя без рослинних жирів?

Відео

Загрузка...

Тест-драйв

закрити
E-mail
Пароль
Також, ви можете авторизуватись через Facebook Facebook login

Якщо ви не зареєстровані, пройдіть цю просту процедуру.