Українське шампанське: у пошуках нової назви

Сергій Чигир, РЕ

Офіційний Київ готується до підписання угоди про створення Зони вільної торгівлі (ЗВТ) з Євросоюзом, який в свою чергу, вимагає відмовитися від використання українськими виробниками географічних назв країн ЄС, зокрема, "шампанське" та "коньяк".

Київ погодився на це, але хоче взамін 10 років відстрочки на адаптацію. До речі, сусідня Молдова, славетна своїми коньяками, під тиском ЄС вже перейшла на нову назву без будь-якої адаптації.

Тепер він випускається під назвою "дивин". Інші європейські країни вже давно змінили назви на локальні Сava (Іспанія), Sekt (Німеччина), Asti (Італія).

"Реальна Економіка" завітала до одного з найстаріших заводів в Україні - КЗШВ "Столичний", аби дізнатися, чи готові виробники шампанського до зміни назви.


Німецький педантизм

Київський завод шампанських вин був заснований у 1954 році і був одним з найбільших виробників цього напою в колишньому СРСР.

Одним з перших завод освоїв новий спосіб шампанізації у безперервному потоці. До речі, цю технологію активно підтримував голова ради міністрів СРСР Йосип Сталін, який хотів зробити шампанське масовим продуктом.

Процес вторинного бродіння відбувається вже не у закритому резервуарі, а у потоці - системі з 7-8 послідовно з’єднаних резервуарів-акратофорів - з однією заданою швидкістю та при постійному тиску.

Вже у першу чергу завод виробив 1,5 мільйони пляшок, через рік збільшив випуск удвічі. В подальшому завод освоїв виробництво мускатного, рожевого, брют, сухого, напівсухого, солодкого, напівсолодкого шампанського.

Більша частина продукції була дефіцитом. В роки незалежності завод налагодив випуск ще кількох марок, але грошей на подальший розвиток бракувало. Нові кордони суттєво послабили позицію заводу на пострадянському просторі. Та й на самому підприємстві точився конфлікт між акціонерами.

У 2007 році завод придбала німецька корпорація Henkel&Co, яка почала наводити лад на заводі. Автор статті бував на заводі ще у 2002 році, і тоді він нагадував звичайне "червоне" підприємство. "Совкового" типу коридори та кабінети, неохайні двори на території заводу і так далі.

Німці змінили начинку заводу, поставили нове обладнання, відремонтували двори та місця відпочинку. Озеро, де робочі донедавна ловили рибу і кидали сміття, тепер прибране і охайне.

Ці та інші новації сподобалися не всім робітникам, тож деякі з них були звільнені за порушення дисципліни, решті довелося привчатися до європейських порядків.

У зв’язку з автоматизацією виробництва частину зайвого штату, здебільшого, людей пенсійного віку, була скорочена. Решті дали змогу перенавчитися.

Особливості виробництва

Варто відзначити, що технологія виробництва шампанського дещо відрізняється від так званого класичного методу, коли процес бродіння відбувається у самих пляшках, як, наприклад, на Артемівському ЗШВ.

Тут цей процес відбувається у резервуварах-акратофорах. Німці поставили нові сучасні акратофори, а також обладнали системою очистки. Контроль за якістю відбувається не лише на території самого заводу, але й незалежними дегустаторами.

Якщо коротко, то суть виробництва наступна. Спочатку завод купляє виноматеріал у підприємств, що вирощують виноград у південних регіонах України, в тому числі, в Криму.

Із запропонованих зразків обирають кращі партії.

Потім вже на заводі роблять з неї так звані асамбляжі - об'єднання виноматеріалів у великі партії в межах одного сорту, після чого відбувається технічна обробка.

З них створюються спочатку пробні, а потім - виробничі купажі. Основна вимога - щоб купаж був кращим, ніж сума його компонентів.

Готовий купаж потрапляє на відпочинок, де проходить стабілізацію від кристалічних помутнінь методом електродіалізу, який замінив традиційну обробку холодом. Завдяки цьому у вині залишається більше вітамінів та ароматичних речовин.

Далі купаж поєднується з резервуарним лікером та дріжджовою розводкою і подається на вторинне бродіння, під час якого вино у герметично замкненій системі природним шляхом насичується вуглекислим газом.

У безперервному потоці вино бродить до 17 днів, а в кожному акратофорі - ще до 20 днів.

Резервуарний безперервний метод був винайдений вченими для великих підприємств, він доволі складний, бо вимагає чіткого контролю на кожній стадії. Вино, отримане безперервним методом, зброджується на брют, після чого в нього дозується експедиційний лікер на певну кондицію: напівсухе, напівсолодке, солодке.

Водночас, ігристе вино, виготовлене періодичним способом, одразу готується на певну кондицію.

Після бродіння відбувається охолодження шампанізованого вина та його фільтрація від клітин дріжджів. І вже потім вино подається у пляшку. До речі, на заводі перед розливом миють кожну пляшку, хоча це не обов’язково.

Хай живе "Совєтскоє"!

Попри різноманітність брендів, "Совєтскоє шампанскоє" займає близько 50% у продажах заводу, хоча його частка поступово зменшується. КЗШВ провів ребрендинг цієї марки, оновивши логотип "Совєтскоє. Преміум". Напій успішно експортується не лише у країни СНД, але й Євросоюзу.

Шампанське в Україні користується найбільшим попитом у новорічні свята. Але поступово українці стають більше споживати напій просто під настрій.

"Шампанське - це вино радості. Головне, правильно його споживати. Приміром, не всі знають, що запивати шампанським шоколадні цукерки не можна, бо це підвищує рівень цукру в крові", - зазначила Світлана Оніщенко, інженер-хімік лабораторії хімічного і мікробіологічного контролю КЗШВ.

Цікаво, що українських виробників не надто бентежить проблема зникнення назви "шампанське" з назв українських торгових марок, як цього вимагає Євросоюз, виставляючи це як одну з умов для створення Зони вільної торгівлі з Україною.

Зараз на заводі лише 2 торгові марки мають назву шампанське, це "Совєтскоє" і "Українське". "В разі заборони використання цієї назви на заводі збираються замінити її на "традиційне".

"Враховуючи, що шанувальники "Совєтского" цінують традиції, то ця зміна, ми сподіваємося, буде сприйматися ними спокійно", - зазначила PR-менеджер компанії Катерина Селезень.



Коментарі

Додати коментар


Читайте у розділі

Українська "молочка": чи є життя без рослинних жирів?

Відео

Загрузка...

Тест-драйв

закрити
E-mail
Пароль
Також, ви можете авторизуватись через Facebook Facebook login

Якщо ви не зареєстровані, пройдіть цю просту процедуру.