Як Бойко в Америці газ шукав

Азад Сафаров, для РЕ

"Журналісти чекають на вас з шостої години ранку", - збрехав своєму гостеві міністр енергетики та вугільної промисловості України Юрій Бойко.

Журналісти прийшли за десять хвилин до початку зустрічі. Але ця брехня зіграло на руку кореспондентам. Гість, голова Кембриджської асоціації енергетичних досліджень Деніел Єргін (HIS CERA), зважаючи на вираз обличчя і зовсім не знав, що на робочому сніданку з українським міністром на нього чекають кілька камер.

Він вже думав дипломатично відмовитись, але міністр наполегливо спрямував американця до журналістів.

Зустріч відбувалась в одному з розкішних готелів Вашингтону. Для комфорту гостя не шкодували грошей. Мабуть, тому що зовсім недавно було опубліковано звіт CERA, який представив Україну далеко в не найгіршому світлі щодо видобутку традиційного і нетрадиційного газу.

Зокрема, до дві тисячі тридцять п’ятого року офіційному Києву спрогнозували видобуток газу у понад шістдесят мільярдів кубометрів на рік. А сланцевого газу - до 35 мільярдів кубометрів на рік.

Щоправда для цього потрібно збільшити інвестиції у видобуток як традиційного так і нетрадиційного газу з теперішніх 1 мільярда до 10 мільярдів доларів на рік.

Проте жодних цифр під час коротенького імпровізованого брифінгу перед сніданком Деніел Єргін не озвучив. Він обійшовся стандартними словами про велике значення енергоефективності і пошуків різних джерел енергії.

Юрій Бойко запрошує на сніданок Деніела ЕргінаЮрій Бойко запрошує на сніданок Даніела Ергіна

Далі міністр з гостем зачинились за дверима окремої кабінки готельного ресторану, куди вже поспішав офіціант зі свіжо зажареним беконом і сосисками. Про що говорили за сніданком журналісти так і не дізнались.

Не очікуючи кінця трапези їх відвезли в Держдепартамент, де мала відбутись наступна подія за участю Юрія Бойко - засідання робочої групи з питань енергетичної безпеки.

Ця зустріч обіцяла бути більш серйозною. Оскільки переговори були вже не з приватною особою, а урядовою - спеціальним посланником Державного секретаря США з енергетичних питань в Євразії Річардом Морнінгстаром.

Цього низькорослого чоловіка, якому було вже не менше 60-65 років, помічники Бойко називали не інакше як "старик стар", але ставились до нього з неабиякою повагою і не втомлювались повторювати, що від "старика многое зависит".

В зал переговорів у підвалі Держдепу Морнінгстар прийшов раніше за українського міністра. Озирнувшись по сторонам, наче боксер перед важливою схваткою, він пішов наливати собі каву. Прямо за дверима залу для кава-брейку переговірникам приготували невеличкий і скромний стіл з круасанами, кавою і мінеральною водою.

Міністр прийшов вчасно і знову вимовив свою коронну фразу: "Журналісти чекають на вас з шостої ранку". Варто зазначити, що англійською він говорив без перекладача.

Морнінгстар на репліку Бойко відповів з не менш здивованим обличчям ніж зранку перший гість. Але міністр знову не відступив і вже за секунду "старик стар" розповідав загальними словами про необхідність енергетичної залежності для кожної країни. Ніякої конкретики щодо України, і ніяких уточнень які теми підніматимуться на переговорах.

Вже за мить Морнінгстар запропонував українському чиновнику випити перед переговорами каву. І тим самим спочатку сам порушив, а потім і гостя спонукав порушити правило яке висіло на вході в зал – "Їжа і напої в залі заборонені".

Річард Морнінгстар порушує правила своєї країни

Було видно, що американська сторона тягне час і не хоче починати переговори. Коли по обидві сторони круглого столу розсілись по п’ятеро учасників переговорів "старик стар" з нетерпінням подивився на годинник і на телевізійні камери.

В присутності журналістів він не хотів говорити навіть протокольні слова привітання. І нарешті не витримав: "То ми чекаємо коли преса закінчить знімати". Бойко натяк зрозумів, і кивнув прес-секретареві виводити журналістів.

Обіцяний брифінг за результатами переговорів не відбувся. Журналістів повезли на третю за день зустріч міністра. Тепер вже з представниками бізнесу. Та коли до місця події прибув сам Бойко, він у будинок не зайшов.

Прес-секретар оголосив, що зараз буде розширене інтерв’ю. Проте інтерв’ю вирішили організувати не біля будинку зустрічі з бізнесменами, а… напроти Білого дому, резиденції Президента Барака Обами. Для цього усій делегації довелось пройти кілька кварталів.

Міністр прогулюється до Білого дому

Зважаючи на те, що у графіку візиту міністра зустрічей з Президентом США не було, і в самому інтерв’ю теж про нього не згадувалось, було не зрозуміло для чого потрібен був бекграунд саме Білого дома.

Інтерв’ю тривало не більше шести хвилин. Юрій Бойко заявив, що вже третє засідання робочої групи з питань енергетичної безпеки пройшов успішно. І американська сторона задоволена темпами виконання завдань попередніх засідань Україною.

Також він додав, що за 2-3 роки Україна почне закуповувати зріджений американський газ за 80 доларів. Щоправда, після транспортування до кордонів України ціна зрідженого газу буде більшою.

Проте за словами міністра Юрія Бойко, остаточна ціна американського газу все одно буде значно нижчою ніж російський. Наскільки саме - міністр не уточнив.

Головне на чому акцентував увагу чиновник - це те, що Україна йде до енергетичної незалежності. Цю тезу він повторював майже під час кожного коротенького повідомлення до журналістів.

Так само чиновник не стримувався від натяків на несправедливу ціну на блакитне паливо від північного сусіда. Здавалось що лейтмотив поїздки - це пряме повідомлення Росії - поступіться, або знайдемо інші джерела постачання газу і отримаємо енергетичну незалежність.

Саме з цієї точки зору зрозуміло бажання української сторони максимально більше афішувати переговори з американцями щодо газу. дже під час цієї подорожі міністр можна сказати помінявся ролями з журналістами. Мало того що він не тікав від питань, та ще й підводив респондентів для камер.

Можливо з цієї або з іншої причини, американці напроти були небалакучими. Наприклад, навіть представники двох компаній - Shell і Сhevron, які виграли перший тендер на право розслідування та видобутку сланцевого газу в Україні, після зустрічі з міністром, попередили що на питання відповідати не будуть.

І лише подякували офіційному Києві за можливість видобувати нетрадиційний газ в Україні.

Єдину конкретну інформацію, яку вдалось почути журналістам під час подорожі - це те що найближчим часом Україна проведе ще кілька конкурсів на видобуток сланцевого газу.Коментарі

Додати коментар


Читайте у розділі

Українська "молочка": чи є життя без рослинних жирів?

Відео

Загрузка...

Тест-драйв

закрити
E-mail
Пароль
Також, ви можете авторизуватись через Facebook Facebook login

Якщо ви не зареєстровані, пройдіть цю просту процедуру.