Стара піраМММіда падає. Йдемо в нову

Азад Сафаров, для РЕ

15 червня. Цього дня МММ мав почати виплачувати кошти своїм вкладникам. Дива не сталося. На сайті МММ - жодної інформації про скасування "режиму спокою", який запровадили ще два тижні тому.

Останнє відео-звернення "батька" піраміди Сергія Мавроді на сайті - лише за 11 червня. У ньому великий комбінатор у звичному для нього стилі запевняє, що піраміда працюватиме далі, щоправда, уваги більше приділяє новій піраміді - МММ-2012.

Довговічна пауза

Щоб дізнатись інформацію з перших рук, "РЕ" відправилась у найближче відділення МММ. З собою ми взяли тисячу гривень, які начебто хочемо вкласти в систему.

Молодий чоловік у білій сорочці, який сидіть у просторій будці за письмовий столом з невеличким ноутбуком, довго і монотонно розповідав про умови вкладів, про можливість отримання десяти і тридцяти відсотків прибутку щомісяця.

Та щойно ми спитали про долю МММ 2011 і про чутки щодо його закриття, чоловік за столом ледь не вибухнув: "Це все провокація! І взагалі багато зараз політичних подій відбувається, але вашим вкладам нічого не загрожуватиме. Ми почнемо повертати кошти вже найближчим часом".

"Найближчий час" мав статись саме сьогодні. Коли два тижні тому в інтернеті з`явились перші скарги вкладників МММ про неможливість повернення коштів, керівники піраміди не розгубились.

Вони оголосили режим спокою до 15 червня, аби начебто розібратись у ситуації і зупинити хвилю паніки.

"Для нас найстрашніше - це паніка, - каже "стотисячник" системи Руслан Нарижняк. - Якщо згадаєте, Ощадбанк Радянського Союзу так само рухнув через паніку, коли всі побігли забирати гроші".

Руслан Нарижняк впевнений, що скарги в інтернеті - це вигадки ображених вкладників, а статті про крах МММ - організована та спрямована атака проти шляхетної системи. У "режимі спокою", на думку чоловіка, нічого страшного нема.

"Так само режим спокою ми вводили у березні, коли заарештували Сергія Мавроді. Тоді теж почалась паніка, всі думали що ми впадемо, але ми працюємо далі", - розповідає Руслан Нарижняк.

У якості одного з переконливих доводів наводить приклад банків. Останні, мовляв, так само беруть мораторій на повернення депозитів у скрутні фінансові часи.

"Більшість наших учасників, які реально знають про стан справ у системі, не панікують і вичікують", - резюмує пан Нарижняк і не помиляється.

Наскільки реально чи не реально знайомий з ситуацією в піраміді киянин Микола невідомо, але за свої чотири тисячі гривень він аж ніяк не хвилюється.

До МММ чоловік прийшов ще наприкінці лютого за порадою друга. Вирішив накопити грошей для відпустки дружини. Спершу йому пообіцяли 55% щомісяця, потім опустили до 40%. Та після того, як Миколі вдалося зняти дві тисячі гривень бонусу, він цілком вірить системі.

"Я щодо чуток не дуже турбуюсь, - пояснює чоловік. - Думаю, все буде гаразд, і система буде процвітати. Ну хіба не було скандалів з МММ і раніше? Але ж вона і далі працювала. І потім ця вся інформація в інтернеті - невідомо ж взагалі звідки вона з`явилась".

Не дуже переживає і іншій вкладник піраміди - Олександр. Він вклав тисячу гривень. Коли прочитав в інтернеті повідомлення про закриття відділень МММ, то нічого кращого, як перевірити інформацію у десятника не придумав.

"Я подзвонив своєму "десятнику". Він сказав що все гаразд. Що це буде лише чотирнадцять днів якоїсь паузи, а потім гроші виплатять", - каже Олександр.

По суті керівникам МММ вдалось зробити неймовірне - одягти на своїх клієнтів рожеві окуляри спокою. Адже людей не потурбувала навіть інформація про те, що після режиму спокою гроші повертатимуть не всі.

"Обмеження на виплату вкладів все одно залишаться. Це потрібно щоб знизити паніку. Заради цього ми зменшимо і відсоток виграшу", - каже Руслан Нарижняк. І не називає точних дат, коли "сезон паніки" має скінчитись.

Бути першими в каруселі

Немає новин і про відновлення роботи МММ на сайті піраміди.

Єдина інформація, яка стосується МММ-2011 це невеличка новина-реклама на головній сторінці сайту піраміди.

У ній йдеться наступне: "Щоб довести працездатність системи, введено бонус, який дається усім новим учасникам МММ-2011 під час реєстрації. Гроші ви можете зняти за два тижні після реєстрації, звернувшись до вашого десятника і не зробивши жодного вкладу".

А в останньому відео-зверненні засновник системи Сергій Мавроді більше уваги приділяє новому творінню - МММ-2012. За словами Мавроді, реєстрація в новій піраміді йде повним ходом, і він вже отримує "багато листів-скарг та нарікань на повільну реєстрацію".

Для чого потрібна нова піраміда, коли ще не скінчились проблеми зі старою, стотисячник Руслан Нарижняк пояснює без подиву.

"Практично це нічим не відрізняється від МММ-2011, але ми вже реалізуємо вивчений досвід. У нас вже будуть кращі керівники, набагато кращий склад менеджерів, ми вже починаємо краще керувати своїми масами людей".

Єдина умова залишається незмінною - ніхто нікому нічого не гарантує і не обіцяє.

Запуск нової піраміди охрестили операцією Фенікс, на честь птаха, який воскресає з попелу і відроджується молодим.

Колишній міністр економіки України Віктор Суслов у реінкарнацію МММ не вірить. Так само він не вірить у відновлення роботи МММ-2011. За його словами, піраміда пропрацювавши більше року і вже вичерпала свій ресурс.

"Піраміда працює за простим принципом, - залучити кошти нових клієнтів, щоб сплатити старим. І існувати піраміда може доти, доки вона розширюється, але її краху не уникнути, бо рано чи пізно закінчиться кількість людей, які хотітимуть вступити в цю систему", пояснює Віктор Суслов.

На думку експерта, МММ-2012 створюють з двох причин.

По-перше, вже закінчились новобранці в стару піраміду.

А по-друге, керівники розуміють, що на перших порах роботи нової системи від клієнтів не буде відбою. Сергій Мавроді розуміє, що якщо люди збагнули механізм МММ, то вони обов`язково лізтимуть у нову піраміду, щоб бути першими.

І неважливо, що система знову рухне, головне - встигнути заробити на перших порах достатньо коштів. Таким чином, кожного року в Україні, де за даними організаторів МММ вже 6 мільйонів вкладників системи, щороку може з`являтись нова піраміда.

"Треба віддати належне засновнику піраміди. Ні на нього, ні на систему ніхто досі в Україні не писав заяв в міліцію. Тобто люди, знаючи умови піраміди, змирились з тим, що вони свої кошти втратили", додає Суслов.

Але навіть якби такі заяви до МВС були, то українців навряд чи врятували б. Оскільки в законодавстві немає такого поняття, як фінансова піраміда.

"У нас в принципі не передбачена відповідальність за дії, які вчинив пан Мавроді, А це - створення соціальної мережі людей, які між собою обмінюються певними коштами під лозунгами допоможи іншому, потім інший допоможе тобі", - розповів "Реальній економіці" Володимир Поліщук, керівник прес-служби МВС України.

На думку експертів, єдине чим може держава уберегти своїх громадян - це соціальна реклама і попередження вкладників про наслідки участі у пірамідах.

Проблема лише в тому, що сама держава часто створює аналогічні системи на кшталт мавродієвських. Коли наприклад, уряд постійно залучає зовнішні або внутрішні позики, щоб повернути старі борги. І так знову і знову.Коментарі

Додати коментар


Читайте у розділі

Українська "молочка": чи є життя без рослинних жирів?

Відео

Загрузка...

Тест-драйв

закрити
E-mail
Пароль
Також, ви можете авторизуватись через Facebook Facebook login

Якщо ви не зареєстровані, пройдіть цю просту процедуру.